Reklama

,,Chleb, życie, pokój, wolność”

Urszula Furtak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 22/2010

W dniach 6-9 maja w Krakowie-Łagiewnikach odbywało się V Europejskie Spotkanie Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej pod hasłem:,,Chleb, życie, pokój, wolność”. Uczestniczyli w nim katolicy świeccy z 12 krajów Europy oraz przedstawiciele Ameryki, zachodniej Azji i Afryki zaangażowani w życie Kościoła. Polska Akcja Katolicka skupiła przedstawicieli z kilkunastu diecezji, w tym reprezentantów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - 5 członków Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Obrady Forum rozpoczęto Mszą św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Podczas homilii przypomniał, że wielkim orędownikiem apostolstwa świeckich był Jan Paweł II.
Podczas wykładów i dyskusji panelowych poruszono wiele aktualnych i niejednokrotnie trudnych tematów. Sesję otworzyła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, ukazując historię Akcji Katolickiej na tle bardzo bogatych dziejów Polski. Bieżące wyzwania Akcji Katolickiej w świecie przybliżył Emilio Inzaurraga - prezes FIAC, a jednocześnie prezes AK w Argentynie.
O bieżących wyzwaniach Akcji w Europie i na świecie mówił prezes włoskiej Akcji Katolickiej Franco Miano. W kontekście odpowiedzialności za Europę podjął swoje wystąpienie również sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, który zawrócił uwagę na pozytywne i negatywne aspekty polityki unijnej. Mówcy zauważyli coraz większą potrzebę większego udziału katolików w instytucjach Unii Europejskiej. Były marszałek Sejmu Marek Jurek mówił o godności życia ludzkiego m.in. posadowionego w polityce europejskiej, która to wypiera z życia publicznego dobro wspólne i wszelakie elementy chrześcijaństwa, wprowadzając jednocześnie postawę konsumpcyjną.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, mówiąc o Europie, wskazał, że Akcja Katolicka powinna nieść charyzmat Kościoła z jego aspiracjami i wartościami. „Nie lękajcie się siebie, nie lękajcie się świata! - mówił KsiądzArcybiskup, przywołując słowa Jana Pawła II. - Wielu ludzi, łącznie z chrześcijanami, żyje tak, jakby Chrystus nie istniał, bo człowiek zajął miejsce Boga. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Nie pragnijmy takiej Europy, która by nas nic nie kosztowała, nie pragnijmy takiego świata i Kościoła, które by nas nic nie kosztowały”.
W niedzielę 9 maja przedstawiciele AK z kraju i z zagranicy mimo ulewnego deszczu wzięli udział w uroczystościach kościelnych ku czci św. Stanisława, którym przewodniczył nowy prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
To pierwsze spotkanie kontynentalne FIAC organizowane w Polsce dało szeroki, w wielu aspektach nieznany obraz Akcji w świecie. Umocniło w działaniu, zintegrowało, a jednocześnie pokazało, że największe owoce przynosi Akcja Katolicka w tych krajach, w których AK istnieje pod tą samą nazwą i jednym sztandarem w każdym przedziale wielu. Niestety, inaczej niż w Polsce.

W obronie dobrego imienia abp. Juliusza Paetza


Niedziela Ogólnopolska 10/2002

Przeciwko wydawaniu przez media przedwczesnych wyroków przesądzających o winie abp. Juliusza Paetza protestują środowiska naukowe i artystyczne Poznania. Podpisany przez 26 osobistości list otwarty przekazany został 28 lutego do redakcji gazet oraz rozgłośni radiowych i niektórych stacji telewizyjnych. Poniżej drukujemy tekst w całości.
Godność człowieka jest niekwestionowaną wartością tak na gruncie moralności chrześcijańskiej, jak i na gruncie moralności laickiej wpisanej w najlepsze tradycje humanistycznej kultury europejskiej. Dobre imię człowieka jest w ziemskim porządku rzeczy jego najważniejszym dobrem i wartością podlegającą ochronie na płaszczyźnie moralnej i prawnej. Głęboko przekonani o zasadności takiego stanowiska, z niepokojem obserwujemy doniesienia i komentarze w środkach masowego przekazu, wywołane oskarżeniem ks. dr. Juliusza Paetza, arcybiskupa metropolity poznańskiego, przez dziennikarza Rzeczpospolitej w dniu 23 lutego 2002 r. Oskarżony został człowiek cieszący się powszechnym szacunkiem, o niepodważalnych zasługach dla poznańskiej nauki i kultury, odgrywający wielką i konstruktywną rolę w życiu naszego miasta i regionu, integrujący i stymulujący różne środowiska do twórczego i owocnego działania dla wspólnego dobra społeczności Poznania i Wielkopolski. Ta sytuacja narzuca mediom konieczność szczególnej rozwagi i odpowiedzialności. Tymczasem ton niektórych publikacji prasowych oraz programów radiowych i telewizyjnych sprawia wrażenie, jakby zasadność oskarżenia była już ponad wszelką wątpliwość stwierdzona i dowiedziona. Przypomina to skazywanie oskarżonego bez sądu i musi budzić nasz stanowczy sprzeciw, jaki zawsze budzą podobne praktyki, bez względu na stanowisko i pozycję społeczną obwinionego. Jakiekolwiek próby przesądzania sprawy, zanim się wypowiedzą kompetentne władze kościelne lub cywilne, uważamy za nieetyczne i społecznie szkodliwe.
Prof. Stefan Jurga - rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Stefan Stuligrosz - dyrektor "Poznańskich Słowików", prof. Jerzy Smorawiński - rektor AWF, dr Jan Kulczyk - senator RP, prof. Jerzy Dembczyński - rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Lech Drobnik - rektor Akademii Medycznej, prof. Emil Panek - rektor AE, prof. Jerzy Pudełko - rektor AR, prof. Włodzimierz Dreszer - rektor ASP, prof. Stanisław Pokorski - rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Joachim Cieślik - prorektor UAM, prof. Stanisław Lorenc - prorektor UAM, prof. Bronisław Marciniak - prorektor UAM, prof. Bogdan Walczak - prorektor UAM, prof. Przemysław Hauser - prorektor UAM, prof. Antoni Iskra - prorektor Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż. Anna Cysewska-Sobusiak - prorektor PP, prof. Bogdan Maruszewski - prorektor PP, prof. Wojciech Mualler - ASP, prof. Marek Owsian - prorektor ASP, prof. Andrzej Banachowicz - prorektor ASP, Piotr Voelkel - prezes Vox Industrie SA, prof. Jarosław Maszewski - ASP, prof. Magdalena Abakanowicz - ASP, prof. Jacek Łuczak - Akademia Medyczna, Sławomir Pietras - dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież zjadł obiad z 1,5 tys. ubogich

2019-11-17 20:05

kg (KAI/ACI/Vaticannews) / Watykan

W niedzielę 17 listopada - w III Światowym Dniu Ubogich - Franciszek zjadł obiad z półtora tysiącem biednych w Auli Pawła VI w Watykanie. Po Mszy św., odprawionej z okazji tego Dnia w bazylice św. Piotra i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty udał się do Auli, gdzie czekali na niego potrzebujący i towarzyszący im wolontariusze.

Vatican News

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że na obiad składały się specjalność kuchni śródziemnomorsiej - lasagna oraz udka z kurczaka w sosie pieczarkowym z ziemniakami, deser, owoce i kawa. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania z papieżem, odbywającego się już zresztą po raz trzeci, reprezentowali wszystkie diecezje włoskie i organizacje charytatywne.

Franciszek nazwał to wydarzenie „obiadem w gronie przyjaciół”, a dziękując im za przybycie modlił się o błogosławieństwo dla swych gości oraz ich rodzin.

Obecny na obiedzie jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski wskazał na ewangeliczne znaczenie tej inicjatywy. „Papież chce przy wspólnym stole zjednoczyć tych, którzy cierpią, z tymi, którym się udało i mogą innym ofiarować posiłek, czy konkretną pomoc” – powiedział w Radiu Watykańskim.

Vatican News

"Jezus mówi do Zacheusza: zejdź z drzewa, idę do twojego domu m.in. po to, by spożyć z tobą posiłek. Jezus jadał z ubogimi i my robimy to samo, naśladujemy Jezusa. A oprócz tego Eucharystia, czyli największy skarb, jaki mamy, powstała podczas posiłku" – przypomniał kardynał. Zwrócił uwagę, że "podczas posiłku dzieją się cuda, bo patrzymy sobie w oczy, dzielimy się sobą, rozmawiamy". Dodał, że jeśli "w rodzinie jesteśmy skłóceni, to pierwsza rzecz, jaką robimy, to nie chcemy wspólnie zasiąść do stołu, bo stół jednoczy. W dzisiejszą niedzielę Papież chce właśnie tego wielkiego zjednoczenia - tych, którym się nie udało, którzy cierpią i tych, którym się udało, bo mogą ofiarować innym posiłek”.

Polski purpurat kurialny zaznaczył, że Światowy Dzień Ubogich to wezwanie dla każdego do dostrzeżenia ubogich i potrzebujących, których Bóg stawia na naszej drodze. „To też sposobna okazja, by przypomnieć sobie, że wszystko, co mam, zawdzięczam łaskawości Boga” – stwierdził jałmużnik papieski.

Przywołał przykład Łazarza, który spał pod domem bogatego. "I ten Łazarz był tylko dla tego bogatego, a on się nie spostrzegł. Ubodzy są dla nas, dla każdego z nas. Ci, którzy śpią pod bazyliką św. Piotra, są dla mnie, ci, którzy śpią w Warszawie na Dworcu Centralnym, są dla tych, którzy przechodzą" – powiedział kard. Krajewski. Zauważył, że jest to więc "dzień także mój, żebym się zastanowił, dla kogo żyję, komu posługuję, bo przecież wszystko co mam, to dlatego, że Bóg jest łaskawy i otrzymałem po to, żeby się dzielić. Jeśli się nie dzielę tym, co mam, to wszystko, co mam jest przeciw mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem