Reklama

Jubileusz 500-lecia objawień św. Anny w Prostyni

Przygotowaniami do jubileuszowych obchodów objawień św. Anny w Prostyni były misje, które prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak, pisarz, kaznodzieja, asystent w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Przygotowania do jubileuszu

Przez tydzień parafianie wysłuchali wielu ciekawych nauk, wzięli udział w różnorodnych obrzędach, a także uczestniczyli w wieczornych Apelach Jasnogórskich. Prostyński odpust to 40-godzinne nabożeństwo rozpoczynające się już w piątek wieczorem. W sobotę 29 maja uroczystościom przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Obchody rozpoczęły się przy krzyżu w miejscu pierwszego objawienia św. Anny, gdzie ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przybliżył fakty sprzed 500 laty. Tu Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony krzyż oraz płaskorzeźbę przedstawiającą spotkanie św. Anny z Małgorzatą. Następnie kolumna marszowa złożona z ponad 30 księży, przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych, dzieci pierwszokomunijnych, dzieci w strojach regionalnych i z licznie przybyłych wiernych udała się do kapliczki w miejscu drugiego objawienia. Piękna odnowiona kapliczka z 1835 r., przedstawiająca św. Annę i Matkę Najświętszą, została także poświęcona przez Księdza Biskupa. Teraz wszyscy zebrani pokonawszy zabytkowe, kamieniste schody, udali się do świątyni. Zanim jednak rozpoczęła się Msza św., Pasterz diecezji poświęcił obraz przedstawiający Jana Pawła II - dar gminy Małkinia Górna. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. bp Dydycz mówił o św. Annie jako wzorze matki i babci oraz o dylematach dotyczących wiary, jakie nękają współczesnych katolików. Podczas procesji z darami przedstawiciele poszczególnych instytucji i mieszkańcy parafii Prostyń składali dary w postaci paramentów liturgicznych. Po Mszy św. odbyła się inscenizacja dwóch objawień św. Anny, przygotowana przez miejscowe katechetki i prostyńskich uczniów. Po nabożeństwie były koronacja koronami św. Anny oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia w godzinach popołudniowych do Prostyni przybyły piesze pielgrzymki z Sadownego, Stoczka, Kamionny i Łochowa. Dla nich została odprawiona Msza św. o godz. 17. Pielgrzymi skorzystali ze zwyczajowej koronacji. Późnym wieczorem o godz. 22 odbyła się Droga Krzyżowa wokół kościoła, którą prowadził ks. Wojciech. O północy zaś została odprawiona kolejna Msza św., w której oprócz licznych pielgrzymów i mieszkańców Prostyni uczestniczyły także Ochotniczy Pluton Kawalerii kultywujący tradycję 10. Pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych i poczty sztandarowe, obecni byli też strażacy z OSP w Prostyni i Treblince. Mszy św. koncelebrowanej przez 6 kapłanów przewodniczył wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski - kapelan ułanów. Homilię wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Dotyczyła ona wyborów, z jakimi człowiek z woli Bożej musi zmierzyć się w życiu.

Reklama

Główne uroczystości

Centralne uroczystości w niedzielę to Suma odpustowa o godz. 12, której przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Wśród duchownych zebranych wokół Cudownej Statuy byli m.in. ks. prał. Dariusz Jagodziński, dyrektor Caritas w Rosji, i ks. Paweł Rytel-Andrianik, student biblistyki w Jerozolimie i na Oksfordzie, pochodzący z parafii Prostyń. Na Mszy św. był obecny też senator Waldemar Kraska, uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Janusz, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Zdzisław Biszewski oraz wielu wiernych parafian i pielgrzymów z różnych stron Polski. Wszystkich zebranych powitał kustosz prostyńskiego sanktuarium ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Jako symbol łączności z minionymi pokoleniami Ksiądz Proboszcz pokazał XVIII-wieczny unikatowy egzemplarz kopii Księgi Cudów prostyńskiego sanktuarium, będący odręcznym tłumaczeniem łacińskiego tekstu. Nabożeństwo to było transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Kazanie ks. Rydzyka obejmowało wiele tematów, takich jak m.in. marginalizacja rodziny i postępujące problemy demograficzne. Podniosły charakter uroczystości podkreślała także oprawa Mszy św.: barwna procesja z darami, udział członków parafialnych kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, śpiew chóru kościelnego, scholi młodzieżowej i Bernadetty Wiatr - laureatki i finalistki ostatniej edycji programu „Szansa na sukces” oraz obecność pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP z parafii Prostyń. Po zakończeniu nabożeństwa bardzo wielu pielgrzymów pozostało w kościele, aby dostąpić obrzędu koronacji koronami św. Anny i obejść na klęczkach ołtarz. Ten piękny zwyczaj jest niezmienny od setek lat.
Niedziela odpustowa to także festyn w tzw. Kozim Grodzie. Na niewielkim placu naprzeciwko kościoła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prostyńskiej, którego prezesem jest Marta Deniszewska, przygotowało degustację lokalnych smakołyków, m.in. kozy prostyńskie, przysmak Błażeja, żurek prostyński, smalec dziedzica prostyńskiego, kozi ser i piwo kozicowe. Nazwy tych potraw nawiązują do tradycji wsi Prostyń. W zagródce obok pasły się kozy, ponieważ te zwierzęta są identyfikowane z Prostynią. Atrakcją Koziego Grodu były również występy ludowe. Ze swoimi programami artystycznymi przybyły zespoły: „Żurawiacy” z Bogut, „Sadowianki” z Sadownego, „Małkinianka” z Małkini Górnej oraz grupa muzyczno-wokalna z Zespołu Szkół Gminnych w Prostyni. Podczas festynu zostały rozdane nagrody w konkursie plastycznym „Koza prostyńska - kultywowanie tradycji”, gdzie uczestnicy mieli wykazać się umiejętnością wykonania tradycyjnej kozy z ciasta.
Zakończeniem 40-godzinnego nabożeństwa była uroczysta Msza św. w poniedziałek o godz. 12. Przewodniczył jej ks. Wojciech Węgrzyniak. On też wygłosił homilię, w której rozważał tajemnicę Ducha Świętego. Zakończeniem nabożeństwa była procesja eucharystyczna pod przewodnictwem misjonarza. Zamknięciem prostyńskiego odpustu było chóralne odśpiewanie uroczystego „Te Deum”. Po końcowym błogosławieństwie odbyło się rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie „Objawienia św. Anny na prostyńskim wzgórzu”.

***

Św. Anna, objawiając się 500 lat temu prostym ludziom w niewielkiej nadbużańskiej miejscowości, za swoim przykładem poleciła czcić Trójcę Przenajświętszą, dwukrotnie wskazała prostyńskie wzgórze jako miejsce wielkiego kultu Boga w Trójcy Jedynego. Powiedziała także: „My tam od dawna przebywamy”. Prostyń jest jedynym w Polsce sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i to właśnie tu można wejść na wzgórze umiłowane przez Boga. Tutaj można powtórzyć słowa św. Anny sprzed 500 lat: „Idę oddać cześć Trójcy Świętej”. W tym roku 25 lipca, tuż przed uroczystością św. Anny, cześć Trójcy Przenajświętszej oddadzą uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki rodzin diecezji drohiczyńskiej. Tutaj, u Babci Jezusa, ludzie wciąż od wieków modlą się słowami: „Św. Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

2020-02-22 12:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Argentyna

Nuncjusz Apostolski

papież Franciszek

Polak

Krzysztof Tadej

Abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz apostolski w Panamie, z numerem „Niedzieli” zapowiadającym Światowe Dni Młodzieży

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim w swej ojczyźnie- Argentynie abp Mirosława Adamczyka, który dotychczas był jego przedstawicielem w Panamie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Mirosław Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 w Gdańsku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego. Jest kapłan diecezji gdańskiej. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej w parafii św. Ignacego w Gdańsku – Starych Szkotach został skierowany na studia na Papieskiej Akademii Kościelnej. Po ich ukończeniu 1 lipca 1993 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej.

22 lutego 2013 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii. 8 czerwca tego roku Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Gambii, a 21 września 2013 w Sierra Leone. 12 sierpnia 2017 roku został nuncjuszem w Panamie.

W tym charakterze gościł Ojca Świętego w budynku nuncjatury podczas odbywających się w tym kraju w styczniu 2019 roku Światowych Dni Młodzieży.

Abp Adamczyk przyjął sakrę biskupią 27 kwietnia 2013 roku w katedrze oliwskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza. Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

CZYTAJ DALEJ

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2020-02-24 21:40

Grzegorz Kryszczuk

"Wielka Tajemnica Wiary" - to hasło 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Wpisuje się ono w nowy program duszpasterski dla Kościoła, ustanowiony przez Episkopat Polski na lata 2019 - 2020.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję