Reklama

Jubileusz 500-lecia objawień św. Anny w Prostyni

Ewa Jakubik
Edycja podlaska 25/2010

Przygotowaniami do jubileuszowych obchodów objawień św. Anny w Prostyni były misje, które prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak, pisarz, kaznodzieja, asystent w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Przygotowania do jubileuszu

Przez tydzień parafianie wysłuchali wielu ciekawych nauk, wzięli udział w różnorodnych obrzędach, a także uczestniczyli w wieczornych Apelach Jasnogórskich. Prostyński odpust to 40-godzinne nabożeństwo rozpoczynające się już w piątek wieczorem. W sobotę 29 maja uroczystościom przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Obchody rozpoczęły się przy krzyżu w miejscu pierwszego objawienia św. Anny, gdzie ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przybliżył fakty sprzed 500 laty. Tu Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony krzyż oraz płaskorzeźbę przedstawiającą spotkanie św. Anny z Małgorzatą. Następnie kolumna marszowa złożona z ponad 30 księży, przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych, dzieci pierwszokomunijnych, dzieci w strojach regionalnych i z licznie przybyłych wiernych udała się do kapliczki w miejscu drugiego objawienia. Piękna odnowiona kapliczka z 1835 r., przedstawiająca św. Annę i Matkę Najświętszą, została także poświęcona przez Księdza Biskupa. Teraz wszyscy zebrani pokonawszy zabytkowe, kamieniste schody, udali się do świątyni. Zanim jednak rozpoczęła się Msza św., Pasterz diecezji poświęcił obraz przedstawiający Jana Pawła II - dar gminy Małkinia Górna. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. bp Dydycz mówił o św. Annie jako wzorze matki i babci oraz o dylematach dotyczących wiary, jakie nękają współczesnych katolików. Podczas procesji z darami przedstawiciele poszczególnych instytucji i mieszkańcy parafii Prostyń składali dary w postaci paramentów liturgicznych. Po Mszy św. odbyła się inscenizacja dwóch objawień św. Anny, przygotowana przez miejscowe katechetki i prostyńskich uczniów. Po nabożeństwie były koronacja koronami św. Anny oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia w godzinach popołudniowych do Prostyni przybyły piesze pielgrzymki z Sadownego, Stoczka, Kamionny i Łochowa. Dla nich została odprawiona Msza św. o godz. 17. Pielgrzymi skorzystali ze zwyczajowej koronacji. Późnym wieczorem o godz. 22 odbyła się Droga Krzyżowa wokół kościoła, którą prowadził ks. Wojciech. O północy zaś została odprawiona kolejna Msza św., w której oprócz licznych pielgrzymów i mieszkańców Prostyni uczestniczyły także Ochotniczy Pluton Kawalerii kultywujący tradycję 10. Pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych i poczty sztandarowe, obecni byli też strażacy z OSP w Prostyni i Treblince. Mszy św. koncelebrowanej przez 6 kapłanów przewodniczył wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski - kapelan ułanów. Homilię wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Dotyczyła ona wyborów, z jakimi człowiek z woli Bożej musi zmierzyć się w życiu.

Reklama

Główne uroczystości

Centralne uroczystości w niedzielę to Suma odpustowa o godz. 12, której przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Wśród duchownych zebranych wokół Cudownej Statuy byli m.in. ks. prał. Dariusz Jagodziński, dyrektor Caritas w Rosji, i ks. Paweł Rytel-Andrianik, student biblistyki w Jerozolimie i na Oksfordzie, pochodzący z parafii Prostyń. Na Mszy św. był obecny też senator Waldemar Kraska, uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Janusz, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Zdzisław Biszewski oraz wielu wiernych parafian i pielgrzymów z różnych stron Polski. Wszystkich zebranych powitał kustosz prostyńskiego sanktuarium ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Jako symbol łączności z minionymi pokoleniami Ksiądz Proboszcz pokazał XVIII-wieczny unikatowy egzemplarz kopii Księgi Cudów prostyńskiego sanktuarium, będący odręcznym tłumaczeniem łacińskiego tekstu. Nabożeństwo to było transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Kazanie ks. Rydzyka obejmowało wiele tematów, takich jak m.in. marginalizacja rodziny i postępujące problemy demograficzne. Podniosły charakter uroczystości podkreślała także oprawa Mszy św.: barwna procesja z darami, udział członków parafialnych kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, śpiew chóru kościelnego, scholi młodzieżowej i Bernadetty Wiatr - laureatki i finalistki ostatniej edycji programu „Szansa na sukces” oraz obecność pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP z parafii Prostyń. Po zakończeniu nabożeństwa bardzo wielu pielgrzymów pozostało w kościele, aby dostąpić obrzędu koronacji koronami św. Anny i obejść na klęczkach ołtarz. Ten piękny zwyczaj jest niezmienny od setek lat.
Niedziela odpustowa to także festyn w tzw. Kozim Grodzie. Na niewielkim placu naprzeciwko kościoła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prostyńskiej, którego prezesem jest Marta Deniszewska, przygotowało degustację lokalnych smakołyków, m.in. kozy prostyńskie, przysmak Błażeja, żurek prostyński, smalec dziedzica prostyńskiego, kozi ser i piwo kozicowe. Nazwy tych potraw nawiązują do tradycji wsi Prostyń. W zagródce obok pasły się kozy, ponieważ te zwierzęta są identyfikowane z Prostynią. Atrakcją Koziego Grodu były również występy ludowe. Ze swoimi programami artystycznymi przybyły zespoły: „Żurawiacy” z Bogut, „Sadowianki” z Sadownego, „Małkinianka” z Małkini Górnej oraz grupa muzyczno-wokalna z Zespołu Szkół Gminnych w Prostyni. Podczas festynu zostały rozdane nagrody w konkursie plastycznym „Koza prostyńska - kultywowanie tradycji”, gdzie uczestnicy mieli wykazać się umiejętnością wykonania tradycyjnej kozy z ciasta.
Zakończeniem 40-godzinnego nabożeństwa była uroczysta Msza św. w poniedziałek o godz. 12. Przewodniczył jej ks. Wojciech Węgrzyniak. On też wygłosił homilię, w której rozważał tajemnicę Ducha Świętego. Zakończeniem nabożeństwa była procesja eucharystyczna pod przewodnictwem misjonarza. Zamknięciem prostyńskiego odpustu było chóralne odśpiewanie uroczystego „Te Deum”. Po końcowym błogosławieństwie odbyło się rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie „Objawienia św. Anny na prostyńskim wzgórzu”.

***

Św. Anna, objawiając się 500 lat temu prostym ludziom w niewielkiej nadbużańskiej miejscowości, za swoim przykładem poleciła czcić Trójcę Przenajświętszą, dwukrotnie wskazała prostyńskie wzgórze jako miejsce wielkiego kultu Boga w Trójcy Jedynego. Powiedziała także: „My tam od dawna przebywamy”. Prostyń jest jedynym w Polsce sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i to właśnie tu można wejść na wzgórze umiłowane przez Boga. Tutaj można powtórzyć słowa św. Anny sprzed 500 lat: „Idę oddać cześć Trójcy Świętej”. W tym roku 25 lipca, tuż przed uroczystością św. Anny, cześć Trójcy Przenajświętszej oddadzą uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki rodzin diecezji drohiczyńskiej. Tutaj, u Babci Jezusa, ludzie wciąż od wieków modlą się słowami: „Św. Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sokołów Podlaski: ingres bp. Piotra Sawczuka do konkatedry

2019-08-18 19:09

xmg / Sokołów Podlaski (KAI)

- Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny – mówił bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej w Sokołowie Podlaskim ku czci św. Rocha, patrona tego miasta. Eucharystia powiązana była z ingresem biskupa do miejscowej konkatedry pw. Niepokalanego Serca NMP.

Episkopat.pl
Bp Piotr Sawczuk

W symbolicznym geście przekazania kluczy, w progu do świątyni ks. Biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa. Słowa powitania skierowali również przedstawiciele parafii, młodzieży oraz władz samorządowych.

W homilii bp Sawczuk nawiązał do postaci św. Rocha. Jak zauważył, w cztery tygodnie po objęciu posługi w diecezji drohiczyńskiej przybywa do Sokołowa Podlaskiego, aby uczcić tak przemożnego Patrona i swoją pasterską posługę powierzyć Bogu przez jego wstawiennictwo.

Przypominając życie św. Rocha zwrócił uwagę na jego cechy i cnoty. Jak zauważył, możemy uczyć się od niego, jak wielkim i wspaniałym cudem są narodziny człowieka. Św. Roch zawstydza nas swoim zapałem apostolskim. Uczy również miłości do bliźnich. „Ilu to ludzi skupia się dzisiaj wyłącznie na sobie, na własnej wygodzie, oddaje się w niewolę złego ducha, w niewolę namiętności, pod władzę pieniądza. Jedyną niewolą św. Rocha byłą miłość miłosierna. Nie wyobrażał sobie życia bez miłości” – stwierdził. Nawiązał do ofiarnej służby św. Rocha na rzecz chorych na dżumę - czarną śmierć, która w czasach Świętego zdziesiątkowała ludność Europy. W tym kontekście odniósł się do niedawnych słów abp. Marka Jędraszewskiego mówiących również o zarazie. Jak wyjaśnił, słowo to było użyte w sensie przenośnym, by podkreślić skalę niebezpieczeństwa, jakie płynie z ideologii komunistycznej – co wiemy, i z ideologii LGBT, czego do końca nie wiemy, bo zjawisko jest dość nowe, jednak oparte o fałszywą i niebezpieczną antropologię. "Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny" – powiedział bp Sawczuk.

Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja Eucharystyczna. Udano się również pod pomnik św. Rocha. Bp Sawczuk oraz przybyłe delegacje złożyli kwiaty.

Jak przypomniał ks. Prał. Andrzej Krupa, św. Roch jest związany z historią Sokołowa Podlaskiego. Odbierał cześć w nieistniejącym już dziś kościele. Pozostałe po świątyni kolumny stanowią część ufundowanego pomnika ku czci Świętego.

W roku 2015, na prośbę lokalnej społeczności oraz biskupa drohiczyńskiego, Ojciec Święty Franciszek ustanowił św. Rocha patronem miasta Sokołów Podlaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem