Reklama

Niedziela Wrocławska

Koncert dla kard. Wyszyńskiego w Sulistrowiczkach

 W niedzielne południe 9 sierpnia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach odbył się koncert muzyki klasycznej „Sursum Corda – w górę serca” z okazji 119. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.

Marzena Cyfert

Koncert w Sulistrowiczkach z okazji 119.rocznicy urodzin kard. Wyszyńskiego

Koncert w Sulistrowiczkach z okazji 119.rocznicy urodzin kard. Wyszyńskiego
Na scenie przed wejściem do sanktuarium wystąpili znakomici artyści scen operowych – Elżbieta Małgorzata Mach oraz Bartosz Nowak, przy akompaniamencie Wiktora Szymajdy. Zebrani wysłuchali utworów muzyki sakralnej oraz polskiej pieśni lirycznej. Wybrzmiały m.in. „Agnus Dei” Mozarta, „Ave Maria” Schuberta, „Smutna rzeka” Chopina, czy słynna „Prząśniczka”.

 

– Życzę, byśmy tę muzykę klasyczną przeżyli w duchu religijnym – zapraszał do wysłuchania koncertu proboszcz ks. prał. dr Ryszard Staszak.

Reklama

Ksiądz proboszcz nawiązał do koncertu w homilii podczas Eucharystii, którą odprawił na jego zakończenie. – Św. Augustyn powiedział, że kto śpiewa, dwa razy się modli. Tak dziś modlili się artyści tutaj u nas przed kościołem – mówił ks. Staszak. Następnie zauważył, że mocna wiara i dobra modlitwa to fundament przyjaźni z Bogiem. Przywołał przykład młodej dziewczyny, którą pielęgniarka przygotowywała do operacji. Gdy już była przygotowana, wyraziła jeszcze pragnienie modlitwy. To samo zrobił św. Piotr, gdy idąc po falach, zaczął tonąć – zawołał do Jezusa po pomoc. – W obu przypadkach modlitwa była krótka, ale wypływała z głębi serca. Ewangeliści mówią, że wiele ludzi prosiło Jezusa o cud prostymi słowami. Dlaczego więc nie naśladujemy ludzi, którzy w krótki sposób i z prostotą modlili się do Jezusa i prosili Go na ulicach Jerozolimy? – pytał ksiądz proboszcz.

Podczas koncertu miała miejsce promocja albumu „Cztery Pory Roku na Ślęży” ks. prał. dr. Ryszarda Staszaka z nagraniami artystów uczestniczących w koncercie. Cały dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest na dalszą renowację kościoła na Ślęży.

2020-08-09 17:05

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tour de France - Kwiatkowski wygrał 18. etap

2020-09-17 17:44

[ TEMATY ]

kolarstwo

Tour de France

Michał Kwiatkowski

PAP

Michał Kwiatowski i jego kolega z drużyny Ekwadorczyk Richard Carapaz

Michał Kwiatowski i jego kolega z drużyny Ekwadorczyk Richard Carapaz

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) wygrał 18. etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Polak przez większość odcinka uciekał z kolegą z drużyny Ekwadorczykiem Richardem Carapazem i metę minął minimalnie przed nim, choć przekroczyli ją spokojnie jadąc obok siebie.

Kwiatkowski jest czwartym Polakiem, który wygrał etap Tour de France. Trzykrotnie dokonał tego Rafał Majka. Pierwszym był natomiast w 1993 roku Zenon Jaskuła, a w 2017 najszybszym podczas jazdy indywidualnej na czas okazał się Maciej Bodnar.

Trzeci na mecie czwartkowego etapu, ze stratą 1.51, był Belg Wout Van Aert (Team Jumbo-Visma).

Prowadzenie w imprezie utrzymał Słoweniec Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma), który w czwartek był czwarty. Do mety dotarł 1.53 po najlepszej dwójce. Drugi ze stratą 57 s jest jego rodak Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates).(PAP)

wkp/ sab/

PAP

Michał Kwiatkowski na trasie etapu

Michał Kwiatkowski na trasie etapu
CZYTAJ DALEJ

Piękno, co zachwyca

2020-09-18 09:17

ks. Przemysław Szot

Remontowany kościół na Górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu

Remontowany kościół na Górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu

Pisał wielki polski poeta Cyprian Kamil Norwid: „Bo piękno na to jest, by zachwycało/ Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”. Wyraża się ono w stworzonym świecie także przez wytwory ludzkich rąk. Wybudowane kościoły to nie tylko świadectwo bogatej historii, lecz skarbnice sztuki prowadzącej do Boga.

Troska o nasze świątynie to zadanie nie tylko dla księży administratorów, lecz wszystkich wiernych. Pięknym przykładem troski o Kościół jest renowacja licznych starych obiektów architektury sakralnej. W ostatnim czasie widać imponujące efekty prac renowacyjnych w naszej diecezji m.in. w dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, kościele św. Jakuba Ap. w Sączowie, kościołach św. Jana Chrzciciela w Jangrocie i Porębie Górnej, we wnętrzu bazyliki św. Andrzeja Ap. w Olkuszu i kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle, kościele na górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu czy kaplicy poświęconej św. Jakubowi Ap. w Sławkowie. Dzięki zapobiegliwości księży proboszczów troszczących się o pozyskanie środków i ofiarności wiernych widać efekty prac. Ostatnie miesiące roku kalendarzowego, pomimo spowolnienia spowodowanego pandemią, są dość pracowitymi. By skończyć na czas wykonać prace i zdążyć do odbioru przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków potrzebna jest przede wszystkim dobra pogoda. Potrzeba naszej modlitwy, by zakończyć wszelkie inwestycje i cieszyć się pięknem naszych świątyń. To tam spotkamy Boga, który jako najwyższe Piękno czyni nasz wszystkich pięknymi i przez widzialne dzieła prowadzi do zbawienia. Św. Jan Paweł II pisał, że „Piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Zachęca człowieka, aby poznał smak życia i umiał marzyć o przyszłości (List do artystów, 1999 r.). Słuszni zauważył przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, bp Michał Janocha: „Pierwszym zadaniem sztuki sakralnej jest wizualizacja doświadczenia religijnego. W chrześcijaństwie doświadczenie to jest ściśle związane z Bogiem osobowym, dlatego w najgłębszym swoim nurcie sztuka religijna jest świadectwem epifanii Boga, który objawił się światu w Chrystusie. Sztuka sakralna ma funkcję kultową, jest ,,pośrednikiem” spotkania, prowadzi do adoracji – taka jest teologia obrazu. Jednocześnie sztuka pełni funkcję ewangelizacyjną. Wyrasta z wiary Kościoła i do tej wiary prowadzi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję