Reklama

Tej pamięci nie wolno zagubić...

70. rocznica wywózki polskich rodzin na Sybir i 70. rocznica zbrodni katyńskiej były okazją do zorganizowania 20 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie uroczystości upamiętniających te tragiczne wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Nowak. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Związku Sybiraków i Rodziny Katyńskiej, przedstawiciele Konfraterni Orderu św. Stanisława BM, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe i młodzież. Obecny był sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków Stanisław Sikorski, wybrany na miejsce Edwarda Duchnowskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
Na początku homilii abp Stanisław Nowak serdecznie podziękował Sybirakom i Rodzinie Katyńskiej za troskliwe przechowywanie skarbu pamięci, by wydarzenia, które rozegrały się 70 lat temu nie trafiły do lamusa historii. - Tej pamięci nie wolno zagubić, w niej jest siła naszego narodu - podkreślił Arcybiskup. Podziękował również kapłanom z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej, za to, że od wielu lat kościół ten stanowi centrum pamięci o Sybirakach i zbrodniach na Wschodzie. Podkreślił, że z wydarzeniami sprzed lat związała się obecnie pamięć o narodowej tragedii, która w kwietniu tego roku rozegrała się pod Smoleńskiem. Nawiązując do Ewangelii Arcybiskup podkreślił, że w życiu człowieka nie da się uniknąć pytania o Krzyż. Jest to pytanie bardzo osobiste, prawdę o Krzyżu każdy musi rozważyć i przyjąć we własnym sercu. Sybiracy, którzy przetrwali okrutne prześladowania, a mimo to pozostali ludźmi wiary, mogą być dla nas wzorem. Arcybiskup dodał, że modli się za tych, którzy zginęli na Wschodzie, są oni dla nas i dla przyszłych pokoleń wielkim znakiem.
W drugiej części uroczystości głos zabrał Grzegorz Lipowski - wiceprezes częstochowskiego oddziału Związku Sybiraków. Przypomniał, że na frontowej ścianie kościoła Matki Bożej Zwycięskiej znajduje się tablica upamiętniająca tych, których udziałem stały się wysiedlenia, głód, przesłuchania i gwałty, za to tylko, że byli Polakami. Niestety Golgota Polaków na Wschodzie nie została nigdy osądzona, nie doczekała się Norymbergii. Przez ponad 50 lat okrywała ją zmowa milczenia, tak w Polsce, jak i na Zachodzie. Do tej pory w Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o materialnej rekompensacie dla ofiar „nieludzkiej ziemi”.
Następnie osoby zasłużone dla Związku Sybiraków zostały udekorowane Krzyżami Sybirackimi. Uroczystość ubogacił program poetycki przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych oraz Zespołu Szkół im. gen. W. Andersa w Częstochowie. Na zakończenie uroczystości Anna Bielecka - prezes Rodziny Katyńskiej podziękowała za udział w uroczystości i wspólną modlitwę w intencji ofiar zbrodni Katyńskiej i wywózek na Sybir.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa upamiętniająca bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomsku

2021-09-27 11:07

[ TEMATY ]

wystawa

Radomsko

bł. kard. Stefan Wyszyński

Beata Pieczykura/Niedziela

Plenerową wystawę „Czas to miłość” można oglądać przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku do 28 września.

„Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością” – to tylko wybrane myśli z nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezentowane na wystawie. Dla odwiedzających maksymy mogą stanowić życiowy drogowskaz. Obok słów Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia można oglądać archiwalne fotografie oraz poznać istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję