Reklama

Spotkanie rodzinne w Domanowie

Na zakończenie roku szkolnego 2009/2010 dzięki inicjatywie ks. kan. Walentego Wojtkowskiego, proboszcza parafii pw. św. Doroty w Domanowie, i przy współpracy dyrekcji i grona pedagogicznego SP w Domanowie zorganizowano festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki. Impreza ta realizowana była w ramach projektu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”, którego ogólnopolskim organizatorem jest Stowarzyszenie Parafiada w Warszawie

Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Zbawiciela w Domanowie zainaugurowała to lokalne przedsięwzięcie. Była także momentem duchowej łączności zarówno z rodzinami, jak i bliskimi tragicznego lotu prezydenckiego samolotu, w którym zginął m.in. inicjator i założyciel Stowarzyszenia Parafiada - o. Józef Joniec. Festyn był też podsumowaniem projektu „Nauka nie gryzie, wiedza procentuje”. Na festyn mieszkańcy parafii przybyli całymi rodzinami. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Franciszek Iwańczuk, który serdecznie powitał zaproszonych gości, wszystkich mieszkańców parafii oraz dzieci ze SP w Świrydach, Mniu i Domanowie. Następnie zabrał głos ks. Walenty Wojtkowski, który zapoznał zgromadzonych z rolą i celem festynu, złożył życzenia mamom i dzieciom z okazji ich święta, a wszystkim życzył udanej zabawy. Dyrektor Jolanta Kłosowska przedstawiła harmonogram uroczystości. Uczniowie koła teatralnego przygotowali swoim mamom montaż poetycko-muzyczny i inscenizację pt. „Przygody Helenki”. Ciepłe serdeczne słowa życzeń i dedykowane wiersze oraz piosenki wzruszyły niejedną mamę. Dzieci wręczyły mamom kwiaty, własnoręcznie wykonane laurki oraz przygotowane niespodzianki. W przerwie między montażem poetyckim a inscenizacją wystąpił zespół „Red Stars” z nowym układem tanecznym. „Przygody Helenki” przeniosły widzów w krainę bajki. Jak każda bajka, ta także uczyła szacunku i posłuszeństwa wobec rodziców, pomocy potrzebującym i sprzeciwiała się złu. Mali aktorzy zagrali na tle scenerii wnętrza izb i lasu, w pomysłowo wykonanych strojach i z trafnie dobranymi rekwizytami.
Po części artystycznej rozpoczęły się gry, zabawy i rozgrywki sportowe. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnych konkursach, które kończyły się nagrodami. Panie nauczycielki zorganizowały bardzo ciekawe, niepowtarzalne gry i zabawy sprawnościowe, np. taniec na gazecie, noszenie piłeczki na paletce, skoki na piłce itp. Atrakcją było „wesołe miasteczko”, gdzie dzieci mogły pozjeżdżać na zjeżdżalni, powirować na karuzeli itp. Każdy mógł spróbować szczęścia w loterii fantowej, zorganizowanej przez Caritas. Każdy los był pełny. Niektórym szczęście dopisało - wylosowali drogie, atrakcyjne przedmioty lub książki.
Ciekawe były zorganizowane wystawy prac kółek zainteresowań z programu „Nauka nie gryzie, wiedza procentuje”. Klub matematyków z Domanowa przedstawił m.in. matematyczne wyszywanki - kąty proste i ostre wyszyte za pomocą igły i nici. Koło historyczne zaprezentowało fotogazetkę ze zdjęciami zabytkowych obiektów okolicznych miejscowości. Koło rękodzieła artystycznego przedstawiło na wystawce rysunki wykonane techniką origami, papierowe wycinanki, bibułowe kwiaty, gliniane figurki, zwierzęta z kamieni, sylwetki psów wyklejane włóczką i rysunki pastelami. Dużym zainteresowaniem, szczególnie dziewczynek kl. 0-IV, cieszyło się stoisko „uroda”, gdzie pani malowała twarze, robiła niepowtarzalne tatuaże.
Nie zabrakło rozrywek w ping-ponga oraz rodzinnych rywalizacji w piłkę nożną - synowie kontra ojcowie i w siatkę - dziewczynki kontra mamy. Przeprowadzone zostały rodzinny konkurs plastyczny pt. „Największe marzenie mojego dziecka” oraz „Najpiękniejsza laurka dla mamy”.
Ponadto każdy mógł posilić się kiełbaską z grilla i bigosem, które przygotowały panie kucharki ze szkolnej stołówki. Dzieci oblegały stoisko z watą, lodami i słodyczami.
Przygrywali „Zespół Ostrowski” z Brańska oraz Zbigniew Derewońko z synami, grający na gitarze, który pieśniami patriotycznymi poruszył serca słuchaczy.
Festyn zakończył się ok. godz. 21 odmówieniem Litanii do Serca Pana Jezusa oraz odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Proboszcz ks. Wojtkowski podziękował Bogu za dar pogody, szczęśliwy przebieg spotkania, wspólne przebywanie oraz pomoc w organizacji i przebiegu uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję