Reklama

UWAGA na psychomanipulację!

Tuż przed wakacjami w Kielcach ruszył Punkt Przyjęć dla Ofiar Przestępstw przy Komendzie Miejskiej Policji. W inicjatywę zaangażowało się Diecezjalne Centrum Przeciwdziałania Grupom Psychomanipulacji i Przemocy oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw

Niedziela kielecka 28/2010

Data otwarcia Punktu nie była przypadkowa. - Wakacje to czas, kiedy ludzie młodzi w sposób szczególny podczas wyjazdów i wypoczynku, w relacjach z różnymi grupami narażeni są na kontakt z przemocą i psychomanipulacją, mogą być poddawani naciskom ze strony różnych sekt - tłumaczy asp. Komendy Miejskiej Policji Marek Malecki.
W Punkcie osoby dotknięte przemocą i zagrożone psychomanipulacją otrzymają kompleksowe wsparcie. Jego siedziba mieści się przy ul. Mickiewicza 5, tel. (41) 349-33-44. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14-18. W ramach jego działalności w każdy piątek będą pełnili także dyżury specjaliści ds. ruchu drogowego. W pierwszy wtorek miesiąca w godz. 15-17 dyżuruje specjalista diecezjalnego Centrum Przeciwdziałania Grupom Psychomanipulacji i Przemocy.
Nową inicjatywę promowano podczas specjalnej konferencji z udziałem władz Komendy Miejskiej Policji, psychologów, pedagogów, terapeutów, dyrektorów kieleckich szkół, nauczycieli i młodzieży, zorganizowanej w Kurii diecezjalnej 22 czerwca.
Tematykę psychomanipulacji przybliżyła koordynator Diecezjalnego Centrum - Marta Gdela.
Z manipulacją mamy do czynienia na co dzień, w kontaktach z innymi, jesteśmy manipulowani poprzez reklamy, media, polityków i to jest manipulacja niejako przyzwolona, której jesteśmy na ogół świadomi, wiemy, jakie są jej mechanizmy - tłumaczyła koordynator.
Inną kategorią, o wiele bardziej niebezpieczną, jest tzw. zła manipulacja, która niesie za sobą oszustwo, szantaż, wyłudzenia. Przestrzegała młodzież przed różnymi grupami manipulacji, które pozyskują zaufanie młodych ludzi poprzez okazywanie im bezwarunkowej miłości i akceptacji oraz dezinformację. To jednak tylko początkowa faza, ponieważ w dalszym etapie grupy te poprzez totalność będą dążyły do zawłaszczenia i kontroli wszystkich sfer życia swojego członka. Konsekwencje uwikłania się w grupę psychomanipulacji są bardzo poważne - mówi Marta Gdela. Przede wszystkim u takiej osoby następuje zmiana tożsamości i przyzwyczajeń. Totalne uzależnienie od grupy powoduje, że osoba poddana manipulacji nie jest w stanie odnaleźć się w innym środowisku. Bolesna dla rodziny osoby manipulowanej i najbliższego otoczenia jest utrata wszelkich więzi i kontaktów.
Podczas konferencji wszyscy mieli okazję zobaczyć występ teatru szkolnego w sztuce pod tytułem „Moje życie, mój wybór” w reżyserii Krzysztofa Arendarskiego - nauczyciela języka polskiego. Powstała ona w ramach projektu profilaktycznego „edukacja profilaktyczna przez sztukę”. W sztuce doskonale zagrali uczniowie III LO w Kielcach.
Bohaterzy opowiadają w niej o trudnych wyborach życiowych, które przeżywają młodzi ludzie u progu dorosłości, osamotnieniu i braku zrozumienia przez dorosłych, zranieniach przez własne rodziny dotknięte alkoholizmem i przemocą oraz o pułapkach, jakie niosą uzależnienia. O powodzeniu sztuki, pokazywanej już w rożnych placówkach oświatowych woj. świętokrzyskiego, decyduje sugestywny mocny przekaz dostosowany do młodego odbiorcy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję