Reklama

VIII Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku

Impreza obchodzona po raz ósmy, od kilku lat tradycyjnie rozpoczynana w Szydłowie, w samym Chmielniku obfitowała w widowiska teatralne, muzyczne, malarskie, duchowe, będąc swoistym powrotem obecnych mieszkańców w uliczki dawnego sztetla z jego zapachami, atmosferą, klezmerską muzyką

Niedziela kielecka 28/2010

WSzydłowie pokazano m.in. widowisko „Opowieści chasydów” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego oraz tańce żydowskie (uczniowie z Szydłowa, grupa Kamena). Koncert na rynku dała grupa Quartet Klezmer Trio z Krakowa, a towarzyszyły temu wystawy malarskie, m.in. Małgorzaty Gładyszewskiej.
W Chmielniku te sentymentalne powroty w przeszłość odbywały się w placówkach kultury, na rynku, w synagodze i uliczkach wokół synagogi, w szkołach i w kościele.
W miejscowym Domu Kultury - wystawa fotografii Ryszarda Biskupa zatytułowana „Świat chasydów”, ilustrująca pielgrzymki chasydów z całego świata do Leżajska, gdzie znajduje się ohel cadyka Elimelecha. Wydarzeniem dla mieszkańców miasteczka i fanów muzyki klezmerskiej była premiera teledysku zespołu „Chmielnikers”, nawiązującego w klimacie do dawnego sztetla w Chmielniku.
Na scenie Domu Kultury odbyły się też dwa spektakle: „Na pograniczu świata” w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowa oraz „Jonasz-prorok” - grupy teatralnej „Bonteo” z Krakowa. Były też pokazy tańca inspirowanego muzyką żydowską w wykonaniu chmielnickiej młodzieży.
Od Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP oraz od spektakli i wystaw w XVIII-wiecznej synagodze rozpoczął się ostatni dzień Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku, z udziałem gości z różnych stron świata i artystów promujących kulturę żydowską. Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców Chmielnika przewodniczył ks. Jarosław Jagiełło. - Msza św. w tej właśnie intencji to tradycja tych spotkań - mówi ks. proboszcz Franciszek Siarek. Księdzu Proboszczowi w tym roku szczególnie przypadł do gustu koncert żydowskich pieśni religijnych „Jidisze Perl” w wykonaniu Niny Stiller. A po Mszy św., w murach bożnicy otwarto wystawę Leona Wawrzyka, po czym rozpoczęły się koncerty muzyczno-recytatorskie. Na widowisko „tych miasteczek już nie ma…” złożył się śpiew Ewy Warty-Śmietany oraz recytacja Jerzego Treli. Koncert muzyki chopinowskiej dała Krystyna Man-Szczepańczyk.
Na chmielnickim rynku przez całe popołudnie odbywały się, niestety w deszczu, młodzieżowe pokazy, m.in. tańców i piosenek klezmerskich. Warsztaty tańców żydowskich poprowadziła Ewa Gajo. Późnym wieczorem pieśni Leonarda Cohena zaśpiewali Paweł Orkisz z zespołem. Jednocześnie na uliczkach wokół synagogi i rynku odbywały się pokazy animacji, warsztaty plastyczne, degustacja potraw kuchni żydowskiej, prezentacje żywej rzeźby, sprzedaż pamiątek, czapek, wyrobów z wikliny itp.
Na Spotkania z Kulturą Żydowską przybyli goście z różnych stron świata: Włoch, Niemiec, USA i Izraela wraz z dawnym mieszkańcem miasteczka - Meirem Małym i delegacjami miast partnerskich. Przyjechał też Leopold Kozłowski, zwany ostatnim klezmerem Galicji.
- Dlaczego Chmielnik od ośmiu lat konsekwentnie organizuje spotkania z kulturą żydowską, czy nie obawia się Pan zaszufladkowania, nieprzychylnych opinii? Z tym pytaniem zwracamy się do burmistrza Jarosława Zatorskiego. - To jest nasza powinność i zobowiązanie wobec prawdy historycznej - wyjaśnia burmistrz. - Żydzi przez kilkaset lat tworzyli historię, kulturę, obyczajowość tego miasteczka. W ten sposób budujemy nasz wizerunek - miasta tradycji i tolerancji, dzięki czemu jesteśmy rozpoznawalni w kraju i za granicą - dodaje. Osobiście dla burmistrza Zatorskiego najbardziej wzruszającym momentem była Msza św. w trzech językach (z udziałem gości żydowskich z USA, Izraela oraz delegacji z Niemiec i Włoch), zaś artystycznym i emocjonalnym przeżyciem - rozstrzygnięcie bardzo profesjonalnie potraktowanego przez uczestników konkursu piosenki żydowskiej oraz przepięknie zaśpiewane ballady Cohena, gdy wszyscy chwycili się za ręce…

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję