Reklama

Caritas w Nisku potrzebującym

Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. Pomagamy każdemu, kto się do nas zgłosi - informuje Eugenia Grzywacz, przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas przy niżańskim sanktuarium św. Józefa. Kiedy nadeszła powódź, panowała tutaj wielka mobilizacja.

Caritas przy parafii św. Józefa w Nisku działa od 15 lat. Powstała dzięki pomocy i wsparciu ówczesnego proboszcza, ks. Mariana Balickiego. - Kiedyś było nas dużo, jakieś trzydzieści osób, ale ludzie się wykruszają ze względu na wiek. Teraz, kiedy przyjdzie pracować, jest nas ósemka, lecz jesteśmy bardzo zgrani. Dajemy sobie radę, ponieważ wszyscy rozumieją konieczność niesienia pomocy innym - podkreśla Eugenia Grzywacz. Dodaje, że działalność prowadzona jest w trudnych warunkach lokalowych, w nieogrzewanym pomieszczeniu bez łazienki i wody. Ale nawet zimą można tu przyjść i pozałatwiać najważniejsze sprawy.
Ostatni czas był pracowitym okresem dla członków parafialnej Caritas. Kiedy Haiti zostało dotknięte olbrzymim trzęsieniem ziemi, przeprowadzono zaraz zbiórkę pieniędzy. Podobną inicjatywę wyzwoliła niedawna powódź w diecezji sandomierskiej. Akcja w jedną z niedziel przyniosła zebranie 10 380 zł. Dodatkowo pacjenci niżańskiego szpitala uzbierali 435 zł. Przeprowadzono też całotygodniową zbiórkę darów dla powodzian.
- Ciągły ruch ofiarodawców, za chwilę podjeżdżają samochody, by odebrać rzeczy... To było ponad ludzkie siły. Wszystkie byłyśmy przemęczone, a ja już nie dawałam rady, choć jestem osobą ruchliwą - patrzy wstecz Eugenia Grzywacz. Rozmawiając z nią na ten temat, zauważyliśmy, że zgromadzone rzeczy nie mieściły się już w pomieszczeniu Caritas. Pomocny okazał się magazyn ulokowany po sąsiedzku, co pozwoliło rozwiązać problem.
Ważną inicjatywą podjętą przez parafialną Caritas jest odwiedzanie ludzi chorych. Szczególną okazją ku temu jest Dzień Chorego oraz dzień św. Mikołaja. W ubiegłym roku przygotowano 230 mikołajkowych paczek z domowymi wypiekami.
Chorzy, który są w stanie, docierają na Mszę św. do kościoła. Czeka na nich także poczęstunek zwany agapą. Do tych, którzy nie mogą, członkowie Caritas przychodzą osobiście. I właśnie te spotkania i rozmowy są najważniejsze. Owszem, prezent jest ważny i miły, ale nic nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem. - Gdybyśmy w każdym domu zatrzymywali się dłużej, odwiedzilibyśmy dziennie jedynie kilku naszych podopiecznych - zauważa Eugenia Grzywacz, obrazując w ten sposób szczupłość rąk do pracy i skalę potrzeb.
Przewodnicząca podkreśla wielką pomoc i życzliwość okazywaną Caritas przez ks. Franciszka Grelę, kustosza niżańskiego sanktuarium. - Ksiądz proboszcz jest naszym opiekunem - akcentuje, doceniając rady i wsparcie organizacyjne. Szczególnie pomocne okazuje się szybkie docieranie z informacją do mieszkańców Niska przez ambonę, co niejednokrotnie skutkowało efektywnością podejmowanych działań.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję