Reklama

Najstarsza i najlepsza

W pierwszym konkursie na najlepszą stronę internetową diecezji sosnowieckiej zwyciężyła witryna parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu www.tomasz.sosnowiec.pl. Jurorzy docenili ją we wszystkich kategoriach. Była w czołówce jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne, walory ewangelizacyjne oraz warsztat dziennikarski. Dziś publikujemy rozmowę z Karolem Ligęzą - administratorem witryny

Ks. Paweł Rozpiątkowski: - Czy trudno jest stworzyć dobrą stronę internetową dla specyficznej grupy ludzi, jaką jest parafia?

Karol Ligęza: - Uważam, że trudno. Parafię tworzą ludzie, którzy niejednokrotnie są i bardzo wymagający, i nieco hermetyczni. Z jednej strony chcą zmian, z innej się ich boją. Zakładam, że wśród tych, którzy odwiedzają portale katolickie jest więcej ludzi młodszych niż starszych. Jest to podyktowane wieloma powodami. Zbudowanie dobrej strony internetowej wymaga pewnej empatii - wczucia się w oczekiwania ludzi i wyłowienie z sieci różnorodnych poglądów i spojrzeń tego, co najistotniejsze, zestawienie z własnymi przekonaniami i tworzenie.

- Od kiedy istnieje strona parafii św. Tomasza?

- Myślę, że strona parafii św. Tomasza była jedną z pierwszych w diecezji. O ile mnie pamięć nie myli, powstała w 1999 r. z inicjatywy ówczesnego wikariusza - ks. Wiesława Żmji.

Reklama

- Ile razy przechodziła tzw. lifting?

- Ciągły „lifting” podyktowany jest zmieniającymi się trendami technologicznymi. Obecna strona jest trzecią z kolei odsłoną graficzną serwisu. Oprócz zmian plastycznych pojawiały się modyfikacje systemowe, dzięki którym wachlarz możliwości jest o wiele szerszy i pozwala, na przykład, na umieszczanie elementów multimedialnych.

- Czy administruje nią Pan sam czy ktoś pomaga?

- Stroną zajmuję się sam, dodatkowo podczas uroczystości parafialnych wykonuję zdjęcia, które później załączam do artykułów.

- Jak wiele czasu poświęca Pan administracji?

- Staram się, aby strona była ciekawa i odzwierciedlała życie i wydarzenia parafialne. Nakład pracy zależy oczywiście od okresu liturgicznego. Na bieżąco publikowane są ogłoszenia parafialne i intencje mszalne.

Reklama

- Ilu ludzi odwiedza ją każdego dnia?

- Patrząc na czerwcowe statystyki, to dziennie mamy średnio 120 wizyt.

- Jaki procent tej grupy to stali bywalcy, a ile jest przypadkowych trafień?

- Nie posiadamy takich statystyk. Mogę jedynie dodać, że ponad 50% odwiedzających stronę zatrzymuje się na niej dłużej niż 30 sekund.

- Z jakich krajów świata pochodzą odwiedzający?

- Nie posiadamy takich statystyk.

- Do kogo właściwie strona jest skierowana?

- Do wszystkich, którym życie parafialne nie jest obojętne. Do tych, którzy cenią sobie elektroniczną formę przekazu i chętnie z niej korzystają. Dzięki publikowaniu zapowiedzi wydarzeń i relacjonowaniu uroczystości, parafianie mają stały dostęp do informacji i bliższy kontakt ze wspólnotą parafialną.

- Co chcielibyście „dać” parafianom?

- Chcielibyśmy być rzetelnym źródłem informacji, ale nie tylko. Portal katolicki powinien spełniać rolę ewangelizacyjną i to też jest tym, co w głównej mierze pragniemy dać ludziom.

- Internet idzie w kierunku interaktywności. Czy ludzie reagują na zamieszczane na stronie treści poprzez komentarze czy maile?

- Tak, wprowadziliśmy możliwość komentowania artykułów, co spotkało się z odzewem odwiedzających. Kilka artykułów czy galerii zdjęć kościoła powstało jako odpowiedź na prośby internautów.

- Czy strona internetowa spełnia inne funkcje od informacyjnych?

- Tak, jak powiedziałem. Strona katolicka powinna cechować się pewną indywidualnością. Nawet jeśli głównym założeniem jest informowanie, to w przypadku witryny tego typu ewangelizowanie staje się celem równorzędnym, jak nie najważniejszym. Umieszczanie czytań na każdy dzień roku, promowanie mediów chrześcijańskich, publikowanie linków do aktualności diecezjalnych, zamieszczanie teledysków z muzyką chrześcijańską - to wszystko składa się na budowanie swoistego miejsca w ogromnej przestrzeni wirtualnej; takiego, które ludzie będą odwiedzać i wydobywać z niego to, co dla nich ważne i cenne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję