Reklama

Spotkanie największej rodziny

W dniach 10 i 11 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie spotkała się największa chyba rodzina w Polsce. Po raz osiemnasty przed obliczem Czarnej Madonny modliła się Rodzina Radia Maryja. Na pielgrzymce nie zabrakło reprezentantów diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 28/2010

Rodzina Radia Maryja jest nie tylko fenomenem, zjawiskiem socjologicznym, ale wspólnotą wiary - podkreśla biskup świdnicki Ignacy Dec, który w ubiegłym roku wygłosił homilię do wiernych zgromadzonych w częstochowskim sanktuarium. - Przybywamy na Jasną Górę, by dziękować Panu Bogu przy Maryi za przeżyty rok, za zachowanie nas przy życiu, za dar wiary, za dar doznanego miłosierdzia. Przybywamy, by dziękować za dar mediów katolickich, w szczególności za dar Radia Maryja, Telewizję Trwam i dzieła z nimi związane. To właśnie te media i te instytucje łączą nas z Bogiem, umacniają naszą wiarę, pozwalają nam lepiej kochać Pana Boga, Kościół i naszą Ojczyznę. To one kształtują nas w wielką wspólnotę, którą nazywamy Rodziną Radia Maryja. W tej wielkiej rodzinie, która co roku pielgrzymuje do Domu Matki, chcemy także wypraszać Boże błogosławieństwo dla Kościoła i dla naszej Ojczyzny, dla Radia Maryja i Telewizji Trwam, dla Ojca Dyrektora i jego współpracowników, dla wszystkich wspomagających te media modlitwą i ofiarami pieniężnymi, dla całej Rodziny Radia Maryja w Polsce i na świecie.
Radio Maryja to rozgłośnia o charakterze społeczno-katolickim, założona w Toruniu w 1991 r. przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Jest jedyną rozgłośnią radiową o charakterze religijnym słyszalną w całej Polsce.
Głównymi elementami programu rozgłośni są ewangelizacja, modlitwa, medytacja, muzyka religijna oraz publicystyka społeczno-polityczna. Najpopularniejsze audycje to „Rozmowy niedokończone”, w których porusza się różnorodne tematy, „Aktualności dnia”, audycje dla małżonków i rodziców, audycje dla młodych, audycje dla rolników, porady, katechezy oparte o Katechizm Kościoła Katolickiego, nauczanie papieży i biskupów, odmawianie brewiarza, Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego, Godzinek na antenie radia. Codziennie transmitowana jest Msza św. oraz Apel Jasnogórski z Częstochowy. Retransmitowany jest serwis informacyjny Radia Watykańskiego. Transmitowane są też wszystkie pielgrzymki papieskie oraz cotygodniowa modlitwa „Anioł Pański”. Radio emituje też programy takie, jak: „Mogę, chcę pomóc”, audycje dla dzieci, „Radiowa lektura” (cykliczny program, w którym czytane są książki), „Muzyka mistrzów” (program o muzyce klasycznej). To właśnie dzięki Radiu Maryja wierni z całej Polski mogli wysłuchać transmisji ze święceń biskupów świdnickich - Ignacego i Adama, a niedawno z Mszy Papieskiej na stadionie w Wałbrzychu. Na antenie radia regularnie możemy też usłyszeć Ordynariusza diecezji świdnickiej.
- Jakże nie wyrazić wdzięczności Radiu Maryja i Telewizji Trwam, które w przestrzeni polskiego Kościoła i narodu - za wielkim Papieżem Polakiem - bronią ludzkiego życia od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci, a Ojciec Dyrektor wraz z Biskupem kaliskim zapraszają nas w każdy pierwszy czwartek do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na modlitwę o świętość małżeństw i rodzin, o świętość życia - podkreśla bp Ignacy Dec. - Jesteśmy dziś świadkami zabijania nie tylko życia biologicznego, ale także życia duchowego w człowieku, życia wiary, życia Bożego w nas. Jest to bardzo niebezpieczne i niepokojące. Doświadczenie bowiem uczy, że od zabijania życia Bożego w człowieku przechodzi się do zabijania życia biologicznego. Jak nie ma w człowieku Boga, to wszystko wolno. I znowu dziękujemy Radiu Maryja i Telewizji Trwam, że bronią życia Bożego w nas, że bronią naród przed zepsuciem, że mają odwagę głosić prawdę, idąc pod prąd.
W diecezji świdnickiej w wielu parafiach działają biura terenowe Radia Maryja, Koła Przyjaciół Radia Maryja oraz Młodzieżowe Koła Przyjaciół Radia Maryja. Terenowe Biuro RM to miejsce, które pośredniczy w kontaktach pomiędzy słuchaczami a Radiem Maryja i TV Trwam. Podstawowym zadaniem Biura jest organizowanie Mszy św. za Radio Maryja i Telewizję Trwam (raz w miesiącu - Msza św. stała), możliwość spotkania się Rodziną RM z naszego terenu, a także formacja słuchaczy.
- Biuro mieszczące się na plebani naszej parafii czynne jest dwa razy w tygodniu (piątek w godz. 17-19 oraz w niedzielę w godz. 9-12.30) - mówi ks. Krzysztof Moszumański, proboszcz wałbrzyskiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Piaskowej Górze. - Zawsze w tych godzinach można nabywać gazety („Rodzina Radia Maryja”, „Różaniec” - dwumiesięcznik Społecznej Krucjaty Miłości, „Miłujcie się”), zaopatrzyć się w ciekawą książkę, głównie Fundacji „Nasza Przyszłość”, a także otrzymać potrzebne informacje. Można również złożyć ofiarę na Radio Maryja. Organizujemy też pielgrzymki, przede wszystkim do sanktuariów w Polsce.
Koło Rodziny Radia Maryja działa także przy parafii katedralnej pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Działalność koła animuje Danuta Mucha oraz asystent kościelny ks. Paweł Paździur, wikariusz parafii katedralnej.
- Koło Rodziny Radia Maryja przede wszystkim wspiera modlitwami i ofiarami dzieła ewangelizacji prowadzone przez Ojców Redemptorystów: Radio Maryję, Telewizję Trwam, Szkołę Niedzielną, budowę kościoła (pomnik sługi Bożego Jana Pawła II) - mówią.
Spotkania odbywają się w drugi czwartek miesiąca. Rozpoczynają się o godz. 17 adoracją Najświętszego Sakramentu, Różańcem i Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18 odprawiana jest Msza św., o godz. 19 rozpoczyna się spotkanie formacyjne Koła. Jego członkowie na pewno pojawią się 10 i 11 lipca na Jasnej Górze, bo uczestnictwo w tej pielgrzymce to już tradycja, podobnie jak wyjazdy do Torunia - 7 grudnia i Kalisza - pierwszy czwartek września.
Także Biuro Radia Maryja działające przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie zaprasza w każdą pierwszą sobotę miesiąca na Msze św. w intencjach Rodziny Radia Maryja: za Ojca Świętego, za Ojca Dyrektora i współpracowników oraz za żyjących i zmarłych członków Rodziny Radia Maryja.
W Częstochowie nie zabraknie też członków Koła Przyjaciół Radia Maryja z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju.
- Najważniejszym celem naszego Koła jest modlitwa różańcowa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w naszym kościele - mówią jego członkowie. - W każdym miesiącu organizujemy nabożeństwa różańcowe o pokój na świecie, za Kościół i Ojca Świętego, w intencji Radia Maryja i o. Tadeusza Rydzyka. W tych intencjach sprawowana jest również comiesięczna Msza św., po której odbywa się spotkanie w salce przyparafialnej.
- Jak co roku, także i teraz przybędziemy na Jasną Górę do naszej Matki i Królowej, która została dana przez Boga naszemu narodowi jako „pomoc i obrona”, przyjedziemy z naszymi intencjami osobistymi, rodzinnymi, parafialnymi. Będziemy chcieli jednakże na tym miejscu, przy Maryi, podziękować Panu Bogu przede wszystkim za dar Radia Maryja i Telewizji Trwam. W tych mediach stworzonych przez o. dyrektora Tadeusza Rydzyka i tak pięknie prowadzonych przez zorganizowaną przez niego drużynę ojców redemptorystów znajdujemy duchowe oparcie. To one służą dziś nowej ewangelizacji. To one przydają siły polskiemu Kościołowi i narodowi - podkreśla bp Ignacy Dec. - „Maryjo, nasza Matko i Królowo, do Twej dążmy Kaplicy, co tutaj czeka nas, wśród wichrów, nawałnicy, w pogodny, słotny czas”. Maryjo, przychodzimy do Ciebie jako rodzina Twojego Radia, noszącego Twoje imię. Przychodzimy i wołamy: „Przybądź nam, miłościwa Pani, ku pomocy. I wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy. Przez Twego Syna konanie, uproś sercom zmartwychwstanie, w ojców wierze daj wytrwanie. Miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały. Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję