Reklama

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie

Duża część mieszkańców Polski przechowuje w swej pamięci wydarzenia sprzed ćwierć wieku, gdy rozegrała się tragedia porwania i zamordowania kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, i pamięta jego pogrzeb i proces, który objął bezpośrednich sprawców, a ochronił rozkazodawców, zbrodniarzy w generalskich mundurach. Większość z nich przekonana była o tym, że życie i nauka, którą głosił ks. Jerzy, a którą przypieczętował śmiercią męczeńską, zapewniła mu chwałę nieba. Z ufnością czekała na zakończenie procesu beatyfikacyjnego i wyniesienie go na ołtarze. Stało się to 6 czerwca tego roku w Warszawie.
Nie miałem szczęścia poznać ks. Jerzego osobiście. W październiku 1984 r., pracując w winnicy w Alzacji, usłyszeliśmy od Francuzki trzymającej aktualną gazetę: „U was w Polsce porwano kogoś ważnego, kapłana”. Wracaliśmy do kraju w żałobie, wiedząc o znalezieniu jego zwłok. Mocno brzmiały słowa Lecha Wałęsy wypowiedziane na pogrzebie: „«Solidarność» żyje, bo Ty oddałeś za nią życie”. Umacniały mnie w przekonaniu, że należy trwać w oporze dalej, że sensowne jest pozostawanie w zdelegalizowanym Związku, w jego ogniwie istniejącym w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Wkrótce za przyczyną dzielnych kapłanów Msze św. za Ojczyznę sprawowano w wielu świątyniach Polski. W Lublinie m.in. odprawiał je w kościele powizytkowskim ks. Mieczysław Brzozowski, w kościele Ojców Jezuitów ks. Przemysław Nagórski (raz goszcząc rodziców ks. Jerzego).
Ks. prał. dr Aleksander Ziejewski, proboszcz bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, z osobą nowego Błogosławionego też czuje się szczególnie związany. Ksiądz Jerzy został zamordowany dwa miesiące przed przyjęciem przez niego święceń kapłańskich. Ówczesny rektor seminarium ks. dr Paweł Cieślik (obecnie biskup) podczas Mszy św. prymicyjnej dużą część homilii poświęcił kapłaństwu ks. Jerzego. W ówczesnej złożonej, komunistycznej rzeczywistości niektórzy nowo wyświęceni kapłani, idący głosić Ewangelię, musieli liczyć się z możliwością podobnego losu. „Błogosławiony jest dla mnie drogi od pierwszej Mszy św. za Ojczyznę, odprawianej w kościele pw. św. Stanisława Kostki” - wspomina ks. prał. Aleksander. Wspomagając pracę w tym kościele, miałem niekiedy szczęście przewodniczyć Mszy św. za Ojczyznę. Wówczas ściągały na nią tłumy, rzeczywistość «Solidarności» nie była pustym słowem, ale realizacją codzienności życia. Wówczas ludzie odnajdywali się w Kościele jako ludzie wolni, z perspektywą nadziei nie tylko osobistej, ale nadziei dla narodu i dla kraju”.
Podczas uroczystości beatyfikacyjnej na pl. Zwycięstwa zauważyłem ks. prał. Aleksandra, który przybył do Warszawy wraz z 30-osobową grupą parafian. Po uroczystościach ks. dr Ziejewski udał się do Warszawskiej Kurii Metropolitalnej i z rąk jej kanclerza ks. Grzegorza Kalwarczyka odebrał relikwię Błogosławionego (fragment kości z dłoni kapłana umieszczonej w zapieczętowanej kapsule). Umieścił ją w zakupionym w Niepokalanowie relikwiarzu kształtem przypominającym monstrancję.
W dzień odpustu 24 czerwca br. wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do bazyliki pw. św. Jana Chrzciciela. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez biskupów Mariana Błażeja Kruszyłowicza i Jana Gałeckiego nowych drzwi zamontowanych od ul. Kaszubskiej. Fundatorami drzwi są Leonarda Korościk-Jarmuł i Stanisław Jarmuł. Spiżowe drzwi zaprojektował i wykonał prof. Czesław Dźwigaj z Krakowa. Znalazło się na nich osiem scen z życia św. Jana Chrzciciela i postacie dwunastu proroków.
W procesji idący za pocztami sztandarowymi NSZZ „Solidarności” diakoni w czerwonych szatach wnieśli do bazyliki relikwiarz stojący wśród zdobiących go czerwonych róż (kolor czerwony w liturgii Kościoła poświęcony jest męczennikom). Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Andrzej Dzięga. Poświęcił on także tablicę Błogosławionego umieszczoną w południowo-wschodniej ścianie transeptu. Zaprojektował ją Paweł Pietrusiński z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma kształt krzyża, na nim na konturach Polski widać postać Błogosławionego. Przytula do swego serca napis „Solidarność” dłońmi z powrozami, którymi był skrępowany. Na krzyżu wykonanym z granitu (pozostała część wykonana jest z brązu) widnieje jego hasło: „Zło dobrem zwyciężaj” oraz daty urodzin - dla ziemi i dla nieba. W przyszłości pod tablicą zostanie przygotowane relikwiarum i tam relikwiarz znajdzie swoje stałe miejsce.
Abp Dzięga w homilii postawił pytanie, co ks. Jerzy powiedziałby dzisiaj do robotników w naszej konkretnej, szczecińskiej sytuacji. „Co byś powiedział do tych - pytał Arcybiskup - których zakłady pracy zniknęły i stoją martwe jak Stocznia Szczecińska? Co Ty byś dzisiaj powiedział do tych, którym nadzieja wycieka między palcami, a rządzący mówią cynicznie, to nie nasza sprawa, ekonomia ma takie prawa”.
„Chciałbym, aby bł. ks. Jerzy, obecny wśród nas w tej relikwii, obudził Szczecin - wyznał ks. proboszcz Ziejewski. Chciałbym, by słowa nadziei, Ewangelii i odpowiedzialności dotarły do wielu, bo dziś społeczeństwo jest bardzo podzielone i wielu jest katolikami tylko z nazwy. Trzeba sięgnąć do korzeni, odbudować na nowo swoją wiarę, by ona wydała owoce. Trzeba «obstawić się Świętymi», żeby nie ulec profanum, być wśród Świętych, samemu stawać się świętym”.
Ks. Aleksander Ziejewski zapowiedział powrót do zwyczaju odprawiania w bazylice Mszy św. za Ojczyznę w każdy ostatni czwartek miesiąca. Eucharystia będzie połączona z konferencją nt. nauki społecznej Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję