Reklama

Wierni swojemu Mistrzowi aż do męczeńskiej śmierci

W święto Błogosławionych Męczenników, 12 czerwca, odbyła się w Działdowie uroczystość ku czci nowych patronów miasta - abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Wzięli w niej udział: biskup toruński Andrzej Suski, biskup włocławski Wiesław Mering, biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu ks. prał. dr Krzysztof Lewandowski, kapłani diecezji płockiej, toruńskiej i warmińskiej, dyrektorzy oddziałów Caritas, Kawalerowie Zakonu Maltańskiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele władz lokalnych oraz wierni. Poczty sztandarowe reprezentowały organizacje i szkoły działdowskie.
Podniosły nastrój wprowadziła pieśń „Gaude Mater Polonia” wykonana przez chór Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie i orkiestrę dętą miejscowego Domu Kultury. Uczestników powitała przewodnicząca Rady Miasta Działdowa Teresa Bartkowska-Furtak. Przypomniała drogę prowadzącą do ustanowienia patronów miasta. Zapoczątkowała ją prośba wiernych lokalnego Kościoła skierowana najpierw do władz samorządowych. Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę i za pośrednictwem Księdza Biskupa zwróciła się do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowienie patronami Działdowa Błogosławionych Męczenników. Następnie bp Andrzej Suski przypomniał, że 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II wyniósł 108 Męczenników do chwały ołtarzy. Przewodzą im abp Antoni Julian Nowowiejski i bp Leon Wetmański. Ksiądz Biskup przedstawił drogę kapłańską i działalność abp. Nowowiejskiego, który zmarł z wycieńczenia 28 maja 1941 r. w obozie hitlerowskim w Działdowie, gdzie także poniósł śmierć męczeńską bp Leon Wetmański. Biskup Andrzej podkreślił, że „jedyną relikwią po nich jest umęczona ziemia działdowska”.
Ks. prał. Andrzej Nowicki, kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, odczytał dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu patronami Działdowa abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Dekret podpisano w Watykanie 22 marca 2010 r. Dokument ten został przekazany przedstawicielom władz Działdowa. Przewodnicząca Rady Miasta wręczyła podziękowania bp. Andrzejowi Suskiemu i kapłanom, którzy przyczynili się do tego szlachetnego dzieła.
Centrum uroczystości stanowiła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego na rynku działdowskim. Homilię wygłosił bp Roman Marcinkowski. Podkreślając rolę wydarzenia, przywołał hasło: „Bóg - Honor - Ojczyzna”, które dziś, w okresie „poprawności” politycznej, kiedy w życiu publicznym nie kierujemy się zasadami religijnymi, zostało zapomniane. Świat współczesny rządzi się świeckimi prawami wymyślanymi przez przywódców. Ksiądz Biskup nakreślił historię obozu hitlerowskiego w Działdowie, utworzonego przez Niemców w 1939 r. jako areszt tymczasowy, później przekształconego w obóz pracy, a następnie w obóz karny, który stał się miejscem kaźni polskich patriotów i inteligencji, a wśród nich księży. 8 marca 1941 r. osadzono tam przywiezionych z Płocka abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, którzy byli poddawani torturom aż do męczeńskiej śmierci. Kaznodzieja opisał scenę, gdy abp Nowowiejski zmuszany był do profanacji krzyża, ale pozostał nieugięty i wierny swojemu Mistrzowi. Przez obóz przeszło 30 tys. osób, a ok. 10 tys. znalazło tam śmierć. Zamordowano również 50 duchownych.
Bp Marcinkowski - na przykładzie patronów - podkreślił wartość męczeństwa, które dotyka chrześcijan wszystkich czasów. Wielkim Piątkiem ludzkości nazwał wiek XX, w którym z powodów religijnych zamordowano 45 milionów chrześcijan. Prześladowania religijne trwają także współcześnie. Jednak miłość Boża każe bezwarunkowo przestrzegać przykazań, nie łamać ich nawet dla ratowania życia. Kończąc homilię, Ksiądz Biskup nakreślił obraz współczesnej rzeczywistości: świat nadal manifestuje wrogość wobec Boga i Jego nakazów, odrzuca prawdę Jezusa i wartości chrześcijańskie. Wezwał współczesnych chrześcijan do obrony wiary, przeciwstawiania się złu świata, jakimi są: zabijanie nienarodzonych, przemoc, rozpusta, rozwody, manipulacja medialna, ateistyczne i materialistyczne kształtowanie świadomości, które odrzuca uznanie władzy Boga i szacunek dla człowieka stworzonego na obraz Stwórcy. To zło zagraża Europie i Polsce. Aby nasz naród nie zginął, musi bronić Ewangelii środkami dozwolonymi prawem, codzienną postawą, modlitwą. Należy z dumą wyznawać swoją wiarę, występować w jej obronie, gdy jest wyszydzana i wyrzucana poza margines życia społecznego.
Po zakończeniu Mszy św. głos zabrał burmistrz Bronisław Mazurkiewicz, który złożył podziękowanie w imieniu lokalnych władz. Następnie ks. kan. Henryk Jędrzyński podziękował kapłanom i wspomniał o potrzebach nowo powstającego hospicjum. Swoimi wspomnieniami podzielił się b. więzień obozu działdowskiego Romuald Rocko-Mirecki. Po Mszy św. zgromadzeni udali się w procesji na miejsce męczeństwa. Uroczystości zakończono modlitwą wstawienniczą do Błogosławionych Męczenników.
Uroczystość nadania miastu nowych patronów jest owocem ich męczeństwa i jako ważne wydarzenie historyczne wpisuje się w wielowiekowe dzieje regionu. Świadczy o żywej pamięci i czci oddawanej błogosławionym przez mieszkańców Działdowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję