Reklama

Henryk Pobożny i Księżna Anna zostaną wyniesieni na ołtarze?

Monika Poręba-Zadrożna
Edycja legnicka 29/2010

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ´90 w Legnicy na ostatniej Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej przekazało biskupowi Stefanowi Cichemu prośbę o wszczęcie przygotowań zmierzających do rozpoczęcia procesji beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny

Stanisław Andrzej Potycz z Duszpasterstwa Ludzi Pracy´90 podkreśla, iż to duszpasterstwo, powstało 20 lat temu w rocznicę Bitwy pod Legnicą, a więc 9 kwietnia 1990 roku, za jednej z głównych zadań stawia sobie modlitwę o wyniesienie Henryka Pobożnego na ołtarze. Książe poniósł śmierć na legnickich polach z rąk Mongołów w obronie chrześcijańskiej Europy. - Mam nadzieję, że są podstawy do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i tej sprawie zostanie nadany bieg - wyjaśnia Stanisław Potycz. - Wydaje mi się, że już sam fakt męczeńskiej śmierci Henryka Pobożnego będzie miał decydujące znaczenie dla losów naszego wniosku.
Prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego wraz z listą osób popierających wniosek trafiła do Biskupa Legnickiego. Pod pismem podpisało się 86 osób. Są to osoby, które uczestniczą w spotkaniach Duszpasterstwa. Wśród nich jest m.in. Stanisława Repa, która uważa, że Henryk Pobożny i jego małżonka księżna Anna są wzorami życia rodzinnego. - Podziwiam księżnę Annę, która po śmierci męża nie tylko sprawowała władzę w imieniu swoich małoletnich synów, ale potrafiła zakładać nowe miasta i pokazywać to, co jest najważniejsze w życiu, czyli obrona wiary, swojej ziemi i Ojczyzny - podkreśla p. Repa.
Biskup Legnicki wniosek przyjął, jednak zaznaczył, że jest to proces historyczny i po 800 lat niezwykle trudny. - Zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli procedura w sprawie beatyfikacji Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny zostanie wszczęta, może to trwać nawet dziesiątki lat - przyznaje Stanisław Andrzej Potycz, ale bardzo byśmy się cieszyli, gdyby nasze starania zakończyły się sukcesem, czyli wyniesieniem na ołtarze książęcej pary.
Duszpasterstwo Ludzi Pracy´90 w Legnicy od wielu lat nosi się też z zamiarem postawienia w centrum miasta pomnika temu niezwykłemu małżeństwu.
Książę Henryk Pobożny zginął 9 kwietnia 1241 r. na legnickich polach. Walka polskiego rycerstwa z armią mongołów w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy. To wydarzenie zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. Natomiast księżna Anna, to fundatorka wielu klasztorów, kościołów i szpitali w tym krzeszowskiego sanktuarium. Z małżeństwa księcia Henryka i księżnej Anny urodziło się 12 dzieci, dzięki którym ród Piastów Śląskich w linii męskiej przetrwał jeszcze ponad 400 lat.

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premier Morawiecki przedstawił "Piątkę dla przedsiębiorców"

2019-09-21 14:36

wpolityce.pl

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w Katowicach przedstawił „Piątkę dla przedsiębiorców”. To pięć propozycji, które mają wspomóc polskich przedsiębiorców. Co zawiera się w tym pakiecie? O tym obszernie na konwencji mówił szef rządu.

twitter/PiS

1 - 500 dla małych firm. Mały ZUS dla małych przedsiębiorców.

Rząd zamierza wprowadzić ulgę w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 zł

—oświadczył Mateusz Morawiecki.

Jak mówił na konwencji PiS, jeżeli przedsiębiorca ma przychód poniżej 10 tys. zł miesięcznie, a dochód poniżej 6 tys. zł miesięcznie, średnio zapłaci na ZUS o 500 zł mniej niż wynosi zryczałtowana składka, którą płaci każdy przedsiębiorca.

Jak dodał, zryczałtowana składka ZUS zostaje w obecnej formie dla wszystkich innych przedsiębiorców, nie będzie żadnej zmiany w wysokości składek. Żadnych zmian nie będzie - oświadczył Morawiecki.

2. Ryczałtowany ZUS bez zmian.

Zryczałtowany ZUS zostaje tak, jak był do tej pory dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł w przychodach co miesiąc

—powiedział premier.

Premier dodał, że zryczałtowany ZUS, który jest naliczany zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, pozostaje bez zmian.

Warto przypomnieć, jaka partia jako jedyna przez ostatnie 15 lat podniosła składki na ZUS. W 2012 r. składkę rentową o 2 pkt. proc. (…) - partia pana Grzegorza Schetyny

—podkreślił Morawiecki

3. Prosty PIT - ryczał do 2 mln euro. 4. 9 proc. do 2 mln euro przychodów.

Premier podkreślił, że rząd w jednej z nowych propozycji „podnosi możliwość rozliczania się na 9-procentowym, jednym z najniższych w Europie podatku CIT z 1,2 do 2 mln euro.

A więc również około 8,5 mln zł - zdecydowana poprawa dla dziesiątek tysięcy firm

—powiedział Morawiecki.

Jeszcze niższe podatki, jeszcze więcej pieniędzy na inwestycje. Owszem, pewien koszt dla budżetu, ale uniesiemy ten koszt dla budżetu, bo mamy sprawne, sprawiedliwe państwo i dobrze zarządzane finanse publiczne

—mówił premier.

5. Miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

Wreszcie dla wszystkich firm, też małych i średnich, tych, które chcą inwestować w innowacyjne procesy, przeznaczamy w programie wsparcia inwestycji strategicznych ponad 1 mld zł

—dodał szef rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem