Reklama

Z dinozaurami za pan brat

Wakacje sprzyjają poznawaniu dalszej i bliższej okolicy. W myśl zasady: „Cudze chwalicie - swego nie znacie”, w cyklu „Warto zobaczyć” przedstawimy dziś naszym Czytelnikom Bałtów, małą wioskę leżącą w Górach Świętokrzyskich i jej główną atrakcję - Park Jurajski, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno dzieci, jaki ich opiekunowie
Jeszcze 10 lat temu życie tutaj utożsamiano z brakiem perspektyw, nadziei na przyszłość i legendarną już kielecką biedą (Bałtów leży 80 km od Kielc, w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego). Dni, podobne do siebie, upływały na wystawaniu w opłotkach i ciągłym narzekaniu, bez nadziei, że coś może się zmienić. Życie pisze jednak scenariusze, jakich nie napisaliby najlepsi nawet scenarzyści.

Zaczęło się od Czarciej Stopki

Jedyną „atrakcją” turystyczną na tym terenie była tzw. Czarcia Stopka i pałac Druckich-Lubeckich. I właśnie dzięki owej Czarciej Stopce, jak twierdzą miejscowi, Bałtów zyskał nowe oblicze. Jako że na terenie Gór Świętokrzyskich już w latach 70. ubiegłego wieku w skałach jurajskich znajdowano ślady największych gadów na ziemi - dinozaurów, terenem tym zainteresował się dr Gerard Gierliński - pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Jak wieść gminna niesie, wspiął się on na ową Czarcią Stopkę, gdzie właśnie odkrył tropy prehistorycznego drapieżnika. Wkrótce w mediach zaczęły się pojawiać informacje o znalezieniu śladów allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. I tak wzrosło zainteresowanie Bałtowem, a miejscowi postanowili wykorzystać niespodziewanie nadarzającą się okazję.

Inspiracją „Park Jurajski” Spielberga

Reklama

Zapaleńcy tworzący lokalne stowarzyszenia „Delta” i „Bałt”, zapewne inspirując się słynną produkcją Stevena Spielberga „Park Jurajski”, doszli do wniosku, że dinozaury… mogą się stać remedium na lokalne bezrobocie (dziś w sezonie w parku pracuje ponad 300 osób). I tak zaciągnąwszy uprzednio bankowe kredyty, wzięli się ostro do pracy. Efekt, wbrew temu, co sądzili miejscowi malkontenci, przeszedł najśmielsze oczekiwania. Otwarcie Bałtowskiego Parku Jurajskiego miało miejsce 7 sierpnia 2004 r. Nikt wtedy nie przypuszczał, że stanie się on wizytówką województwa świętokrzyskiego, przyciągając turystów z całej Polski, i to nie tylko w sezonie letnim, na terenie parku zbudowano bowiem również wyciągi narciarskie, przygotowano trasy narciarskie i tor saneczkowy.

Podróż w czasie

Dzisiaj w sezonie parkingi przy parku i okolicznych domach pękają w szwach, często też, żeby zakupić bilet wstępu, trzeba swoje odstać. Ale ten trud się opłaci - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Z roku na rok jest też coraz więcej atrakcji, a i pomysłów, zakrojonych na szeroką skalę, nie brakuje. Wspaniale spędzą tu czas zarówno dwulatkowie, dziesięciolatkowie, piętnastolatkowie, jak i ich rodzice. Dla każdego bowiem znajdzie się coś miłego.
Zwiedzanie parku to swoista podróż w czasie przez okresy geologiczne - od kambru do dziś. Rozpoczyna się ona na tzw. ścieżce edukacyjnej, gdzie już od progu witają nas naturalnych rozmiarów, zrekonstruowane z ogromną dbałością o detale (przy ich tworzeniu konsultowano się z naukowcami z Państwowego Instytutu Geologicznego), dinozaury. Informacje na ich temat, a także dotyczące układu kontynentów, rozwoju życia w morzach i na lądach przed milionami lat znajdują się na tablicach rozmieszczonych wzdłuż trasy. A każdy z dinozaurów zachwyca i budzi emocje. Jedne są większe, inne mniejsze, stoją w grupkach bądź samotnie, z płetwami, grzebieniami; drapieżne - z wyszczerzonymi zębiskami i łagodne - jakby się uśmiechające do zwiedzających, z widocznymi na ogromnych cielskach łuskami - te pływające czy piórami - te latające. Najwyższy z gadów ma 25 m wysokości, inny - sejsmozaur prawie 50 metrów długości i to chyba one wzbudzają największe zainteresowanie zwiedzających, jeszcze inny na cześć warszawskiego naukowca ma na imię Gerard. A wszystko po to, by przez zabawę uczyć.
Na trasie, której przejście zajmuje blisko godzinę, znajduje się wiele ustronnych miejsc z ławeczkami wśród roślinności, gdzie można odpocząć. Na końcu drogi znajduje się, otwarte 28 września 2004 r., Muzeum Jurajskie, w którym zgromadzono ponad 300 skamieniałości z kraju i ze świata.
To nie koniec bałtowskich atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, wyposażony w huśtawki, zjeżdżalnie i karuzele. Tam można się poczuć jak prawdziwy paleontolog, odkopując szkielet ogromnego drapieżnego tyranozaura. Ponadto można popływać z opiekunem na pontonie w kształcie ogromnego łabędzia czy łódki i poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy podczas przejażdżki samochodem elektrycznym - to już dla trochę starszych dzieci. W pobliżu parku znajduje się też dodatkowy plac zabaw, pełen automatów do gier, stymulatorów i dmuchanych zjeżdżalni. Ostatnio do atrakcji kompleksu w Bałtowie dołączyło kino typu 5D. Oprócz trójwymiarowego obrazu oferuje takie wrażenia zmysłowe, jak: dźwięk, ruch, dotyk i zapach. W ciągu piętnastominutowego seansu można zobaczyć film o dinozaurach, w repertuarze są też bajki dla dzieci.

Dla każdego coś miłego

Bałtów to także raj dla miłośników zwierząt, tych małych i tych dużych. Na 40 ha zbocza naturalnego powstał tzw. Zwierzyniec Bałtowski, podzielony na sektory, w których zamieszkują dzikie zwierzęta. Oprócz koni (znajdujący się w pobliżu Bałtowskiego Parku Jurajskiego Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina koni” ma w swoich stajniach konie różnych ras: czystej krwi arabskiej, małopolskiej, huculskiej, a nawet kuce) możemy tu podziwiać z bliska m.in. małpy, pawie czy bażanty - słowem różnego rodzaju ptactwo, i nie tylko („Zwierzyniec dolny”). Także egzotyczne wielbłądy jedno- i dwugarbne, lamy, alpaki czy strusie („Zwierzyniec górny”). Te ostatnie możemy oglądać tylko w towarzystwie przewodnika, z okien (znanego z filmów amerykańskich) żółtego schoolbusa.
Gdyby mało nam było wrażeń, gospodarze zapraszają na przejażdżkę po terenie Bałtowa wozem turystycznym, kolejką lub wierzchem, a także… na spływ tratwą na niewielkiej rzeczce o nazwie Kamienna, którego trasa liczy ok. 4 km i trwa ok. godziny. Warto odnotować, że miejscowi flisacy przeszli szkolenie u flisaków aż na Dunajcu, co gwarantuje, że jesteśmy w dobrych i odpowiedzialnych rękach.
Jest i też coś dla ciała: mała gastronomia na terenie parku oferuje ciepłe i zimne przekąski i dania. Po trudach zwiedzania można skosztować przysmaków regionalnej kuchni, zjeść hamburgera bądź hot-doga, a także obowiązkowo lody czy watę cukrową. Są też stoiska z atrakcjami miejsca: małymi i dużymi dinozaurami pluszowymi, z gipsu czy drewna, biżuterią srebrną z piaskowcem, które można zakupić na pamiątkę. A wszystko dla i ku uciesze odwiedzających zwyczajną-niezwyczajną wioskę w województwie świętokrzyskim o wdzięcznej nazwie Bałtów.
Więcej informacji na stronie: www.juraparkbaltow.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontakt


Redakcja

Centrala: (34) 369 43 22
Sekretariat: redakcja@niedziela.pl, (34) 369 43 02
Dział ogłoszeń: ogloszenia@niedziela.pl, (34) 369 43 65
Księgarnia: kolportaz@niedziela.pl, (34) 369 43 52
Dział kolportażu: kolportaz.niedziela@niedziela.pl, (34) 369 43 51
Patronaty: patronat@niedziela.pl, (34) 369 43 24
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Monika Książek rodo@niedziela.pl, tel: 506 744 552


Redakcja internetowa

E-mail: internet@niedziela.pl

Dział redakcyjny:
Monika Książek - kierownik (monika@niedziela.pl)
Damian Krawczykowski (damian.krawczykowski@niedziela.pl)
Marcin Mysłek (marcin@niedziela.pl)

Dział techniczny:
Tel.: (34) 369 43 25
Email: webmaster@niedziela.pl

 

Edycje diecezjalne


Edycja bielsko-żywiecka

Redakcja: Ks. Piotr Bączek (redaktor odpowiedzialny) baczek@niedziela.pl, Mariusz Rzymek, Monika Jaworska
Tel.: 502 271 175
Email: bielsko-biala@niedziela.pl,
WWW: bielsko.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24


Edycja częstochowska

Redakcja: Ks. Mariusz Frukacz (redaktor odpowiedzialny), Sławomir Błaut, Maciej Orman
Tel.: (34) 369 43 91, (34) 369 43 85
Email: czestochowa@niedziela.pl
WWW: czestochowa.niedziela.pl


Edycja podlaska

Redakcja: Ks. Marcin Gołębiewski (redaktor odpowiedzialny), Monika Kanabrodzka
Dyżury: pn., wt., pt. w godz. 8.30-13.30
Tel.: tel./fax 85 656 57 54
Email: drohiczyn@niedziela.pl
WWW: drohiczyn.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja kielecka

Redakcja: Ks. Tomasz Siemieniec (redaktor odpowiedzialny), Agnieszka Dziarmaga, Katarzyna Dobrowolska, Władysław Burzawa
Tel.: 41 344-20-77
Email: kielce@niedziela.pl
WWW: kielce.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Jolanta Marszałek, tel. 34 369-43-25, edycja.kielce@niedziela.pl


Edycja małopolska

Redakcja: Maria Fortuna-Sudor (redaktor odpowiedzialny) tel. 605 825 450, ks. dr Jan Abrahamowicz – asystent kościelny, Anna Bandura
Dyżury: pon. godz.: 13-15, wt. godz.: 10-14 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.
Tel.: 12 432 81 57
Email: niedzielamalopolska@gmail.com; krakow@niedziela.pl,
WWW: krakow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja lubelska

Redakcja: Urszula Buglewicz Ks. Mieczysław Puzewicz
Tel.: (81)743 68 47, tel. kom. 607 669 192
Email: niedziela.lubelska@diecezja.lublin.pl, lublin@niedziela.pl
WWW: lublin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Maciej Orman, tel. 34 369 43 85


Edycja legnicka

Redakcja: Ks. Piotr Nowosielski (redaktor odpowiedzialny),
Tel.: tel. 76 724-41-52
Email: legnica@niedziela.pl
WWW: legnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Monika Maszkowska, tel. 34 369-43-28, monika.maszkowska@niedziela.pl


Edycja łódzka

Redakcja: ks. Paweł Gabara (redaktor odpowiedzialny), Justyna Kunikowska (redaktor)
Tel.: tel. 42 664 87 52
Email: lodz@niedziela.pl
WWW: lodz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, edycja.lodz@niedziela.pl


Edycja przemyska

Redakcja: Ks. Zbigniew Suchy (redaktor odpowiedzialny), ks. Maciej Flader, Romana Trojniarz
Dyżury: w godz. 9-13
Tel.: 16 676-06-00, 601-855-100,
Email: przemysl@niedziela.pl
WWW: przemysl.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369-43-30, edycja.przemysl@niedziela.pl


Edycja rzeszowska

Redakcja: Ks. Józef Kula (redaktor odpowiedzialny), s. Hieronima Janicka, Alina Ziętek-Salwik
Tel.: 17 852-52-74;
Email: rzeszow@niedziela.pl, niedzielapld@op.pl
WWW: rzeszow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Wyszyńska, tel. 34 369-43-24; edycja.rzeszow@niedziela.pl


Edycja sandomierska

Redakcja: ks. dr Wojciech Kania
Tel.: 601 201 383
Email: sandomierz@niedziela.pl
WWW: sandomierz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, e-mail: biblia@niedziela.pl


Edycja sosnowiecka

Redakcja: ks. Tomasz Zmarzły (redaktor odpowiedzialny), Piotr Lorenc
Tel.: tel. 32 293 51 51
Email: sosnowiec@niedziela.pl, tzmarzly@wp.pl,
WWW: sosnowiec.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja świdnicka

Redakcja: Ks. Mirosław Benedyk
Tel.: 530-853-425
Email: swidnica@niedziela.pl
WWW: swidnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, tel. 34 369-43-28, edycja.swidnica@niedziela.pl


Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Redakcja: Ks. Grzegorz Wejman (redaktor odpowiedzialny)
Dyżury: od pn. do pt. w godz. 9-13
Tel.: tel./fax 91 454 15 91
Email: szczecin@niedziela.pl
WWW: szczecin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, e-mail: edycja.szczecin@niedziela.pl, tel. 34 369 43 28


Edycja toruńska

Redakcja: Ks. Paweł Borowski (redaktor odpowiedzialny) Renata Czerwińska, Ewa Melerska
Tel.: 56 622 35 30,
Email: torun@niedziela.pl
WWW: torun.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja warszawska

Redakcja: Andrzej Tarwid (redaktor odpowiedzialny) Ks. dr Janusz Bodzon (asystent kościelny) Wojciech Dudkiewicz, Artur Stelmasiak Magdalena Wojtak, dr Łukasz Krzysztofka
Tel.: tel. 22 635 90 69, 600 340 635
Email: warszawa@niedziela.pl
WWW: warszawa.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja wrocławska

Redakcja: Ks. Łukasz Romańczuk (redaktor odpowiedzialny) Marzena Cyfert, Grzegorz Kryszczuk
Tel.: 696 719 107
Email: wroclaw@niedziela.pl
WWW: wroclaw.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369 43 30


Edycja zamojsko-lubaczowska

Redakcja: Ks. Krzysztof Hawro (redaktor odpowiedzialny) Ewa Monastyrska
Tel.: 783 596 040
Email: zamosc-lubaczow@niedziela.pl
WWW: zamosc-lubaczow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Redakcja: Ks. Adrian Put (redaktor odpowiedzialny), Katarzyna Krawcewicz, Kamil Krasowski
Tel.: 666 028 246
Email: aspekty@diecezjazg.pl, zielonagora-gorzow@niedziela.pl
WWW: zielonagora-gorzow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Karolina Mysłek, tel. 34 369 43 70

CZYTAJ DALEJ

Świdnica: Ogólnopolski Kongres Małżeństw - zapowiedź

2020-09-28 22:09

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

archiwum prywatne

Kongres Małżeństw w Świdnicy

Kongres Małżeństw w Świdnicy

W dniach 2-4 października 2020 r. w Świdnicy odbędzie się kolejny Ogólnopolski Kongres Małżeństw. 

To już dziesiąty raz do Świdnicy przyjadą małżeństwa z całej Polski na trzydniową randkę, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania małżeństwa, a także wzmocnienie więzi między małżonkami przez słuchanie wykładów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne spędzenie czasu we dwoje lub w towarzystwie innych małżeństw.

W tegorocznej, jubileuszowej, edycji prelegentami będą: o. Cyprian Tomaszczuk OSB, Monika i Marcin Gajdowie ze Szczecina, ks. dr Wojciech Węgrzyniak oraz ks. dr Krzysztof Porosło z Krakowa, Monika i Marcin Gomółkowie, prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu w Zielonej Górze, Rafał Porzeziński (TVP Warszawa), Aneta Liberacka (Stacja 7.pl) - również z Warszawy i o. Wojciech Jędrzejewski OP z Łodzi.

Materiały organizatorów

Baner promujący wydarzenie

Baner promujący wydarzenie

Tematem wiodącym Kongresu jest: "Świętowanie i codzienność". Randkę umilą nam dwa koncerty: Beaty Bednarz i zespołu "Chudoba".

Ze względu na ograniczenia sanitarne, organizatorzy zmuszeni są do zmniejszenia ilości uczestników kongresu. - Miejsc już, niestety, nie ma, ale wszyscy zainteresowani tematem będą mogli odsłuchać i zobaczyć wszystkie wykłady po kongresie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kongresmalzenstw.pl - mówi Anetta Radecka z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję