Reklama

W trosce o uzależnionych i ich rodziny

Niedziela rzeszowska 31/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Łukasz Leśniak: - Okres wakacji to szczególny czas do sięgania po alkohol, niestety nawet przez dzieci i młodzież. Media podają, że po piwo sięgają już nawet 12-latkowie.

Ks. Maciej Figura: - Wakacyjny odpoczynek sprzyja rozmaitym zabawom i eksperymentom z alkoholem, stąd w naszej ojczyźnie miesiąc sierpień to szczególny czas zwracania uwagi na trzeźwość narodu.

- Jak w naszej diecezji działa duszpasterstwo trzeźwości?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dla spraw trzeźwości działają w szczególny sposób trzy parafie. Wymowne jest to, że są to trzy sanktuaria maryjne - w Niechobrzu, Lipinkach i Dębowcu. To pokazuje jak wielką rolę w walce o trzeźwość odgrywa wiara i miejsca, gdzie w szczególny sposób czczona jest Matka Boża. Poza tym w dwóch parafiach organizowane są Dni Skupienia. W naszej diecezji każdego roku 1 maja organizowane są pielgrzymki KWC do sanktuariów w Niechobrzu i Chmielniku. Do Niechobrza pielgrzymi przybywają od 24 lat, a do Chmielnika od kilkunastu lat.

- Gdzie potrzebujący pomocy mogą szukać informacji?

- Pomocy najlepiej szukać u swoich duszpasterzy, którzy dostarczą konkretnych informacji. Duszpasterstwo trzeźwości wydaje swoje czasopismo „Wolność i Miłość”, które jest rozsyłane do wszystkich parafii naszej diecezji. W nim znajdziemy adresy, gdzie są spotkania grup AA czy KWC. Na temat rekolekcji czy dni skupienia rozsyłane są do wszystkich parafii informacje i plakaty z zaproszeniem. Poza tym swoją pomocą w przekazywaniu informacji służy Radio Via.

Reklama

- Jakie należy podjąć kroki, by alkoholika skierować na leczenie odwykowe?

- Przy każdej gminie działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta komisja w zależności od potrzeby może skierować na leczenie do ośrodka odwykowego bądź też wskaże psychologa, terapeutę odwykowego, grupę AA czy też kuratora, który pomoże zwłaszcza wtedy, gdy chory nie chce się leczyć.

- Gdzie szukać duszpasterskiej pomocy, gdy ktoś potrzebuje księdza na indywidualną rozmowę, rekolekcje trzeźwościowe, kazanie, prelekcję antynałogową do szkół, bierzmowanych czy na kursy przedmałżeńskie?

- W tych kwestiach można zwracać się do następujących księży:
Ks. Maciej Figura - diecezjalny duszpasterz trzeźwości - Dobrzechów, tel. 608 559 337 lub (17) 27 63 922
Ks. Wacław Śliwa - rejonowy duszpasterz trzeźwości - Lipinki, tel. (13) 44 77 045
Ks. Dariusz Mikrut - Rzeszów-Przybyszówka, tel. (17) 863 42 33
Ks. Łukasz Leśniak - Lipinki, tel. 668 988 090 lub (13) 44 77 988.

Ośrodki, gdzie można znaleźć pomoc w sytuacji uzależnienia:

Niechobrz - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tel. (17) 854 48 87 lub 863 59 63.
- Rekolekcje ewangelizacyjne KWC - 5 razy w roku
- Rekolekcje dla współuzależnionych Al-Anon i Alateen - 4 razy w roku.
Lipinki - Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej, tel. (13) 44 77 045 lub 44 77 988
- Rekolekcje trzeźwościowe dla alkoholików i współuzależnionych kilka razy w roku.
Dębowiec - Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, tel. (13) 44 130 12 lub 44 130 16
- Rekolekcje trzeźwościowe i ewangelizacyjne kilka razy w roku.

Parafie, gdzie organizowane są dni skupienia:

Rzeszów - Święty Krzyż, ul. 3 Maja 20 - spotkania w ostatnią sobotę miesiąca, rozpoczęcie o godz. 10, tel. (17) 853 51 97
Dobrzechów - w ostatnią sobotę maja i września organizowany jest „Dzień trzeźwości i radości”. Rozpoczęcie o godz. 10. Od niedawna powstała przy parafii grupa Alateen, która ma swoje spotkania w środy o 18, tel. (17) 276 39 22

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję