Reklama

W trosce o uzależnionych i ich rodziny

Niedziela rzeszowska 31/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Łukasz Leśniak: - Okres wakacji to szczególny czas do sięgania po alkohol, niestety nawet przez dzieci i młodzież. Media podają, że po piwo sięgają już nawet 12-latkowie.

Ks. Maciej Figura: - Wakacyjny odpoczynek sprzyja rozmaitym zabawom i eksperymentom z alkoholem, stąd w naszej ojczyźnie miesiąc sierpień to szczególny czas zwracania uwagi na trzeźwość narodu.

- Jak w naszej diecezji działa duszpasterstwo trzeźwości?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dla spraw trzeźwości działają w szczególny sposób trzy parafie. Wymowne jest to, że są to trzy sanktuaria maryjne - w Niechobrzu, Lipinkach i Dębowcu. To pokazuje jak wielką rolę w walce o trzeźwość odgrywa wiara i miejsca, gdzie w szczególny sposób czczona jest Matka Boża. Poza tym w dwóch parafiach organizowane są Dni Skupienia. W naszej diecezji każdego roku 1 maja organizowane są pielgrzymki KWC do sanktuariów w Niechobrzu i Chmielniku. Do Niechobrza pielgrzymi przybywają od 24 lat, a do Chmielnika od kilkunastu lat.

- Gdzie potrzebujący pomocy mogą szukać informacji?

- Pomocy najlepiej szukać u swoich duszpasterzy, którzy dostarczą konkretnych informacji. Duszpasterstwo trzeźwości wydaje swoje czasopismo „Wolność i Miłość”, które jest rozsyłane do wszystkich parafii naszej diecezji. W nim znajdziemy adresy, gdzie są spotkania grup AA czy KWC. Na temat rekolekcji czy dni skupienia rozsyłane są do wszystkich parafii informacje i plakaty z zaproszeniem. Poza tym swoją pomocą w przekazywaniu informacji służy Radio Via.

Reklama

- Jakie należy podjąć kroki, by alkoholika skierować na leczenie odwykowe?

- Przy każdej gminie działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta komisja w zależności od potrzeby może skierować na leczenie do ośrodka odwykowego bądź też wskaże psychologa, terapeutę odwykowego, grupę AA czy też kuratora, który pomoże zwłaszcza wtedy, gdy chory nie chce się leczyć.

- Gdzie szukać duszpasterskiej pomocy, gdy ktoś potrzebuje księdza na indywidualną rozmowę, rekolekcje trzeźwościowe, kazanie, prelekcję antynałogową do szkół, bierzmowanych czy na kursy przedmałżeńskie?

- W tych kwestiach można zwracać się do następujących księży:
Ks. Maciej Figura - diecezjalny duszpasterz trzeźwości - Dobrzechów, tel. 608 559 337 lub (17) 27 63 922
Ks. Wacław Śliwa - rejonowy duszpasterz trzeźwości - Lipinki, tel. (13) 44 77 045
Ks. Dariusz Mikrut - Rzeszów-Przybyszówka, tel. (17) 863 42 33
Ks. Łukasz Leśniak - Lipinki, tel. 668 988 090 lub (13) 44 77 988.

Ośrodki, gdzie można znaleźć pomoc w sytuacji uzależnienia:

Niechobrz - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tel. (17) 854 48 87 lub 863 59 63.
- Rekolekcje ewangelizacyjne KWC - 5 razy w roku
- Rekolekcje dla współuzależnionych Al-Anon i Alateen - 4 razy w roku.
Lipinki - Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej, tel. (13) 44 77 045 lub 44 77 988
- Rekolekcje trzeźwościowe dla alkoholików i współuzależnionych kilka razy w roku.
Dębowiec - Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, tel. (13) 44 130 12 lub 44 130 16
- Rekolekcje trzeźwościowe i ewangelizacyjne kilka razy w roku.

Parafie, gdzie organizowane są dni skupienia:

Rzeszów - Święty Krzyż, ul. 3 Maja 20 - spotkania w ostatnią sobotę miesiąca, rozpoczęcie o godz. 10, tel. (17) 853 51 97
Dobrzechów - w ostatnią sobotę maja i września organizowany jest „Dzień trzeźwości i radości”. Rozpoczęcie o godz. 10. Od niedawna powstała przy parafii grupa Alateen, która ma swoje spotkania w środy o 18, tel. (17) 276 39 22

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

[ TEMATY ]

papież

forum

Ghana

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

To ogólnoświatowe przedsięwzięcie ekumeniczne jest współtworzone przez chrześcijan wszystkich wyznań. Zostało zapoczątkowane w 1998 roku. Ma swoje lokalne odpowiedniki w wielu krajach świata. W Polsce jest nim Polskie Forum Chrześcijańskie.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję