Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Sercem malowane. Jak powstaje malarstwo na szkle?

Zbigniew Micherdziński wystawia swoje prace obecnie w Żywcu oraz w Jastrzębiu-Zdroju. Można tam zobaczyć malarstwo sakralne na szkle. A w internecie dostępne są nagrania, na których artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle.

[ TEMATY ]

sztuka sakralna

malarstwo na szkle

MJscreen MOK Jastrzębie-Zdrój

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Artysta z Żywiecczyzny, który na co dzień kieruje Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, podkreśla na wernisażach, że malowanie jest dla niego wielką przygodą i radością. – Staram się malować w sposób nowoczesny: przestrzegam pewnych zasad, zwracając uwagę na kolor tła, kontury, dekoracje kwietne. Jednocześnie staram się, aby nie była to kopia tego, co było, ale żeby zaprezentować coś nowego. Moim ulubionym tematem są anioły, wizerunki Matki Boskiej i wybrani święci. Najbardziej lubię malować Madonny z elementami sztuki ludowej – zaznacza.

Wspomniana wystawa pt. „Sercem malowane” jest pierwszą ekspozycją jego twórczości po przerwie, która wynikła wskutek epidemii koronawirusa. W bielskiej Książnicy Beskidzkiej wystawa była dostępna końca lipca br. Do połowy września można ją oglądać w Klubie MCK Śrubka w Żywcu, a do 30 października – w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

Reklama

Artysta poprowadził również w Żywcu warsztaty malarstwa na szkle podczas 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Dla zainteresowanych tą tematyką w internecie są dostępne nagrania na kanałach YouTube: MCK Żywiec – „Sercem i ręką malowane” oraz MOK Jastrzębie-Zdrój – „Sercem malowane" – obrazy na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego. Na filmikach Zbigniew Micherdziński przybliża historię malarstwa na szkle i opowiada o tym, jak powstaje taki obraz.

Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w najnowszej papierowej Niedzieli – Niedzieli na Podbeskidziu nr 34 na 23 sierpnia 2020 r.

2020-08-19 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokół sztuki sakralnej

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2020, str. V

[ TEMATY ]

sztuka sakralna

Archiwum A. i E. Georgów

Krzyże w górach, przy których był Andrzej Georg

Krzyże w górach, przy których był Andrzej Georg

Madonnom w sztuce plastycznej oraz krzyżom w górach poświęcone były wrześniowe spotkania ze sztuką sakralną w parafii św. Klemensa w Ustroniu.

W ustrońskiej parafii powrócono do spotkań poświęconych sztuce sakralnej. We wrześniu lokalni pasjonaci historii, Elżbieta i Andrzej Georgowie opowiedzieli w przyparafialnej Czytelni Katolickiej o wizerunkach Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przybliżyli przedstawienia znajdujące się w kościołach w diecezji bielsko-żywieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję