Reklama

Odkrywanie tajemnicy Ecclesia Mater

Kościół w dniu jutrzejszym w konkretnym środowisku albo będzie prawdziwym, Żywym Kościołem, albo zniknie, bo żadne formy skostniałe bez ducha, bez treści wewnętrznej nie wytrzymają próby czasu. Tylko autentyczne życie chrześcijańskie, a więc życie w miłości, może się stać i może prowadzić Kościół do lepszej przyszłości. Stać się Żywym Kościołem - to nasze najważniejsze zadanie” (ks. Franciszek Blachnicki). O prawdziwości i aktualności zacytowanych słów mieli okazję się przekonać uczestnicy Oazy Nowego Życia III°, która miała miejsce w pierwszej połowie sierpnia. Piętnastodniowe rekolekcje przeżyciowe, odbywające się w częstochowskim DOMu Ruchu Światło-Życie, zgromadziły prawie czterdziestu oazowiczów z trzech różnych diecezji: poznańskiej, gliwickiej i częstochowskiej. Hasłem przewodnim, które towarzyszyło uczestnikom, były słowa: „Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae”. Na pierwszym planie i niejako w centrum rekolekcyjnych rozważań znajdowała się więc tajemnica Kościoła jako Matki, rodzącej swych członków do nowego życia i tajemnica Maryi, czczonej w Ruchu szczególnie pod wezwaniem Niepokalanej, Matki Kościoła.

W drodze - z Maryją

Zgodnie z zamysłem założyciela Ruchu Światło-Życie, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, istotnym elementem każdego dnia oazy była modlitwa różańcowa. Dawała ona okazję do przyjrzenia się macierzyństwu Kościoła, płynącemu z oblubieńczego oddania się Chrystusowi w Duchu Świętym, właśnie na wzór Niepokalanej. Ten szczególny rys duchowości maryjnej Ruchu uwypukla prawdę o tym, że Maryja jest nie tylko członkiem, ale też typem, obrazem Kościoła. Aby zrozumieć ten fakt oraz by pogłębić swoją osobistą relację z Matką Chrystusa i naszą Matką, uczestnicy codziennie brali udział w specjalnie przygotowanej konferencji, pogłębionej o indywidualne studium fragmentów Konstytucji dogmatycznej o Kościele. Nie zabrakło również wspólnego pielgrzymowania do stóp Jasnogórskiej Pani, gdzie cała wspólnota powierzała Jej z ufnością swoje spawy i prosiła o wstawiennictwo. Za bliskich, za przyjaciół, za Ruch...

W łączności z Wiecznym Miastem

Reklama

Jeśli już mowa o pielgrzymowaniu, jest ono ważnym aspektem Oazy Nowego Życia III°. Wielu oazowiczów marzy zapewne o przeżyciu tych rekolekcji w Rzymie, w miejscu tak ważnym dla historii chrześcijaństwa, gdzie męczeńską śmierć ponieśli liczni święci, a mnogość i różnorodność świątyń jeszcze pełniej objawia bogactwo i piękno Kościoła. Uczestnicy rekolekcji w Częstochowie trwali w duchowej łączności z tymi, którzy tajemnicę Ecclesia Mater przeżywali przemierzając ulice Wiecznego Miasta. I tak, w czasie gdy oazowicze w Rzymie nawiedzali Bazylikę św. Piotra, częstochowianie pielgrzymowali do kościoła katedralnego, zamiast rzymskiej Bazyliki św. Wawrzyńca odwiedzili kościół pw. św. Wojciecha, a kościół św. Sabiny na Awentynie zastąpiła parafia Pierwszych Świętych Męczenników Polski. Nie było jednak rzeczą najistotniejszą, czy miejscem wędrówki jest Częstochowa czy Rzym. Częstochowscy uczestnicy mogli skupić uwagę na bogactwie Kościoła lokalnego, natomiast przybysze z diecezji poznańskiej i gliwickiej - doświadczyć różnorodności i barwności duchowej stolicy Polski.

Na fundamencie Apostołów

Trzeci stopień oazy jest również czasem, w którym Kościół w szczególny sposób objawia się w znaku Piotra - Opoki. Z dnia na dzień coraz bliżej i dokładniej zarysowywała się uczestnikom waga urzędu i związanego z nim posłuszeństwa: Ojcu Świętemu, biskupom, jak również ustanowionym dla wspólnoty moderatorom. Oazowicze mogli przy tym doświadczyć prawdziwie ojcowskiej opieki i troski ze strony częstochowskiego metropolity abp. Stanisława Nowaka, który poświęcił swój czas i przyjechał, by spotkać się z młodymi. Słowo, które wówczas wygłosił odnosiło się do roli biskupa w Kościele. Jest on - jak powiedział Metropolita - przede wszystkim pasterzem, który dba o dobro swoich owiec, a także fundamentem i opoką, na której wznosi się wspólnota Kościoła. Jest też „pierwszym słuchającym” - tym, który odczytuje wolę Jezusa Chrystusa. To nie ten, kto rządzi i wydaje rozkazy, ale ten, kto słucha Pana. A to, co usłyszy, przekazuje wiernym w swoim nauczaniu.
Temat ważności hierarchii, sukcesji apostolskiej i posłuszeństwa urzędowi podejmowany był na rekolekcjach wielokrotnie.

Communio - wspólnota

Oaza to nie tylko bogactwo intelektualnych treści, ale w pierwszej kolejności - doświadczenie życia chrześcijańskiej wspólnoty. Centrum dnia dla wszystkich uczestników stanowiła Eucharystia, sprawowana jak najbardziej uroczyście, z dochowaniem wierności zaleceniom Soboru Watykańskiego II. Odnowa liturgii jest bowiem dla członków Ruchu przedmiotem szczególnej troski. Rytm dnia wyznaczała ponadto modlitwa liturgią godzin. Jutrznia, godzina czytań i nieszpory były stałymi elementami programu. Ważnym i owocnym czasem były też spotkania w eklezjoli, czyli małej grupie.

Kościół Żywy

Oaza Nowego Życia III°, będąc jednym z elementów końcowych formacji podstawowej w Ruchu, jest jednocześnie zaproszeniem i wezwaniem do podjęcia konkretnej służby na rzecz Kościoła i świata. Dlatego też dla uczestników częstochowskich rekolekcji sprawą niezwykle istotną była próba odnalezienia swojej drogi życiowej i swojego miejsca w Kościele. Konkretną pomoc w rozeznawaniu stanowiły spotkania z rozmaitymi wspólnotami, począwszy od Wspólnoty Bożego Ojcostwa, a skończywszy na Neokatechumenacie i Wspólnocie Przymierza Rodzin „Mamre”. Młodzi poznali bliżej Domowy Kościół - gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie, a także Unię Kapłanów Chrystusa Sługi, która skupia księży, żyjących charyzmatem Oazy. Pochylili się nad tajemnicą życia konsekrowanego, odwiedzając Karmelitanki Bose, Kapucynów i Małe Siostry Jezusa. Skosztowali radości płynącej z uczestnictwa w ceremonii ślubnej, jak również w pierwszych ślubach zakonnych Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Doświadczyli Kościoła w całej jego pełni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnik Soboru Watykańskiego II: doświadczyliśmy tam kolegialności i synodalności

2021-07-20 20:32

[ TEMATY ]

biskup

Sobór Watykański II

Archiwum „Aspektów ”

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Biskupi polscy na Soborze Watykańskim II

Podczas obrad Soboru Watykańskiego II doświadczyliśmy kolegialności i synodalności – powiedział ostatni żyjący włoski uczestnik Vaticanum II, niemal 98-letni bp Luigi Bettazzi, emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea.

Mówił o tym dziś rano podczas sympozjum naukowego w Weronie.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję