Reklama

Jarosławska Patronka Rodzin

Polska słynie z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych. Wszystkie one szczycą się symbolami świętości. To przede wszystkim relikwie, obrazy, rzeźby figuralne i inne materialne formy egzemplifikacji pobożności. Wiele obrazów to słynące łaskami obiekty szczególnej czci. Do nich należy obraz Matki Bożej Śnieżnej - Patronki Rodzin w jarosławskiej Kolegiacie Bożego Ciała. Pani Kolegiacka doczekała się pieśni i tekstów literackich na swoją część

Dnia 7 sierpnia zakończyły się w Jarosławiu kilkudniowe uroczystości odpustowe. Wierni z Jarosławia i okolic, kapłani, siostry zakonne, członkowie władz samorządowych i pątnicy oddawali cześć Tej, która umieszczona jest w głównym ołtarzu świątyni. Wydarzenia zapoczątkowane 4 sierpnia były ważnym przeżyciem. O świętości Maryi, Jej orędownictwie i wstawiennictwie u Boga, także o Jej macierzyństwie mówili w homiliach ks. prał. Marian Bocho, ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan i kapłan z Rzeszowa ks. inf. Stanisław Mac.
Msze św., modlitwy, nowenny, adoracje licznie gromadziły jarosławian. To miasto słynie z głębokiej pobożności i czci dla Maryi. Ma Ona także swoje cudowne wizerunki w Bazylice Matki Bożej Bolesnej i greckokatolickiej konkatedrze pw. Przemienienia Pańskiego. Kult Królowej Rodzin rozwija i wzmacnia ks. prał. Marian Bocho. Wielokrotnie można było usłyszeć, z jaką czcią i miłością mówi o tym świętym wizerunku, obdarowuje obrazkami przyjezdnych z kraju i zza granicy.
Główne uroczystości odpustowe odbyły się 5 sierpnia. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Stanisław Mac z Rzeszowa. W gronie współkoncelebransów byli także: archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec, dziekani dekanatów jarosławskich oraz księża z Kanady, Estonii i Wołynia. Homilia wygłoszona przez ks. Maca była pogłębioną refleksją na temat rzetelnych postaw chrześcijańskich, odwagi w przeciwdziałaniu demoralizacji, in vitro, agresji niektórych mediów itp. Ks. Mac wiele uwagi poświęcił znaczeniu wizerunku Pani Śnieżnej, który liczy sobie blisko 600 lat. Kazanie zakończył słowami: „Łączmy się z Królową Rodzin, aby przewodniczyła nam w tej bezpardonowej, wielkiej, bolesnej walce, która nas czeka. Ale czeka nas również pewne zwycięstwo. To zapowiedziała Ona, która zatriumfuje nad wszelkim złem”.
Dostojnemu duszpasterzowi ks. M. Bocho podarował kopię wizerunku Patronki Rodzin. Po Mszy św. odpustowej na głowy wiernych posypały się płatki białych róż. Wierni podchodzili do ołtarza i skłaniali głowy przed Matką Bożą Śnieżną. Przed Eucharystią kantorzy ze stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu” odśpiewali pieśni nieszporne w języku łacińskim.
Podczas uroczystości modlono się także o pomyślność dla jarosławskich rodzin, dla matek spodziewających się potomstwa, także za dusze zmarłych parafian. Jarosławianie ufają, że Maryja zaniesie ich prośby przed Boży tron i że wkrótce doczeka się koronacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję