Reklama

III konkurs wiedzy o patronie archidiecezji

Raz do roku na łamach naszego tygodnika przy okazji relacjonowania konkursu wiedzy o patronie archidiecezji św. Ottonie z Bambergu mam też możliwość prezentacji innych działań przybliżających postać Apostoła Pomorza.
W ubiegłym roku przybyły na Pomorzu Zachodnim dwa miejsca, gdzie w sposób szczególny możemy oddawać cześć Apostołowi Pomorza w jego relikwiach. Do niedawna ich posiadaniem szczyciły się jedynie bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba w Szczecinie i konkatedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. W zeszłym roku cenny dar aktualnego arcybiskupa Bambergu dr. Ludwika Schicka wzbogacił w relikwie miasto Pyrzyce, których św. Otton jest od 2006 r. patronem. W czerwcu tego roku przybyło takie miejsce w sąsiedniej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Relikwie otrzymało odradzające się (zlikwidowane w czasach reformacji) sanktuarium maryjne na Świętej Górze Polanowskiej.
Intensywności nabierają rocznicowe obchody chrztu w dwu miejscach związanych z początkiem misji chrystianizacyjnej na ziemi pomorskiej, w Pyrzycach i Brzesku Szczecińskim, celebrowane uroczyście przez metropolitę abp. Andrzeja Dzięgę. W Brzesku zapowiedziano zagospodarowanie drogi dojazdowej do źródła Jordan i jego otoczenia. Jest to miejsce prawdopodobnego ochrzczenia pierwszych 30 mieszkańców Pomorza przez zaczynającego misję bp. Ottona. Inwestycja jest potrzebna, gdyż dotarcie do tego miejsca samochodem polną drogą w różnych porach roku jest często niemożliwe.
W Kamieniu Pomorskim, Pyrzycach i Trzebiatowie kontynuowane są rokrocznie cykle wydarzeń kulturalnych upamiętniających misję św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim.
Obok blasków w rozwoju kultu Apostoła Pomorza są jednak i cienie. Ciągle jesteśmy w oczekiwaniu na poświęconą jemu literaturę. Pozycje wydane wcześniej są już dawno wyczerpane. Na rynku księgarskim nie znajduje się aktualnie żadna pozycja jemu poświęcona. Bez wznowień czy nowych opracowań sprofilowanych do różnego typu odbiorców (od dzieci i młodzieży szkolnej zaczynając) trudno mówić, że poważnie traktujemy popularyzację tej zasłużonej dla historii i wiary postaci.
Cieszą zatem działania edukacyjne podejmowane mimo wspomnianych trudności, mające przybliżyć postać Świętego uczniom. Już po raz trzeci Gimnazjum nr 29 im. ks. Jana Twardowskiego zorganizowało konkurs „Św. Otton z Bambergu i epoka, w której żył”. Zorganizowała go nauczycielka tej szkoły, radna miasta Szczecin Teresa Kalina. W konkursie wzięło udział 12 szkół, po sześć w grupie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Uczniowie mieli do wyboru możliwość zgłoszenia wykonanych przez siebie prac plastycznych lub wykazania się wiedzą historyczną dotyczącą czasów średniowiecza, w których żył i był misjonarzem św. Otton.

W konkursie plastycznym nagrodzono następujących uczniów:

Reklama

Szkoły podstawowe:
1. Paulina Kazubowska
2. Adrian Gudzierowicz
2. Marika Zagórska
3. Magdalena Piasecka, wszyscy z SP 59.

Najlepszą wiedzą w konkursie historycznym wykazali się w przedziale szkół podstawowych:
1. Kacper Żukowski SP 59
2. Paulina Kazubowska SP 59
3. Iga Lewandowska SP 59.

W przedziale szkół gimnazjalnych byli to uczniowie:
1. Bartosz Zawadzki, Gm. nr 19
2. Jakub Rosik, Gm. nr 16
3. Mikołaj Wierzbiński, Gm. nr 7
4. Marcin Biskupski, Gm. nr 16.

Wśród nagrodzonych w dużej liczbie są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 59. Nic dziwnego, szkoła nosi imię Bolesława Krzywoustego, z którego inicjatywy św. Otton podjął się misji. Zapewne nauczyciele tej szkoły szerzej wprowadzają uczniów w historię wczesnego średniowiecza Polski i naszego regionu.
Nagrody wręczyła zwycięzcom dyrektor Gimnazjum nr 29 Jolanta Kuźbik. Dziękując organizatorom za realizację tego konkursu, można tylko wyrazić nadzieję, że w przyszłych edycjach udział weźmie większa liczba szkół.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Wierni temu, co sprawdzone

2021-08-04 12:53

Piotr Twardowski

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim działa od 100 lat!

    W związku z jubileuszem górale świętowali wraz z licznie przybyłymi do miejscowosci reprezentacjami innych oddziałów oraz przedstawicielami władz państwowych i lokalnych. Głównym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan. - Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. I dodał: - Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to, co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu, co prawdziwe i sprawdzone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję