Reklama

Przeczno

Czekaliśmy 250 lat

Niedziela toruńska 35/2010

W połowie XVIII wieku w diecezji chełmińskiej w wielu parafiach powstawały Bractwa Przemienienia Pańskiego. Wśród nich znalazło się bractwo w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie. Statuty zatwierdził w 1750 r. Benedykt XIV. Statut dla naszego Bractwa rozpoczyna się słowami: „Dla Bractwa do Przemienienia Pańskiego przy kościele rzymskokatolickim w Przecznie od czasów dawnych, na mocy Bulli Ojca Świętego de dato Romae 1750 Die 21 Octobris, pod Warunkiem Wysokiego Biskupiego potwierdzenia przygotowany został.
Celem tego Bractwa jest w ogólności: pomnożenie żywej, tj. miłością Boga i bliźniego udowodniającej się, wiary św. rzymskokatolickiej, jako też sprawowanie własnego i innych zbawienia duszy; w szczególności zaś usiłowanie względem dopięcia tegoż celu przez uwielbianie i uczczenie tej tajemnicy Przemienienia Pańskiego”.
Wkrótce dla parafii w Przecznie przyszły trudne czasy. Najpierw epidemia cholery pochłonęła prawie wszystkich mieszkańców wsi. Przeżył tylko jeden, który swe cudowne uzdrowienie przypisywał opiece św. Rozalii. Później, w 1776 r., parafia utraciła samodzielność i przez prawie 200 lat obsługiwał ją proboszcz z sąsiedniej parafii w Biskupicach. W tym okresie członkowie Bractwa Przemienienia Pańskiego, którzy wywodzili się spośród mieszkańców wsi Wymysłowo należącej do parafii w Przecznie, zdali swój egzamin dojrzałości chrześcijańskiej. W sposób szczególny rozwinęli kult Przemienienia Pańskiego: ufundowali ołtarz bracki oraz z pietyzmem rozwijali odpust bracki 6 sierpnia.
Pomimo trudnych czasów podczas zaborów, okupacji hitlerowskiej oraz prześladowań komunistycznych, tradycje brackie były przekazywane z ojca na syna. Co prawda, w XVII wieku powstała również żeńska gałąź Bractwa, jednak w XIX wieku przestała ona funkcjonować. Być może członkinie znalazły wówczas swoje miejsce w rozwijającym się Żywym Różańcu. Natomiast rolnicy tworzący Bractwo nieprzerwanie do dzisiejszego dnia troszczą się o obchody odpustu brackiego ku czci Przemienienia Pańskiego. Troszczą się również o obchód Bożego Ciała i wykazują duże zaangażowanie w prace gospodarcze w parafii. Obecnie urząd starszego bractwa pełni Benedykt Kran, wicestarszego - Bogumił Maciejewski oraz podskarbiego - Tomasz Mięsikowski.
I oto po 250 latach swojej działalności uroczystościom odpustowym ku czci Przemienienia Pańskiego przewodniczył bp Edward Zielski. Na taką oprawę liturgiczną odpustu Przemienienia Pańskiego członkowie Bractwa czekali 250 lat… Obecność biskupa pracującego w Brazylii wynikała również z kilkuletniej tradycji misyjnej odpustu brackiego w Przecznie. W latach 2004 i 2007 liturgii przewodniczył jezuita o. Józef Matyjek pracujący w Zambii, w 2008 r. klaretyn ks. Piotr Boroń z Wybrzeża Kości Słoniowej, w 2009 r. pallotyn ks. Zbigniew Dobek z Brazylii. Posługę misyjną bp. Edwarda Zielskiego wspiera również swoimi codziennymi modlitwami najmłodsza w parafii róża misyjna Żywego Różańca z Przeczna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję