Reklama

Kościół

Abp Wojda: w Kościele w Polsce potrzeba większej współpracy ze świeckimi

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews


Jednym z największych wyzwań Kościoła w Polsce jest nauczenie się współpracy duchowieństwa ze świeckimi. Parafia to wspólnota, w której każdy ma swoje miejsce i zadania – powiedział PAP metropolita białostocki i wieloletni podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów abp Tadeusz Wojda.

Reklama

W najbliższy czwartek na Jasnej Górze rozpocznie się Zebranie Plenarna Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podejmowanych tematów będą wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.

W lipcu Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała instrukcję "Nawrócenie Duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła".

"Ten dokument to ważna wskazówka, która przypomina nam, że parafia jest +wspólnotą wspólnot+ w wymiarze Kościoła lokalnego" – powiedział PAP abp Wojda.

Reklama

Metropolita białostocki zwrócił uwagę, że "w adhortacji Ewangelii Gaudium papież Franciszek pisze, że +człowiek sam w sobie jest misją+. Sama ewangelia jest słowem, które posyła, słowem dynamicznym, które wnosi w ludzkie życie radość, która zmienia człowieka".

"Jeśli ktoś przeżywa autentyczne spotkanie z Jezusem Chrystusem, z jego miłością, to staje się misjonarzem. Tu jest klucz do zrozumienia, jak powinna być umisyjniana parafia. Jeśli parafia rzeczywiście żyje Ewangelią, żyje Słowem Bożym, miłością Jezusa Chrystusa, to staje się automatycznie wspólnotą misyjną, która wychodzi do drugiego człowieka, która szuka możliwości dzielenia się ewangelią" - wyjaśnił abp Wojda.

W ocenie arcybiskupa "brakuje wśród chrześcijan w Polsce głębszej świadomości odpowiedzialności za dzieło głoszenia Dobrej Nowiny".

Przyznał, że jest wielu ludzi, którzy się modlą i myślą o misjach, ale często nie wiedzą, jak to pragnienie zrealizować. "Tutaj dużą rolę mają do odegrania kapłani, którzy powinni, żyjąc w bliskości z Chrystusem, uświadamiać całej wspólnocie istotę Kościoła, że jest to wspólnota, która wychodzi do świata z przesłaniem Ewangelii, oraz pokazywać, w jaki sposób ludzie różnych stanów mogą te misję realizować" – powiedział metropolita białostocki.

Zwrócił uwagę, że "nie wszyscy jadą na misje. Przeważnie Duch Święty wybiera jedną, czy drugą osobę, która zostaje posłana, jako owoc dojrzałej wiary wspólnoty parafialnej. Natomiast duch misji, duch ewangelizacji, powinien być przeżywany właśnie w parafii. Tu się wszystko zaczyna" – powiedział.

W ocenie arcybiskupa Wojdy ani liczba wiernych, ani ich wiek, nie są przeszkodą, by parafia była misyjna. "Nawet, jeśli jest ona wspólnotą osób starzejących się, to, jeśli jej członkowie zrozumieją jak jest rola wierzącego, wówczas będą angażować się na rzecz misji poprzez ofiarowanie swoich cierpień za misje, modlitwę w intencji tych, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa, czy będą organizować zaplecze dla misjonarzy".

Zdaniem abp Wojdy, jednym z największych wyzwań, które stają przed Kościołem w Polsce, jest uczenie duchowieństwa współpracy ze świeckimi. "W wielu miejscach mamy jeszcze sytuację, w której ksiądz sam chce wszystko zrobić, za wszystko chce być odpowiedzialny, co w konsekwencji prowadzi do tego, że zaczyna na różnych polach nie domagać i na tym cierpi cała wspólnota parafialna" – powiedział metropolita białostocki.

Podkreślił, że musi się dokonać przemiana w naszej mentalności, świadomości, że Kościół to wspólnota, w której każdy ma swoje miejsce i jest odpowiedzialny nie tylko za swoją osobistą wiarę, ale także za tych, którzy są obok niego. "Wiara to jest dar, nie tylko i włącznie dla nas, ale taki, którym mamy się dzielić z innymi" – zaznaczył metropolita białostocki.

Powiedział, że jest wiele przestrzeni, w które mogą angażować się ludzie świeccy - począwszy od Parafialnych Rad Duszpasterskich, poprzez Rady Ekonomiczne, wspólnoty, aż po własną rodzinę, która też jest przestrzenią, w której potrzebne jest świadectwo osobistej wiary.

Nawiązując do epidemii i związanych z nią trudności abp Wojda powiedział, że to jest doświadczenie, które może być wielką szansą dla Kościoła. "Choroba i śmierć uświadamia nam kruchość i przemijalność ludzkiego życie. Z drugiej strony pokazuje, że w człowieku istnieją potrzeby wyższe, duchowe, jest w nim głód Boga, a to może prowadzić do nawrócenia i głębszego zjednoczenia z Chrystusem".

Hierarcha przyznał, że Kościół, stając wobec nowego wyzwania, zobaczył również, jak ważne są media i jak można z nich korzystać w dziele ewangelizacji. "Poza tym zamknięcie wymusiło na wielu wiernych większą aktywność na rzecz innych. Sporo osób pomagało zarówno w wymiarze materialnym poprzez niesienie konkretnej pomocy, dostarczanie różnych produktów, jak i duchowym np. poprzez rozmowy, rozsyłanie materiałów formacyjnych, zachęcanie do modlitwy. Ludzie sami zaczęli się organizować. To bardzo dobry znak" - powiedział abp Wojda.

W jego ocenie jednym z największym wyzwaniem będzie przezwyciężenie lęku, który jest w wielu ludziach oraz doprowadzenie ich do spotkania z Bogiem w Eucharystii.

"Po przerwie i korzystaniu z dyspens, wiele osób zaczyna bagatelizować znaczenia eucharystii. Tymczasem, jak podkreślił abp Wojda "msza św. jest źródłem. W niej ma miejsce realne spotkanie człowieka z Bogiem, które dokonuje się wokół ołtarza, na którym Jezus Chrystus staje się obecny". (PAP)

2020-08-24 06:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda: szkoła to piękny czas odkrywania Boga i świata

[ TEMATY ]

szkoła

abp Tadeusz Wojda SAC

candy1812/fotolia.com

„Szkoła to piękny czas poznawania świata, ludzi, rzeczy, wykuwania swojej osobowości i odkrywania prawdy. Dziękujmy Bogu za taką szansę i prośmy Go o moc, byśmy nauczyli się także dokonywać w życiu właściwych wyborów i w ten sposób stawali się pełnowartościowymi ludźmi - dla siebie, swojej rodziny, społeczeństwa, a poprzez to wiarygodnymi świadkami Jezusa Chrystusa” – mówił abp Tadeusz Wojda do uczniów i wychowanków przedszkoli, szkół i placówek katolickich, rodziców, nauczycieli i wychowawców podczas Mszy św. w białostockiej archikatedrze w ramach przeżywanego w Kościele w Polsce VIII Tygodnia Wychowania.

Nawiązując do czytań liturgicznych arcybiskup podkreślił, że wybór Apostołów przez Jezusa był poprzedzony całonocną modlitwą. „Każdemu z uczniów nadał tytuł apostoła, co oznaczało, że odtąd ma realizować wolę Jezusa Chrystusa i iść, aby mówić innym o miłości Boga do człowieka” - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z charyzmatem radości

2021-04-14 07:27

Niedziela częstochowska 16/2021, str. III

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Karol Porwich/Niedziela

Osiemdziesiąta rocznica urodzin bp. Antoniego Długosza jest okazją do spojrzenia na życie jubilata. O tym, jakim jest człowiekiem, a przede wszystkim kapłanem i co wniósł do Kościoła jako biskup opowiadają Niedzieli najbliżsi współpracownicy księdza biskupa.

Biskup Antoni jest człowiekiem bardzo radosnym. Drugi człowiek ze swoim życiem i problemami to jego największa troska – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Stanisław Jasionek, współpracujący z jubilatem już ponad 40 lat. – Po święceniach jako młody kapłan zacząłem bliższą współpracę z ks. Antonim w ramach rekolekcji dla młodzieży i dzieci. Razem jeździliśmy po naszych parafiach, by zapoznać się z pracą katechetyczną. Odprawialiśmy również wspólnie Msze św. dla dzieci w różnych wspólnotach, w przedszkolach – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Bp Józef Wróbel komentuje odbiór jego dokumentu w sprawie szczepionek

2021-04-22 11:44

[ TEMATY ]

szczepionka

bp Józef Wróbel

koronawirus

episkopat.pl

Bp Józef Wróbel

Bp Józef Wróbel

Krytyka przyszła z różnych stron i czuję się jakby w sytuacji między “młotem a kowadłem” – wyznaje w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel komentując odbiór jego dokumentu w sprawie szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson. Przyznaje też, że gdyby miał pisać ten dokument dziś, niektóre wątki wyjaśniłby szerzej i bardziej zrozumiale.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych odnosi się także do odejścia z tego gremium dwóch jego członków: mec. Michała Królikowskiego i ks. prof. Piotra Morcińca. - Ich decyzja i postawa wydaje mi się niezrozumiała – powiedział bp Józef Wróbel. Poinformował też, że otrzymał już wstępną zgodę od osób, które uzupełnią skład Zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję