Reklama

Niedziela Częstochowska

Rocznica likwidacji wieluńskiego getta

W sierpniu mija 78 lat od likwidacji wieluńskiego getta. Rocznicę tego wydarzenia przypomniano 22 sierpnia. Upamiętnili ją Agnieszka Mysakowska, opiekunka grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” i urząd miasta.

[ TEMATY ]

getto

Wieluń

Zofia Białas

Wieluńskie getto zostało utworzone wiosną 1941 r. na obszarze obejmującym ulice: Kilińskiego, Targową, Krakowskie Przedmieście i Krakowski Zaułek. Zgromadzono w nim około 4,2 tys. osób pochodzenia żydowskiego, skazując je na nędzę i urągające wszelkim normom warunki sanitarne, co skutkowało epidemią tyfusu plamistego, w wyniku której śmierć poniosło 600 osób.

W sierpniu 1942 r., w czasie likwidacji getta, jego mieszkańców wywieziono do Chełmna nad Nerem. Wielu rozstrzelano na miejscowym kirkucie i na ulicach, wielu w masowych grobach zakopano żywcem.

Reklama

21 sierpnia, w dzień poprzedzający rocznicę, kwiaty pod obeliskiem postawionym na miejscu dawnej synagogi, miejscu szczególnym dla żydowskich mieszkańców miasta, złożył burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk.

22 sierpnia kwiaty pod obeliskiem złożyli członkowie grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” oraz Piotr Walaszczyk, przedstawiciel mieszkańców. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Agnieszka Mysakowska, Radosław Urbaniak z biura burmistrza Wielunia i Piotr Walaszczyk. Agnieszka Mysakowska odczytała Psalm 23, modlitwę za wszystkich pomordowanych i Apel Pamięci.

Ludność żydowska przed 1 września 1939 r. stanowiła 30% mieszkańców wielokulturowego Wielunia. Obok siebie żyli wyznawcy judaizmu, ewangelicy,  i katolicy. Wszyscy czuli się Polakami i wielunianami. Dziś, kiedy świat jest tak okaleczony brutalnością i nienawiścią, trzeba te tragiczne wydarzenia sprzed lat przypominać, by ustrzec nasze dzieci przed tragedią wojny, a stanie się tak, gdy nauczymy ich tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

2020-08-24 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: rozpoczęły się obchody 78. rocznicy zagłady getta kieleckiego

[ TEMATY ]

getto

Kielce

zagłada

ARCHIWUM

Modlitwy przy „Menorze” i Murze Pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz koncert pieśni żydowskich w dawnej synagodze – rozpoczęły 20 sierpnia obchody 78. rocznicy zagłady Żydów getta kieleckiego. Trwać one będą do 23 sierpnia w Kielcach.

Stowarzyszanie im. Jana Karskiego zorganizowało uroczystości upamiętniające zagładę Żydów z kieleckiego getta, która miała miejsce w dniach 20-24 sierpnia 1942 r., kiedy to Niemcy zamordowali 21 tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn w obozie zagłady w Treblince, a 1500 Żydów na ulicach Kielc.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

2021-06-23 16:42

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję