Reklama

Niedziela Częstochowska

Rocznica likwidacji wieluńskiego getta

W sierpniu mija 78 lat od likwidacji wieluńskiego getta. Rocznicę tego wydarzenia przypomniano 22 sierpnia. Upamiętnili ją Agnieszka Mysakowska, opiekunka grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” i urząd miasta.

[ TEMATY ]

getto

Wieluń

Zofia Białas

Wieluńskie getto zostało utworzone wiosną 1941 r. na obszarze obejmującym ulice: Kilińskiego, Targową, Krakowskie Przedmieście i Krakowski Zaułek. Zgromadzono w nim około 4,2 tys. osób pochodzenia żydowskiego, skazując je na nędzę i urągające wszelkim normom warunki sanitarne, co skutkowało epidemią tyfusu plamistego, w wyniku której śmierć poniosło 600 osób.

W sierpniu 1942 r., w czasie likwidacji getta, jego mieszkańców wywieziono do Chełmna nad Nerem. Wielu rozstrzelano na miejscowym kirkucie i na ulicach, wielu w masowych grobach zakopano żywcem.

21 sierpnia, w dzień poprzedzający rocznicę, kwiaty pod obeliskiem postawionym na miejscu dawnej synagogi, miejscu szczególnym dla żydowskich mieszkańców miasta, złożył burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk.

Reklama

22 sierpnia kwiaty pod obeliskiem złożyli członkowie grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” oraz Piotr Walaszczyk, przedstawiciel mieszkańców. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Agnieszka Mysakowska, Radosław Urbaniak z biura burmistrza Wielunia i Piotr Walaszczyk. Agnieszka Mysakowska odczytała Psalm 23, modlitwę za wszystkich pomordowanych i Apel Pamięci.

Ludność żydowska przed 1 września 1939 r. stanowiła 30% mieszkańców wielokulturowego Wielunia. Obok siebie żyli wyznawcy judaizmu, ewangelicy,  i katolicy. Wszyscy czuli się Polakami i wielunianami. Dziś, kiedy świat jest tak okaleczony brutalnością i nienawiścią, trzeba te tragiczne wydarzenia sprzed lat przypominać, by ustrzec nasze dzieci przed tragedią wojny, a stanie się tak, gdy nauczymy ich tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

2020-08-24 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla rotmistrza i prymasa

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się uroczysta gala z okazji podsumowania projektu „Dwóch Niezłomnych, Rotmistrz Witold Pilecki, Prymas Stefan Wyszyński. Dwa Oręża, jeden cel – wolna Polska”.

Gali wręczenia nagród towarzyszyło otwarcie wystawy malarskiej Bożeny Aleksy „Królowa Polski o wielu obliczach” ukazującej 47 różnych wizerunków Matki Bożej koronowanych przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz koncert pieśni religijno-patriotycznych przeplatanych tekstami i wierszami o Prymasie Tysiąclecia i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Śpiewała Tatiana Kopala, 10-letnia uczennica z Bełchatowa, laureatka wielu konkursów wokalnych, finalistka The Voice Kids IV. Szczególne miejsce w programie artystycznym znalazły wiersze współczesnego poety Kazimierza Józefa Węgrzyna.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję