Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: katecheza jest jedną z form posługi Słowa w Kościele

Katecheza jest jedną z form posługi Słowa w Kościele, która głosi ludziom Dobrą Nowinę o Bożej miłości. Katecheza uczestniczy w wielorakim rozwoju wewnętrznym człowieka, ale też nie pomija kontekstu, w jakim się ona dokonuje – powiedział w poniedziałek bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.

[ TEMATY ]

Kościół

katecheza

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Tym razem katecheci spotkali się w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. To największa powierzchniowo, a tym samym najbardziej bezpieczna świątynia miasta.

W homilii biskup analizował znaczenie katechezy w życiu Kościoła i społeczeństwa, przypominając, że uroczystość odbywa się pod patronatem św. Bartłomieja oraz św. Józefa Opiekuna Rodziny – patrona tutejszego sanktuarium.

Reklama

- Jezusowe życzenie: „pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” jest nadal zobowiązujące, a przestrzenią i czasem tego zadania jest katecheza. Dodajmy – katecheza szkolna i parafialna – mówił biskup.

Podziel się cytatem

Zauważył znaczenie środowiska, w którym pracują katecheci. - Wśród was są katecheci z większych miast i z małych wiosek. Są katecheci, którzy uczą w przedszkolach czy środowiskach, które wymagają specjalnej troski. To właśnie środowisko jest miejscem nie tylko rozwoju wiary, ale przestrzenią zaangażowania, przez którą chrześcijanin może wypełniać zobowiązania płynące z przyjętych sakramentów – zauważył.

Bp Piotrowski podkreślił, że według Jana Pawła II pierwszym przedmiotem katechezy jest wiara w Jezusa Chrystusa, a katechizowanie staje się doprowadzeniem do przebadania tej tajemnicy. Z kolei Benedykt XVI akcentował, że „katecheza musi dawać możliwość odkrywania w niej miejsca Słowa Bożego”. Powinna być przepełniona myślą i duchem, wynikającymi z kontaktu ze słowem Bożym. Natomiast Franciszek zauważa, że przekazywanie wiary w każdym zakątku Ziemi odbywa się w czasie - Ojciec Święty czas uznaje za ważniejszy niż przestrzeń.

Reklama

Bp Piotrowski zaznaczył także obowiązek przekazywania wiary, podkreślił znaczenie pokoleniowego „łańcucha świadectw” w przekazywaniu prawdy o Obliczu Jezusa, a Kościół wskazał jako „jedyny podmiot pamięci”.

Podziel się cytatem

- Za przykładem Natanaela trzeba wchodzić w żywy dialog z Jezusem Chrystusem, wtedy możliwe będzie szczere wyznanie wiary i prawdy – mówił bp Piotrowski.

- Życzę wam wszystkim, aby mimo trwającej pandemii, kolejny rok katechetyczny, pod opieką Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej był owocny, a wszystko, co będzie miało nawet wielkość ziarenka gorczycy niech wam przyniesie owoc pełen satysfakcji – mówił biskup kielecki.

Prosił także, aby zachęcać dzieci i młodzież do powrotu na Eucharystię.

Po Mszy św. wykład dla katechetów wygłosił ks. dr Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Drohiczynie i współautor podręczników Wydawnictwa „Jedność”.

2020-08-24 17:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z pomocą patronki – św. Barbary

Niedziela sosnowiecka 48/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

Piotr Lorenc

Ks. Wojciech Stach

Ks. Wojciech Stach

Dziś aż trudno uwierzyć, że jeszcze 5 lat temu kościołowi pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej groziło zamknięcie z powodu złego stanu technicznego. Na szczęście problemy udało się rozwiązać – dzięki opiece Patronki, zaangażowaniu proboszcza, ks. Wojciecha Stacha oraz parafian

W lipcu br. zakończono ostatnie prace budowlane. Oddana została odnowiona sala parafialna z kuchnią i łazienką. Aby tego dokonać trzeba było podnieść ściany wikariatu i położyć nowy dach o powierzchni 200 m kw. W salce spotkania regularnie odbywają ministranci (wtorek po Mszy św. o godz. 18), schola (sobota o 11), Żywy Różaniec (2. niedziela miesiąca, 16.45), Parafialny Oddział AK (1. sobota miesiąca), parafialny zespół Caritas, a także Grupa AA „Górnik” (piątek o 19 – spotkania zamknięte i 3. piątek miesiąca – spotkania otwarte).

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję