Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś na Jasnej Górze: nie można się przebrać za chrześcijanina!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Chrześcijaństwa nie da się zagrać, nie da się go sprowadzić do tego, jak wygląda na zewnątrz. Nie można się przebrać za chrześcijanina! To jest to, co pada w ostatnim akapicie dzisiejszej ewangelii – dbacie tylko o to, co widać – o to, żeby kubek albo talerz były czyste zewnątrz. Ile można stracić energii i czasu na to, by coś dobrze wyglądało. To jest właśnie odegrane chrześcijaństwo – jak ubranie na jedną godzinę liturgii – za chwilę zdejmiemy i będziemy sobą. Tak się nie da! – tłumaczył arcybiskup łódzki.

Wczoraj o godz. 9:00 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pątnicy z 95. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

Odwołując się do ewangelii łódzki pasterz apelował - nie wyłączajcie się z słuchania tego fragmentu ewangelii o niewidomych przewodnikach – to dotyczy nas wszystkich! To nie chodzi o to, że ci niewolnicy są ślepi, bo nie mają oczu. Mają, ale są one wpatrzone w to, co jest w odległości nosa. Pomylili sobie cel z środkami. Celem jest: wiara, nadzieja, sprawiedliwość, miłość - to są cele, a oni są wpatrzeni w dziesięcinę. Co znaczy dziesięcina jeśli za nią nie ma wiary? Co to jest dziesięcina jeśli ona nie ma formy jałmużny? Jaki ma to sens? Ślepota polega na tym, że czasem jesteśmy wpatrzeni w takie detaliczne rzeczy, że tracimy właściwą perspektywę i nie widzimy tego, co istotne. Nie widzimy tego, co jest misją, co jest celem. Myślę, że po to mamy synod w naszej diecezji, by raz jeszcze opisać swoją misję, by ją na nowo zobaczyć, bo jeśli ona zginie nam z oczu – to przegramy to, co najbardziej istotne. – podkreślił hierarcha.

- Patrzymy dziś w oczy Maryi i do Niej uczymy się tego, co jest naprawdę ważne. Ona nam pokazuje Jezusa - wskazuje na niego swoją dłonią - i od Niej na nowo uczymy się tego, co istotne. – zakończył.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki zawierzył Bogu przez ręce Matki Bożej Jasnogórskiej wszystkich pielgrzymów i całą Archidiecezję Łódzką przygotowującą się do jubileuszu 100- lecia swojego powstania. Łódzcy pątnicy wzieli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej – tradycyjnie celebrowanym – na wałach jasnogórskich, a jutro w uroczystościach odpustowych Matki Boskiej Częstochowskiej.

2020-08-26 10:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dzień tańca po łódzku!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Coroczne obchody ukazują istotę sztuki tańca, jego zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier. Poprzez taniec, ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni. To święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami organizacji UNESCO. Nawiązuje ono do daty urodzin francuskiego, wielkiego reformatora baletu, Jeana-Georgesa Noverre'a, urodzonego 29 kwietnia 1727 roku w Paryżu.

Łódzkie instytucje kultury przygotowały uniwersalne propozycje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów, bez względu na doświadczenie taneczne. Będą to spektakle online, wykład o tańcu, wycieczka do Instytutu Choreografii i Technik Tańca, koncert zespołu ludowego, a także filmy inspiracyjne dla pedagogów i przedszkolaków oraz wycieczka po Łodzi musicalowej. Informacje będą prezentowane na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za Prymasa Wyszyńskiego

2021-09-27 09:02

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

bł. kard. Stefan Wyszyński

Pierzchnica

Agnieszka Dziarmaga

Szkolny mural

Szkolny mural

Bł. Prymas kard. Stefan Wyszyński był od dawna kimś wyjątkowym dla Pierzchnicy – jego imię od 2001 r. nosi szkoła podstawowa, jest w miasteczku pomnik i ulica, jest tablica na kościele, a w czasie beatyfikacji przybył okazały mural na budynku szkoły.

14 września społeczność szkoły i gminy uczestniczyła we Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w miejscowym kościele św. Małgorzaty. „Nie zmusicie mnie do nienawiści”- to zdanie Prymasa z „Zapisków więziennych” nie raz padało w homilii bp. Florczyka, zachęcającego do miłości i budowania wspólnoty, tak jak uczył Prymas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję