Reklama

Jasna Góra

Prymas Polski do pielgrzymów: daliście piękne świadectwo wiary

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

prymas Polski

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 5 sierpnia Mszy św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. „W trudzie i radości codziennej wędrówki, modlitewnym skupieniu, życzliwości wobec braci i sióstr, daliście piękne świadectwo wiary i miłości bliźniego” – mówił metropolita gnieźnieński.

W homilii abp Józef Kowalczyk nawiązał do hasła pielgrzymki „Wiem, Komu uwierzyłem” przypominając, że miało ono zachęcić pątników do refleksji nad wiarą w jej różnych wymiarach. Przypominając tematy rozważań z poszczególnych dni prosił, by uczestnicy pielgrzymki zastanowili się nad tym, jak wykorzystali jej czas.

„Wiecie doskonale, jak łatwo przeoczyć szanse, które daje człowiekowi Pan Bóg? Jak łatwo odsunąć je na bok. Teraz przyszła pora, by się z samym sobą rozliczyć i zadać sobie to najważniejsze pytanie: czy rzeczywiście wiem, Komu uwierzyłem? Czy swoimi wyborami – tymi w drodze, ale i tymi w codziennym życiu – dałem świadectwo, że Ten, któremu uwierzyłem to żyjący Chrystus?” – mówił Prymas.

Podkreślił również, że zacząć należy od pytania fundamentalnego: Czy ja wierzę w Boga, który jest? „Bo przecież On jest niezależnie od Tego, czy człowiek w Niego wierzy, czy nie. Pytanie, czy ja w to wierzę?” – podkreślił hierarcha. Tłumaczył, że dojrzała i autentyczna relacja z Panem Bogiem musi zacząć się od osobistego zmierzenia się człowieka z pytaniem, czy Bóg istnieje. Odpowiedź na to pytanie – dodał – „ma fundamentalne znaczenie dla życia człowieka, wyznacza jego sens i treść”.

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła się oficjalnie 28 lipca, kiedy z Gniezna wyruszyły grupy kolorowe. Grupy promieniste wędrowały jak co roku własnymi trasami ustalonymi przez lata. Wszystkich pielgrzymów łączył wspólny program i hasło zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Tymoteusza „Wiem, Komu uwierzyłem”.

Reklama

W tym roku po raz pierwszy wszystkie grupy weszły na jasnogórski szczyt w ten sam dzień – 5 sierpnia. Dotąd wejście rozłożone było na dwa dni. Wszystkie uczestniczyły także w obrzędzie złożenia pielgrzymkowego krzyża, którego części wieloletnim zwyczajem niosły do Częstochowy grupy promieniste. Włączając się w tą tradycję grupy kolorowe po raz pierwszy niosły pasyjkę.

Łącznie na Jasną Górę pielgrzymowało w tym roku ponad 1,5 tysiąca pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej.

2013-08-06 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honor i autorytet

Nie ulega wątpliwości, że ma charyzmat. Abp Wojciech Polak to człowiek niezwykle pobożny, rozmodlony, a jednocześnie otwarty na ludzi i świat

Gdy kilka lat temu spotkałam go na uroczystym obiedzie u prymasa Józefa Glempa w warszawskim Wilanowie, siedział gdzieś przy końcu długiego, kilkumetrowego stołu. W zwykłej, czarnej sutannie, bez piuski na głowie, uśmiechał się serdecznie do gości. Jeśli ktoś go nie znał, pewnie nawet nie zauważył, że rozmawia z biskupem.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję