Reklama

Kościół

Matka Boża Częstochowska popularna w Hiszpanii

W Hiszpanii Matka Boża Częstochowska kojarzy się przede wszystkim z Janem Pawłem II. W wielu parafiach można spotkać obraz Czarnej Madonny. „Jej zawierzyłem moją drogę do kapłaństwa” - mówi kleryk Fernando z madryckiego seminarium.

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Hiszpania

BOŻENA SZTAJNER

Po II wojnie światowej kult Matki Bożej Częstochowskiej w Hiszpanii szerzył ks. Marian Walorek, były więzień Dachau i kapelan nielicznej wówczas grupy Polaków. Dzięki jego staraniu kopie ikony Czarnej Madonny trafiły do kilku katedr i kościołów. O obchodach święta Matki Bożej Częstochowskiej można było przeczytać w ówczesnej prasie.

Reklama

Prawdziwym przełomem był jednak wybór Jana Pawła II. Madonna polskiego Papieża stała się powszechnie znana. Kolejnym ważnym impulsem był Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Wielu młodych ludzi wybrało wówczas drogę kapłańską bądź zakonną, a Czarna Madonna stała się ich szczególną patronką. Nic więc dziwnego, że w wielu parafiach można zobaczyć obraz Matki Bożej Częstochowskiej. „Bardzo mocno przeżyłem rok temu pielgrzymkę do Częstochowy i modlitwę w kaplicy przed ikoną. Maryi zawierzyłem moją drogę do kapłaństwa. Modliłem się o to, aby być wiernym i świętym, kapłanem, który kocha Boga i służy drugiemu człowiekowi, jak Jan Paweł II” - mówi Fernando, kleryk z madryckiego seminarium.

Dla hiszpańskiej Polonii namiastką Częstochowy stał się zabytkowy klasztor w Yuste, którym od kilku lat opiekują się polscy paulini. Znajduje się tutaj kopia jasnogórskiej ikony oraz relikwie Jana Pawła II.

2020-08-26 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: barwne obchody patronki Nowego Świata

[ TEMATY ]

Hiszpania

archiwum

Meksykanie mieszkający w stolicy Hiszpanii tłumnie odwiedzają dzisiaj parafię Matki Bożej z Guadalupe, która leży blisko stadionu Realu Madryt. Nie brakuje śpiewu słynnych „Mananitas”, „mariachi” czy też smakowitych „chilaquiles”.

Kościół Matki Bożej z Guadalupe w Madrycie został wybudowany w latach 60. XX wieku i był przykładem nowoczesnej sztuki sakralnej. W zamyśle architekta budynek przedstawia Mojżeszowy namiot spotkania, jednak mieszkańcy stolicy nazwali go z racji podobieństwa „meksykańskim sombrero” i tak jest do dzisiaj. Szybko stał się on dynamicznym ośrodkiem duszpasterskim oraz przykładem dobrze rozumianej posoborowej odnowy liturgicznej. Tutaj Jan Paweł II spotkał się z rodzinami podczas swojej pierwszej podróży do Hiszpanii (1982). Dzisiaj od rana przybywają setki ludzi z Madrytu i okolic z okazji święta Guadalupany. Są obecni przedstawiciele większości krajów Ameryki Łacińskiej. Nic dziwnego. „To nasza Królowa Matka” – mówią z dumą.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję