Reklama

U Matki jak w domu

Uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Oleśnikach, połączonym z bierzmowaniem młodzieży, przewodniczył abp Józef Życiński

Mieszkańcy Oleśnik od zawsze wiedzą, że 26 sierpnia przypada dzień niezwykły, związany z Patronką parafii, która na co dzień troskliwie patrzy na mieszkańców. Przy jednej z dróżek oleśnickich stoi figura Matki Bożej, wykonana przez Stefanię Nowak, Najświętsza Matka patronuje również kapliczce na dawnej mogile. Odpust to imieniny i urodziny parafii - serdeczne zaproszenie ks. kan. Jerzego Wesołowskiego, tutejszego proboszcza, przyjęło znaczne grono księży. Aby przypomnieć uczestnikom Mszy św. o tym, że owoce prac rolniczych są darem Boga, starostowie dożynek ustawili przy ołtarzu wieniec w kształcie kielicha z hostią. Kształt wieńca przypomina, że tak, jak gromadzimy się przy Chrystusie wokół ołtarza, tak też przychodzimy do Matki Bożej, która zawsze czeka na wszystkich w Częstochowie, Oleśnikach i wielu innych miejscach. Ks. Arcybiskup przypomniał o nieprzemijającym znaczeniu sanktuarium jasnogórskiego i podkreślił, że bliskość Częstochowskiej Pani jest dla Oleśnik wyróżnieniem. „Tak blisko mają na co dzień Patronkę Polski, do której pielgrzymi zdążają setkami kilometrów, mimo zimna i deszczu, wysokich temperatur czy innych niedogodności dalekiej drogi - mówił Metropolita. - Kiedy osiągną cel i znajdą się na Jasnej Górze, odnoszą wrażenie, że doszli do domu. Bo przy Matce Bożej Częstochowskiej zawsze czujemy się jak w rodzinnym domu”.
Do swojej Matki mieszkańcy Oleśnik mogą przychodzić w każdej chwili. Ludzie są tu zintegrowaną wspólnotą, której zależy na pięknie i wzroście parafii. Dzieci chętnie biorą udział w procesji, rozwijające się środowiska rodzinne dbają o religijność w swoich domach. Doceniają fakt, że mają swoją parafię oraz to, że każdego dnia Matka Boża czeka tu na nich, na modlitwy i opowieści o mniej jasnych stronach życia. Kto zna więcej boleści niż Ona? Usłyszała przecież słowa Symeona: „A Twoją duszę miecz przeniknie”. Chociaż nie była skażona grzechem, napotkała w życiu wiele cierpienia. Matka Boża, jak żadna inna osoba zjednoczona z Chrystusem w męce, cierpieniu i śmierci, wie, że krzyż dotyka każdego człowieka. Do Jej przykładu w kontekście obecności i doświadczania cierpienia przez ludzi odwołał się Metropolita. Matkę Bożą jako prawdziwą chrześcijankę naśladowali przez wieki święci ludzie, m.in. bł. Karolina Kózka i bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którzy dziś oświetlają drogę do Chrystusa nowo bierzmowanym i wszystkim ochrzczonym. Z kolei krzyż, znak i symbol, pozwala rozpoznać Jego wyznawcę.
Nowo bierzmowani złożyli w darach ołtarza symbole darów Ducha Świętego m.in.: Pismo Święte, symbol daru mądrości, katechizm - daru rozumu, tablice z Bożymi przykazaniami - daru umiejętności, muszlę - symbol daru rady, krzyż - znak pobożności i zachęty do modlitwy, palmę - symbol męstwa w wyznawaniu wiary, lampę naftową jako znak gotowości do kroczenia drogą wiary w bojaźni Bożej i poszanowaniu przykazań oraz owoce, kwiaty i dożynkowy wieniec - wyraz wdzięczności za błogosławieństwo Boże w rolniczej pracy, a także cegiełkę na budowę Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Pod koniec uroczystości ks. Proboszcz podziękował za wiele serca wszystkim, którzy przygotowali uroczystości: Ochotniczej Straży Pożarnej za pomoc w prowadzeniu procesji, prezydium Legionu Maryi z dekanatu, gościom i parafianom za przybycie i modlitwę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

2022-08-06 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

2022-08-09 18:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

KAI: Jak Ksiądz Biskup zareagował na artykuł z „Newsweeka”, w którym został oskarżony o molestowanie 8-letniego chłopca?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję