Reklama

100 lat parafii w Domostawie

Niedziela sandomierska 38/2010

Z kart historii

Domostawa istnieje 300 lat. Nazwę swą otrzymała w 1804 r. Historia parafii rozpoczęła się w 1906 r., kiedy to w Domostawie wybudowano kaplicę filialną parafii w Pysznicy. Była mała i prowizoryczna. Poświęcił ją 12 czerwca 1906 r. ks. Józef Łania - wikariusz z Pysznicy. Od 1909 r. rozpoczęto przygotowania do budowy drewnianego kościoła parafialnego. Majstrem budowy został Paweł Siembida. Kościół, budowany staraniem proboszcza z Pysznicy, ks. Ignacego Pyzika został poświęcony przez niego w 1910 r.i nadano mu wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. 15 grudnia 1927 r. parafia została erygowana dekretem biskupa przemyskiego Anatola Nowaka jako samoistna parafia, która od roku 1913 była samodzielną ekspozyturą Pysznicy. W latach 1964-69 w stolarni założonej przy parafii przez ks. Urbanika został wykonany obecny wystrój wewnętrzny kościoła w Domostawie. W latach 1981-82 roku jako wikariusz ks. Stanisław Konik zbudował kościół filialny w Zdziarach pw. Chrystusa Króla, który poświęcił 20 listopada 1983 r. bp I. Tokarczuk. W latach 1985-87 została wybudowana plebania w Domostawie. Do parafii należą: Domostawa, Katy, Kutyły, Madeje, Szwedy, Wołoszyny, Zdziary.

Parafialna kronika założona i prowadzona przez Księdza Proboszcza przypomina od pierwszych stron, że w uroczystość św. Jana Gwalberta, w czwartek, za pontyfikatu Ojca Świętego Piusa X, za panowania cesarza Franciszka Józefa I, gdy biskupem przemyskim był Józef Sebastian Pelczar, wikariusz pysznicki ks. Józef Łania dokonał poświęcenia drewnianej kaplicy, w imieniu nieobecnego proboszcza ks. Tomasza Grodeckiego. Św. Rozalii, która, jak podaje tradycja, ocaliła te strony od groźnej zarazy, dedykowano to miejsce.
W przedpołudniowych godzinach licznie zgromadzeni wierni z Domostawy modlili się z Biskupem Ordynariuszem i kapłanami przybyłymi na jubileuszowe święto. Obok dziekana ulanowskiego ks. kan. Zdzisława Drozda, obecni byli: ks. kan. Jan Kłak z Pysznicy, ks. kan. Andrzej Bobola z Krzaków, ks. kan. Jan Kądziołka z Racławic, ks. prał. Franciszek Grela z Niska, ks. kan. Jan Jagodziński z Bielin, ks. Stanisław Olszówka - rodak z Domostawy, ks. Jacek Rzepka z Woliny i ks. Zbigniew Kuras - proboszcz z Grzegorzowic, pracujący kiedyś w Domostawie jako wikariusz. Powitany na początku Mszy św. przez przedstawicieli Gminy Jarocin i proboszcza ks. dr. Stanisława Konika bp Krzysztof Nitkiewicz włączył swoją modlitwę za budowniczych świątyni, za wszystkich, którzy ofiarą i modlitwą upiększali ją aż do dzisiaj w radosne dziękczynienie całego zgromadzenia.
W homilii Biskup Ordynariusz zaznaczył, że „tak jak w dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus opowiada o człowieku budującym wieżę, tak samo i tutaj ludzie zechcieli mieć swój kościół, chcieli, by Bóg zamieszkał pomiędzy nimi”. „Powstał kościół, powstała parafia” - tymi słowami bp Krzysztof Nitkiewicz opisywał radosne niedzielne przedpołudnie w Domostawie, która z racji odpustu swojej patronki św. Rozalii zamykała jubileuszowe uroczystości 100-lecia swojego istnienia. „Dzisiaj dziękujemy za 100 lat duchowego dobra i może warto zapytać, ile ludzi przyjęło tutaj chrzest, stając się dziećmi Bożymi, ilu zostało tu umocnionych Duchem Świętym, ile odprawiło się tutaj Mszy św. Musimy za to wszystko dzisiaj podziękować Bogu i musimy zwrócić uwagę na łaski duchowe, które Chrystus nam dał”. Przywołując przykład życia św. Rozalii - pustelnicy z Palermo na Sycylii, patronującej Domostawie razem z Matką Bożą Częstochowską, wskazał, że „ona uczy nas świętości życia, które musi opierać się na Chrystusie. Bez Niego nie możemy sobie poradzić, tak jak poradzić sobie można bez wielu rzeczy i wyrzec się ich. I dzisiaj, w jubileuszowym dziękczynieniu odnówmy na nowo naszą wierność Chrystusowi”.
Na zakończenie eucharystycznej wdzięczności bp Krzysztof Nitkiewicz, w asyście kapłanów i przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej dokonał poświęcenia tablicy na frontonie kościoła, upamiętniającej 100-lecie istnienia parafii. Świętowanie jubileuszowe uświetnił racławicki zespół z Katolickiego Domu Kultury „Arka” pod kierownictwem Ewy Sęk i Alicji Szewczyk, który po zakończonej Sumie odpustowej wystąpił z pokazem tańców. Niedzielne uroczystości zamknęły wielkie świętowanie parafii w Domostawie, która przed stu laty, decyzją przemyskiego biskupa, oddzieliła się od macierzystej parafii w Pysznicy, stając się samodzielną placówką duszpasterską, z pierwszym proboszczem ks. Leonem Ziębką.

Proboszczowie domostawscy

1. Ks. Leon ZIĘBKA - do 1937 r. (wcześniej posługę pełnili tutaj raz w tygodniu księża z Pysznicy)
2. Ks. Antoni REISER 1937-38
3. Ks. Karol BUCZEK 1938-41
4. Ks. Kazimierz LORENC
5. Ks. Józef MATULEWICZ
6. Ks. Adam IWIŃSKI
7. Ks. Stanisław ZAJĄC
8. Ks. Jan ZMORA 1946-50
9. Ks. Henryk URBANIK - wikariusz z Pysznicy - od 1950 r., zmarł 19 lipca 1988 r.
10. Ks. Stanisław KONIK - obecny proboszcz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

2022-07-05 11:22

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Piłkarscy mistrzowie diecezji

2022-07-06 20:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

turniej Bosko Cup

Piotr Górecki

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskie mistrzostwo diecezji zdobyli lektorzy młodsi z Pogórza i ministranci z Jawiszowic.

Pierwsze po pandemii 14. letnie finały Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zorganizowane przez Stowarzyszenie Persette z Jaworza rozegrano na bielskim stadionie „Sprint”. Zagrało 14 drużyn w kategorii „lektor młodszy” i 7 w kategorii „ministrant”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję