Reklama

Zachwycić młodzież muzyką Chopina

Niedziela sandomierska 38/2010

Każda nowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli to wydarzenie. Aktualnie, staraniem dyr. Lucyny Mizery, w ramach Roku Chopinowskiego, otwarta została wystawa „ChopinART”. Pokazane są na niej szopeniana, a wśród nich m.in. obrazy, grafiki, plakiety, medale przedstawiające Fryderyka Chopina, listy i autografy, a także odlew dłoni pianisty, jego maska pośmiertna oraz dziewiętnastowieczna waza, którą, według tradycji, ofiarowała Chopinowi Maria Amelia, żona króla Francji Ludwika Filipa. Eksponaty pochodzą z Lwowskiej Galerii Sztuki, Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz Fundacji XX Czartoryskich z Krakowa. W kolekcji portretów kompozytora znalazła się akwarela Marii Wodzińskiej, miłości Chopina, rysunek ołówkiem francuskiej pisarki George Sand, akwarele Teofila Kwiatkowskiego, podobizna wykonana przez Stanisława Stattlera. Jak podkreśla Anna Król, historyk sztuki z Krakowa i kurator wystawy, wartość prezentowanych eksponatów polega na tym, że są one autentyczne. W Polsce prezentowane są po raz pierwszy. Wystawa, jak zaznaczają organizatorzy, pomyślana jest jako wizualno-muzyczny spektakl poświęcony życiu i twórczości Fryderyka Chopina, promujący jego muzykę, zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków. Unikatowe zbiory, pochodzące z Biblioteki Czartoryskich, reprezentuje m.in. oryginał partytury orkiestrowej z 1829 r. „Rondo ŕ la Krakowiak”, a także wpis Chopina do księgi odwiedzających chorego księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Wśród obrazów olejnych znajduje się portret Marceliny Czartoryskiej, przyjaciółki i uczennicy Fryderyka, pędzla Jana Matejki.
Ekspozycję tworzą dwie przestrzenie. Biograficzna ukazuje historię życia wielkiego kompozytora poprzez wybrane epizody z jego życia i twórczości. Zaakcentowana tu została również aktualność jego muzyki i jej nierozerwalnego związku z naszym współczesnym życiem. W przestrzeni muzycznej, przy użyciu dostępnych środków plastycznych i multimedialnych, oddano rewolucyjnego i niepokornego ducha muzyki Chopina. Atrakcją są mobilne siedziska, w których specjalnie zaplanowany, nowoczesny sprzęt zapewnia każdemu widzowi indywidualny, intymny kontakt z muzyką wielkiego artysty. Wystawa została dostosowana także do odbioru przez osoby z dysfunkcją wzroku. - Pragniemy zachwycić dzieci i młodzież twórczością Chopina poprzez stworzenie interpretacji plastycznej utworów w sposób scenograficzny oraz wykorzystanie współczesnych technik umożliwiających otworzenie się na tę muzykę - podkreślają organizatorzy.
Wystawie „ChopinART” towarzyszy katalog, w którym po raz pierwszy zaprezentowane są i opracowane wszystkie szopeniana z Fundacji Książąt Czartoryskich i ważniejsze z Lwowskiego Muzeum Historycznego. Potrwa ona do 28 listopada br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Co zrobić, żeby życie było festiwalem?

2022-07-06 10:04

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Mat.prasowy Festiwal Życia

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Drugi dzień Festiwalu Życia w Kokotku przyciągnął tłumy również za sprawą wieczornego koncertu Roksany Węgiel. Wcześniej młodzi modlili się nad wodami Posmyku i wzięli udział w pierwszych warsztatach.

Jaki wybór podjąłem ostatnio z Bogiem? Jakie towarzyszyły temu znaki? I po czym rozpoznaję, że moje decyzje są słuszne? Nad tym zastanawiali się uczestnicy Festiwalu Życia drugiego dnia wydarzenia, śledząc drogę Maryi do Elżbiety. Wtorek przebiegał pod hasłem: Sprawdzam.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa, które pociągają do dobrego życia. Pierściecki patron uprasza cuda

2022-07-06 21:10

[ TEMATY ]

cuda

odpust

parafia św. Mikołaja

Monika Jaworska

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

O miłości mówił ks. Robert Samsel w pierścieckim sanktuarium na odpuście ku czci odnalezienia relikwii św. Mikołaja.

Drugi – tzw. letni odpust – obchodzony jest w Pierśćcu na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Uroczystość łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję