Reklama

Niedziela Świdnicka

Góra Igliczna: 30. rocznica koronacji figurki Matki Bożej Śnieżnej

[ TEMATY ]

odpust

Przemysław Awdankiewicz

W diecezji świdnickiej obchodzone jest 5 sierpnia liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Marii Śnieżnej", która czczona jest w sanktuarium na górze Iglicznej. 30 lat temu cudowną figurkę Maki Bożej koronował bł. Jan Paweł II.

– Przybywamy do stóp Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Marii Śnieżnej”, aby ukazać naszą wiarę, nadzieję i miłość do Boga, do Jego Matki, a także do bł. Jana Pawła II – powiedział do wiernych zebranych na odpuście bp Ignacy Dec. – Swoją obecnością dziękujemy za dar koronacji, jedynej osobiście koronowanej figury Matki Bożej przez bł. Jana Pawła II w naszej Diecezji Świdnickiej – dodał Biskup Świdnicki.

Reklama

Podczas Mszy świętej odpustowej, która odbyła się w przeddzień liturgicznego wspomnienia bp Ignacy Dec przytoczył również słowa bł. Jana Pawła II, który 30 lat temu koronował figurkę Matki Bożej Śnieżnej. „Pragnę wyrazić radość, że wśród jasnogórskiej pielgrzymki jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców – Przyczyna Naszej Radości" – mówił 21 czerwca 1983 roku we Wrocławiu Jan Paweł II.

Bp Dec zacytował dalsze słowa Papieża: "Wkładając na skronie Syna i Matki korony, mówimy: „Tyś Bogarodzicą, Tyś naszą Matką, naszą Królową. w Twoich rękach, Pośredniczko łask wszelkich, nasze życie i nasze zbawienie”. Zbieramy dziś w jedno, składamy u stóp Twoich wiarę, nadzieję i miłość wyrażane tu i wyznawane przed Tobą od tylu dziesiątków lat, a także naszą wiarę, nadzieję i miłość – i tę, którą wyznawać będą przyszłe pokolenia. Bądź naszą radością, jak w przeszłości, tak również dziś, zsyłaj sercom naszym łaski, tak jak płatki śniegu w górach, gdzie mieszkasz".

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna" znajduje się w malowniczym zakątku Polski, w Sudetach na Górze Iglicznej (847 m n.p.m.). Z sanktuarium roztacza się wspaniały widok na Czarną Górę, Śnieżnik i Kotlinę Kłodzką. Cudowna figurka Matki Bożej czczona jest w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w.

W tegorocznych uroczystościach odpustowo-jubileuszowych uczestniczyło ponad 1000 pielgrzymów.

2013-08-06 13:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sokolina z niebiańskim wodzem

Niedziela kielecka 37/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

odpust

patron

TD

Kościół w Sokolinie

Kościół w Sokolinie

29 września, czyli wkrótce, będzie odpust w Sokolinie ku czci patrona – św. Michała Archanioła. Jak co roku będzie on uroczysty, z odmówieniem Litanii do św. Michała Archanioła, a przewodniczył mu będzie kapelan szpitala z Włoszczowy, ks. Tomasz Łyko. Wyjątkową oprawę miał odpust przed rokiem, gdy poprzedziły go rekolekcje o patronie z bogatą dawką modlitwy

Jest on wyobrażony w pełnej postaci w ołtarzu bocznym, starannie odrestaurowanym.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję