Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Festiwal Kultur w Biłgoraju

W Biłgoraju odbył się coroczny Festiwal Kultur, który jednocześnie otwiera międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej ‘Warszawa Singera, odbywający się od 2004 roku w Warszawie.

Joanna Ferens

Grupa Folklorystyczna "Pokolenia"

Grupa Folklorystyczna

Podczas koncertów wystąpiły: Grupa Folklorystyczna ‘Pokolenia’ z Biłgoraja oraz zespoły, które zagościły na festiwalu czyli zespół KUD ‘Branislaw Nusic’ z Chorwacji, zespół ‘Źeleziar’ ze Słowacji i górale beskidzcy.

O najważniejszych ideach wydarzenia informował dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury, Stanisław Kowalczyk: – Biłgoraj leżał na szlaku styku kultur, mieszały się tutaj kultury wschodu i zachodu, a ten festiwal jest takim nawiązaniem do przeszłości naszego miasta, kiedy to w zgodzie i spokoju żyły tutaj różne narodowości i różne grupy etniczne. Chcemy również pokazać kultury innych narodów. Chcemy również zachęcić mieszkańców do udziału w życiu kulturalnych – wyjaśniał

Reklama

Chcemy przez ten festiwal uczyć tolerancji i szacunku do drugiego człowieka – podkreślał burmistrz Janusz Rosłan: – Główną ideą, która od początku przyświecała organizatorom było to, aby pokazać, iż Biłgoraj od zawsze był i jest miastem otwartym wielokulturowym, miastem, w którym kiedyś żyli obok Polaków Żydzi, katolicy, chrześcijanie wyznania prawosławnego, grekokatolicy, protestanci, kalwini, Ormianie i Tatarzy. Dla każdego było tutaj miejsce i jest bardzo potrzebne, aby uczyć tolerancji i miłości bliźniego – tłumaczył.

Festiwal trwał trzy dni i zakończył się w niedzielny wieczór koncertem finałowym w reżyserii Andrzeja Głowackiego. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć tradycyjne tańce biłgorajskie, sitarskie, widowisko Żałosne i Radosne pokazujące życie, codzienność i pracę sitarzy biłgorajskich, a także tańce z różnych stron świata prezentowane przez gości zza granicy.

Dodatkową atrakcją festiwalu był oczywiście spacer śladami biłgorajskich Żydów rozpoczynający się przy ławeczce Isaaca Bashevisa Singera. Podczas dwugodzinnego zwiedzania miasta uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać historię biłgorajan wyznania mojżeszowego, którzy niegdyś tutaj żyli, mieszkali i pracowali.

Reklama

Niestety, miejsca związane z biłgorajskimi Żydami to w tym momencie w większości tylko historia – tłumaczył w rozmowie przewodnik spacer, historyk i regionalista z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Tomasz Brytan: –Dzisiejszy spacer śladami biłgorajskich Żydów jest dość trudną ekspedycją ponieważ jest spacerem po miejscach, których nie ma, gdzieniegdzie są tylko drobne ślady materialne. Przede wszystkich są to punkty, w których możemy znaleźć ducha miejsca, w których a część mieszkańców naszego miasta żyła, tworzyła i pracowała. Kiedyś nie zwracano tak bardzo uwagi na narodowość, każdy miał swoją kulturę, tutaj się nawzajem szanowano i uzupełniano. Społeczność żydowska trafiła do Biłgoraja praktycznie wraz z powstaniem miasta w 1578 roku – wyjaśniał. Historia biłgorajskich Żydów zakończyła się w roku 1943, kiedy to gestapo zlikwidowało prowizoryczne getto, a Żydów rozstrzelano lub wywieziono do obozu koncentracyjnego w Bełżcu: – Niestety tragiczny był ten okres późniejszy, zwłaszcza w czasie II wojny światowej. Represje, prześladowania, oznaczenia poprzez białą opaskę z gwiazdą Dawida, coraz większe ograniczenia i wykorzystywanie do wielu prac fizycznych bardzo mocno uderzyły w ludność żydowską. Niektórzy próbowali szukać kryjówek, niestety w listopadzie 1942 i później 1 1943 roku nastąpił kres ostatnich mieszkańców narodowości żydowskiej. Rozpoczęły się przesiedlenia, a w ostateczności na ul. 3-go Maja powstało prowizoryczne getto, skąd część Żydów zgładzono na miejscu, a resztę wywieziono i zgładzono w obozie koncentracyjnym w Bełżcu – tłumaczył Tomasz Brytan.

Odbył się również tradycyjny Jarmark Sitarski. Ze swoimi produktami na jarmark przyjechała główny cukiernik Agnieszka Parzybut-Durand, reprezentantka Polski w cukiernictwie. Prezentowała zdrowe słodycze i podkreślała, że warto dziś stawiać na polskie, naturalne produkty. Na jednym ze stoisk bezpłatnie spróbować można wyrobów mięsnych i wędlin: – Pochodzą one ze zwierząt trzymanych na Lubelszczyźnie i wykonane są według tradycyjnych receptur i przepisów w małych lokalnych masarniach i zakładach. Z jednej strony to promocja wieprzowiny i jej przetworów, z drugiej zachęta, by doskonałe i smaczne wędliny i przetwory mięsne kupować u lokalnych przedsiębiorców czy rolników – podkreślał Tomasz Parzybut.

Przy Biłgorajskim Centrum Kultury można było znaleźć przeróżne wyroby różnorodnych rzemieślników, malarzy, rzeźbiarzy, producentów regionalnych potraw, rękodzielników, twórców ludowych, handlowców i przedsiębiorców. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Organizatorami wydarzenia byli Biłgorajskie Centrum Kultury, Grupa Folklorystyczna ‘Pokolenia’, Fundacja Shalom oraz Festiwal ‘Warszawa Singera’.

2020-08-29 18:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję