Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W 100-lecie ‘Cudu nad ‘Wisłą’

Religijno-patriotyczne uroczystości z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej ‘Cudem nad Wisłą’ odbyły się w kościele pw. Św. Jerzego w Biłgoraju. Były to również uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego.

Joanna Ferens

Msza święta w intencji Ojczyzny

Msza święta w intencji Ojczyzny

Rozpoczęły się one od Eucharystii, którą w intencji Ojczyzny sprawował proboszcz parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju, ks. ppłk Józef Michalik, zaś wszystkich zgromadzonych w biłgorajskim ‘Kościółku’ witał ks. proboszcz Stanisław Budzyński: – Musimy dziś dziękować Bogu za tamto wydarzenie, za tych ludzi, którzy bronili wolności naszej Ojczyzny. Trzeba się modlić, aby Pan nam dzisiaj błogosławił. Witam serdecznie poczty sztandarowe, przedstawicieli władz samorządowych i środowisk kombatanckich oraz wszystkich, którzy przybywacie, aby modlić się w intencji naszej Ojczyzny. Niech ona nas połączy, a stulecie zwycięskiej bitwy niech nam przypomni, że z Bożą pomocą możemy dokonać rzeczy niemożliwych, ale musi być między nami jedność – podkreślał.

Jak podkreślał zastępca wójta Gminy Biłgoraj, Wojciech Dziduch, uczestnictwo w takich wydarzeniach to nasz patriotyczny obowiązek: – Dzięki takim uroczystościom przypominamy sobie ważne karty naszej dziejowej historii. Cieszy to, że pamięć jest podtrzymywana, że w wydarzeniach uczestniczą mieszkańcy naszych miejscowości. Musimy o tym pamiętać i tę prawdę musimy przekazywać kolejnym pokoleniom – zaznaczał.

Reklama

Zwycięska Bitwa Warszawska z 1920 roku pokazała polską odwagę, determinację, męstwo i wolę zwycięstwa. Po raz kolejny uratowaliśmy Europę, tym razem przez bolszewikami i rewolucją komunistyczną. – To jest nasza historia i nieważne ile lat minęło, musimy pamiętać o tym, że ktoś za nas poświęcił życie. Ludzie ginęli byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie i samostanowić o sobie. Każdy z tych ludzi, którzy ginęli w walce z bolszewikami mieli swoje plany, marzenia, rodzinę. Oni to wszystko poświęcili, by stanąć do bitwy ze złem. Komuniści nieśli totalitaryzm, a my jesteśmy dumnym narodem miłującym wolność. Czasem upadamy, kłócimy się, mamy inne zdania, ale to wszystko w sprawach błahych. Przy sprawach wielkich i ważnych jesteśmy zjednoczeni, stanowimy monolit – podkreślał wiceburmistrz Biłgoraja, Jarosław Bondyra.

Bitwa Warszawska i dzieje żołnierzy polskich to dowód na niezwykłe bohaterstwo i oddanie dla Ojczyzny, a my winniśmy im pamięć – tłumaczył jeden z uczestników, Marek Łoński: – Z takimi uroczystościami jak ta dzisiejsza, z naszą tradycją, kulturą, ideami wiąże się prawdziwy patriotyzm. Dla zachowania naszej tożsamości narodowej szczególnie ważne jest kultywowanie pamięci i znajomość historii. Naszym przodkom winniśmy tę pamięć, ale i ofiarną pracę skierowaną ku przyszłości. Bitwa Warszawska była bez wątpienia cudem. Widać tam geniusz taktyczny, poświęcenie i męstwo żołnierzy oraz wstawiennictwo Maryi, przez którą Bóg dał laskę zwycięstwa – tłumaczył.

Po mszy św. przedstawiciele kombatantów i władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopełnieniem uroczystości było patriotyczne śpiewanie na żołnierską nutę z seniorami działającymi w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wydarzenie już po raz piąty odbyło się na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Reklama

– Marzy mi się, by wszyscy od dzieci po seniorów, wspólnym śpiewaniem czcili naszą wiktorię nad bolszewikami. Nic nie łączy i nie buduje wspólnoty tak jak wspólny śpiew. Warto nadmienić, że pieśni żołnierskie i patriotyczne znają wszyscy, to utwory żywiołowe. Warto więc w ten sposób świętować - mówiła pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Halina Wlaź z biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Takie inicjatywy są wartościowe i należy je wspierać – podkreślał w rozmowie dyrektor BCK, Stanisław Kowalczyk: – Jest to piękna inicjatywa, nawiązująca do wspólnego śpiewania domowego, w szkołach czy przy okazji uroczystości państwowych. Dlatego też trzeba taką inicjatywę wesprzeć i stworzyć zespołom, które występują dla mieszkańców Biłgoraja, jak najlepsze warunki. Piosenka jako wydarzenie kulturalne łączy, buduje jedność, buduje więzi narodowe i dlatego ma ona tak duże znaczenie, tym bardziej, że jest to taka forma ekspresji kulturalnej, która jest dostępna dla każdego. Tutaj bardziej liczy się zaangażowanie i chęci niż umiejętności wokalne – wyjaśniał.

Seniorzy zaprezentowali tym razem, z okazji setnej rocznicy ‘Cudu nad Wisłą’ specjalnie przygotowany montaż słowno-muzyczny, zaś o szczegółach mówiła Danuta Idzik: – To był montaż słowno muzyczny, przygotowany przez zespół ‘Inspiracje’. Złożyło się na niego wspólne śpiewanie pieśni, ale także recytacja wierszy powstałych w okresie wojny z bolszewikami oraz krótkie odczyty historyczne przypominające genezę, przebieg i znaczenia "Cudu nad Wisłą" – tłumaczyła.

W koncercie wystąpiły wszystkie zespoły senioralne działające w Biłgoraju, zaś do wspólnego śpiewu zaprosili całą zgromadzoną publiczność.

15 sierpnia to takie Święto Wojska Polskiego czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu w 1992 roku. – Świętowanie każdego roku wygląda inaczej, wpływ mają na to obecna sytuacja w Polsce, sytuacja na świecie, cały czas wyzwania, przed jakimi stoi Wojsko Polskie. Niezmienny jest jednak dreszcz, który w tym dniu przechodzi przez ciało i wzrusza nawet doświadczonych żołnierzy. Ja sam w służbie spędziłem trzydzieści cztery lata – przyznał pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa.

Służbę w wojskach pancernych na służbę harcerską zamienił Mirosław Woźniak. – Jestem na żołnierskiej emeryturze, ale nie tracę czasu. Pracuję z młodzieżą, z harcerzami. Wiąże się z tym obowiązek wychowania młodego pokolenia w patriotyzmie, tego też chce serce. Trzeba pokazywać swoją postawą, co jest ważne w życiu. Nie na zasadzie idźcie i zróbcie, albo słuchajcie, to jest ważne, tego się trzymajcie. Młodzi ludzie od razu dostrzegają, czy żyjemy wartościami czy tylko je głosimy, oni oceniają i jeśli jesteśmy wiarygodni to biorą z nas przykład – podkreślał.

2020-08-29 18:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję