Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

100 km na setne rocznice

Mszą św. w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju rozpoczął się rajd rowerowy zorganizowany w setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II oraz stulecie Bitwy Warszawskiej zwanej ‘Cudem nad Wisłą’.

Joanna Ferens

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Takie wydarzenia promujące osobę św. Jana Pawła II są bardzo wartościowe dla naszej społeczności – podkreślał w rozmowie ks. Krystian Bordzań: – W ostatnich miesiącach zauważamy, iż jest i powstaje wiele inicjatyw promujących nauczanie św. Jana Pawła II i jego osobę. Rajd pokazuje, ze przez różne wydarzenia uczcić można to, co ważne i istotne w naszej historii i przez to budować wspólnotę ducha, pamięci i tradycji. Uczestnicy tego rajdu, jego pomysłodawcy i organizatorzy chcą podkreślić, jak ważną rolę i miejsce w życiu Biłgoraja ma osoba i nauczanie Papieża Polaka. Cieszę się, że to wydarzenie ma miejsce tutaj, w naszej parafii – tłumaczył.

– W tym roku obchodzimy dwie bardzo ważne dla nas Polaków rocznice to 100-lecie Bitwy Warszawskiej i setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Sto lat temu urodził się największy z rodu Polaków, Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty Kościoła katolickiego - Jan Paweł II. Także 100 lat temu rozegrała się zwycięska bitwa z bolszewikami. ‘Cud nad Wisłą’ powstrzymał komunistyczną rewolucję, która chciała podbić Europę. W 1920 roku nasi przodkowie obronili odzyskaną dwa lata wcześniej niepodległość Polski i powstrzymali sowiecką nawałę. W ramach tak ważnych obchodów naszym wkładem jest rajd rowerowy, który czci te rocznice, ale także przypomina miejsca je upamiętniające, które znajdują się na terenie Ziemi Biłgorajskiej - zaznaczał współorganizator rajdu, Andrzej Czacharowski.

Reklama

Trasa jest pełna ważnych, historycznych i symbolicznych miejsc – tłumaczył nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Mariusz Szwed: – Wydarzenia, których setne rocznice w tym roku obchodzimy to kamienie milowe naszej historii. Jeśli dodamy do tego czterdziestą rocznicę porozumień sierpniowych to zauważymy, że to są to składowe naszej wolności. To dziejowe chwile, które zadecydowały o tym, że dziś jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, że sami stanowimy o naszej Ojczyźnie, że jesteśmy gospodarzami w Polsce. Trasa jest niezwykła, prowadząca przez nasz przepiękny teren, w dużej mierze leśny. Trasa zaczyna się w miejscu symbolicznym czyli przy kościele św. Jana Pawła II i prowadzi nas przez miejsca związane z naszym Papieżem i z Bitwą Warszawską. Jest ułożona w bardzo ciekawy sposób i te symboliczne sto kilometrów spina nam to wszystko w jedną całość – powiedział.

W wydarzeniu wzięły udział osoby w różnym wieku. Wszyscy podkreślali, że udział w rajdzie to religijny i patriotyczny obowiązek, okazja do oddania hołdu tym, którzy walczyli i zabiegali o wolność naszej Ojczyzny i jej pomyślność. O swoich motywacjach do udziału w rajdzie opowiedział jeden z uczestników, Piotr Lis: – Na rajd jadę, aby uczcić pamięć tych rocznic oraz ludzi, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Są różne formy uczczenia tych rocznic, ja wybrałem rajd i to dość nietypowy, bo na sto kilometrów, ale myślę, że dam radę to przejechać, lubię jeździć rowerem, a do tego mogę się czegoś nowego nauczyć i dowiedzieć – wyjaśniał. W rajdzie wzięła udział również Teresa Wołoszyn, dla której to okazja do aktywnego wypoczynku i uczczenia tych ważnych dla każdego Polaka rocznic: – Jestem katoliczką i chcę zobaczyć i odwiedzić miejsca, które upamiętniają te dwie wielkie rocznice. Chcę uczcić tamtych ludzi, pokazać, że musimy pamiętać o tym, co zarówno Papież Jan Paweł II, jak i walczący żołnierze zrobili dla naszego kraju – podkreślała.

Jak dodaje Paweł Kusy z Biłgorajskiej Grupy Rowerowej PTTK, trasa jest wymagająca jeśli chodzi o dystans i przebieg, ale trud rekompensują odwiedzane miejsca: – Wyruszyliśmy sprzed kościoła Jana Pawła II w Biłgoraju i po drodze odwiedzaliśmy miejsca związane z upamiętnieniem osoby Jana Pawła II oraz wydarzeń określanych jako ‘Cud nad Wisłą’ – wyjaśniał.

Reklama

Uczestnicy odwiedzili m.in. kościół św. Marii Magdaleny w Biłgoraju będący wotum za ‘Cud nad Wisłą’, pomnik ku czci mieszkańców Biszczy i okolic walczących w Bitwie Warszawskiej, kopiec na cmentarzu parafialnym w Księżpolu upamiętniający walczących w I i II wojnie światowej, cmentarz żołnierzy I wojny światowej w Podsośninie Łukowskiej, pomnik Związku Strzeleckiego w Osuchach oraz pierwszy powiecie pomnik św. Jana Pawła II znajdujący się w Górecku Kościelnym. Rajd zakończył się w kościele św. Jerzego w Biłgoraju przy fresku przedstawiającym Bitwę Warszawską.

Wydarzenie zorganizował biłgorajski Oddział PTTK i Grupa Rowerowa PTTK przy wsparciu Powiatu Biłgorajskiego i Gminy Biszcza.

2020-08-29 18:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję