Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za plony ziemi

Mieszkańcy Gminy Łukowa podziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony. Gminno-parafialne dożynki w tym roku ze względu na pandemię miały charakter wyłącznie kościelny i odbyły się w niedzielę, 23 sierpnia w kościele pw. WNMP w Łukowej.

Joanna Ferens

Msza świ. dziękczynna za tegoroczne plony

Msza świ. dziękczynna za tegoroczne plony

Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec, który zachęcał do radosnego dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski: – Gdy przychodziły kolejne pogodowe zawieruchy, byliśmy wszyscy pełni obaw, nie ogarnialiśmy siły przyrody i pytaliśmy, czemu Bóg do tego dopuszcza. A to po to, by pokazać, że nie wszystko od nas zależy, że nie my jesteśmy panami ziemi i jej sił, że jest nad nami Boża Opatrzność. Dziś widzimy, że urosło i dało się zebrać. Są straty, mogło być lepiej, ale głodu i niedostatku nie będzie. Dziękujmy więc i umiejmy być wdzięczni – mówił.

Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii w Chmielku, ks. Marek Tworek: – Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za plony, które mogliśmy zebrać. Nawet jeśli plony są mniejsze, niż się spodziewaliśmy, to niech to nie zgasi w nas wiary, ale zachęca do tego, by zawierzać wszystko Panu Bogu – podkreślał.

Reklama

Dożynki i wicie dożynkowych wieńców to nasza narodowa tradycja – tłumaczyła w rozmowie dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów: – Nie mogliśmy zrezygnować z organizacji dożynek. To stanowi o naszej tożsamości narodowej i kulturalnej. To wieńce dożynkowe, to dzielenie się chlebem, to wreszcie podziękowanie za trud rolnika i Bożą Opatrzność. Podtrzymywanie i kultywowanie tego wszystkiego to nasz obowiązek. To najważniejsze wydarzenie dla każdej społeczności wiejskiej w ciągu roku i pokazuje związek człowieka z ziemią i Bożą Łaską, którymi są płody rolne – wyjaśniała.

– To jest nasze podziękowanie za wszystkie zbiory. Rolnik musi mieć wiele cierpliwości i zaufania do Pana Boga, że będzie On nas wspierał i otaczał swoją opieką. Praca rolnika jest trudna i mozolna, ale jesteśmy wdzięczni Bogu za wszelką pomoc i opiekę – podkreślała Elżbieta Trela z Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielku.

Jak wyjaśniał wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra, dożynki to podsumowanie całorocznej pracy rolnika: – Ten rok był dla rolników w naszej gminie szczególnie ciężki. W okresie wiosennym wchodziliśmy w suszę, a później trzecia dekada maja to przymrozki, które dotknęły uprawy tytoniu. W lipcu ulewy, które doprowadziły do lokalnych podtopień. W międzyczasie epidemia koronawirusa i związane z nią niepewności i obostrzenia. Według szacunków rolników potwierdzonych przez komisję wojewody, straty stwierdzono w 132 gospodarstwach i to straty powyżej 30%. Straty te dosięgły 640 hektarów, to kwota ponad 6 mln zł. Daje to do myślenia, że praca rolnika jest niezwykle trudna, to "fabryka pod gołym niebem" uzależniona od warunków atmosferycznych. Ale liczymy, ze kolejny rok będzie lepszy, stąd tez nasza gorliwa o to modlitwa podczas Mszy dożynkowej – podkreślał.

Reklama

Podczas mszy św. dożynkowej zostały poświęcone misternie wykonane wieńce, rolnicy ofiarowali również chleb upieczony z tegorocznej mąki. Na zakończenie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem rolnicy prosili o wstawiennictwo swojego patrona, św. Izydora. Świętowanie zakończyły występy lokalnych zespołów działających przy GOK w Łukowej.

Dopełnieniem dożynek była kolejna już edycja patriotycznego wyścigu rowerowego zorganizowana przez dyrektor GOK w Łukowej wraz z Biłgorajskim Stowarzyszeniem Kolarzy ‘Miód Kozacki’ i Stowarzyszeniem Kolarzy ‘Team Bystre’. Jest to impreza sportowa o charakterze patriotycznym. W tym roku uczestnicy uczcili wszystkich Obrońców Zamojszczyzny 1920 biorących udział w zwycięskich walkach z bolszewikami pod Zamościem i Komarowem.

Łączymy sport z historią – tłumaczył Artur Kozak z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolarzy ‘Miód Kozacki’: – Kiedyś trzeba było się wykazywać hartem ducha i patriotyzmem, aby bronić Ojczyzny, przelewać krew, abyśmy mogli dziś żyć spokojnie. Dlatego warto promować taki wysiłek fizyczny, który upamiętni nam tę tragiczną historię, nauczyć o niej młode pokolenie, dać coś od siebie, a przez to upamiętnić naszych narodowych bohaterów – zaznaczał.

Każdy z uczestników wyścigu otrzymał pamiątkowe nagrody i upominki w postaci miodu. Mimo niesprzyjającej pogody w wyścigu wzięło udział kilkudziesięciu młodych rowerzystów.

2020-08-30 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję