Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Eko Film Festiwal - Żyję ekologicznie

Na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Eko Film Festiwal ‘Żyję ekologicznie’. Motywem przewodnim wydarzenia były projekcje filmów o tematyce ekologicznej.

Joanna Ferens

Pokaz filmów o tematyce ekologicznej

Pokaz filmów o tematyce ekologicznej

Festiwal to przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody – podkreślał w rozmowie organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań: – Przede wszystkim chcemy poprzez to wydarzenie edukować, pokazywać i przypominać, jaki mamy wspaniały i niezasłużony dar od Pana Boga dla każdego z nas, jakim jest nasz świat. Jaką mamy piękną i wyjątkową przyrodę, dzięki której możemy odpoczywać i na nowo nabierać siły. Wystarczy spojrzeć na nasze lubelskie lasy, Roztocze, cudowne krajobrazy, to jest coś, wyjątkowego, gdzie możemy nabierać takiego ducha do trudów codzienności. Pod warunkiem, że nie będziemy tego niszczyć. I stąd pomysł na Eko Film Festiwal ‘Żyję ekologicznie’, aby poprzez te filmy związane również z naszymi terenami pokazywać, że mamy naprawdę przepiękne miejsca, więc zachęcamy, aby je odwiedzać, ale również poprzez filmy edukacyjne chcemy powiedzieć również, że nie wolno nam tego marnować. Stąd też filmy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody, czy czystego powietrza – podkreślał. Wydarzenie to także promocja postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi, że każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas przyrodę. – Do tej pory, przy wsparciu instytucji odpowiedzialnych w Polsce za ochronę przyrody organizowaliśmy piknik ekologiczny, w tym roku postawiliśmy rozszerzyć formułę o Eko Film Festiwal – dodał kapłan.

Impreza wpisuje się również w nauczanie Papieża Jana Pawła II: – Papież Jan Paweł II wielokrotnie nam przypominał, że mamy szanować przyrodę i wprost mówił o grzechu ekologicznym tzn. jeżeli np. palimy plastik, nie segregujemy śmieci lub wyrzucamy je do lasu to po prostu grzeszymy. Tu nie chodzi tylko o to, żeby bać się jakiejś nałożonej kary czy mandatu lub tego, że może nas złapać jakaś kamera ukryta w lesie, ale trzeba mieć świadomość i o tym też chcemy dobitnie mówić, że jest to po prostu grzech. Kiedy niszczymy przyrodę, w sposób świadomy i celowy nie stosujemy się do zaleceń odpowiednich służ i co za tym idzie nie dbamy o nasze najbliższe otoczenie, a tym samym o naszą planetę, to po prostu grzeszymy – tłumaczył ks. Bordzań.

Reklama

Jedną z atrakcji jest stoisko ‘Las w szkle’, przygotowane przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Wspólnie ze znajomymi przygotowaliśmy lasy w szkole. W naczyniach, wykonanych ze szkła z recyklingu posadziliśmy drzewka, krzewy i kwiaty z lubelskich lasów i pól. Rozdajemy je każdemu, kto do nas przyjdzie. Można je sobie postawić w domu, rośliny można podlewać, one będą kwitły i w domu będzie, jesienią czy zimą, zapach lasu. W ten sposób chcemy pokazać piękno naszego najbliższego otoczenia – zaznacza Julia Stadnik.

– Świadomość ekologiczna jest niezwykle ważna, za wszystkie działania odpowiadamy my sami. Musimy więc mieć dobre nawyki, by sortować śmieci, by korzystać z produktów uzyskanych z recyklingu czy oszczędzać wodę. Ludzie przynoszą nam dziś różnorodne odpady, które my przekażemy później do właściwego i prawidłowego recyklingu. Jestem tutaj do pomocy i żeby dać przykład innym, aby wyrabiać sobie dobre nawyki i właściwe postawy – dodaje Wojciech Koman.

Na plac przed kościołem św. Jana Pawła II przybyły całe rodziny. Nie zabrakło atrakcji dla każdej grupy wiekowej. ¬– Przyszliśmy tutaj, aby spędzić razem miło czas, a także nauczyć czegoś dobrego nasze dzieci, bo mogą one tutaj zobaczyć, jak ważna jest ekologia i proekologiczne zachowania, jak istotna jest segregacja śmieci i właściwa utylizacja odpadów. Dzieci uczą się tutaj poprzez zabawę, mają kontakt z innymi dziećmi, jest dużo radości, a my wiemy, że przede wszystkim spędzają ten czas bezpiecznie i wartościowo – podkreślała jedna z uczestniczek, Monika Szabat. – Cieszę się, że taka impreza została zorganizowana, gdyż jest to wyjątkowe wydarzenie. Wszyscy się czegoś nowego uczymy, to jest wyrabianie społecznej świadomości o tym, jak ważne jest, abyśmy o naszą przyrodę zadbali wszyscy. Jestem wdzięczna organizatorom za to wydarzenie, gdyż wiem, że moje dzieci wyniosą stąd ziarenko właściwych zachowań, które będziemy kontynuować później w domu – zaznaczała Iwona z Biłgoraja.

Reklama

Eko Film Festiwal zakończył się Eko-Koncertem w wykonaniu Pauliny Mazepy z Lubaczowa, która w rozmowie tłumaczyła, iż muzyka również może przekazywać treści ekologiczne: – Kwestia ekologii i poszanowania przyrody, to nie tylko nasza kwestia, ale i przyszłych pokoleń. Od nas zależy, jak wyglądał będzie świat za kilkadziesiąt lat. I do mnie to przemawia, dla mnie jest to wystarczająco mobilizujące, by codziennie podejmować konkretne proekologiczne działania. Wszyscy musimy szanować świat, w którym żyjemy i jesteśmy za niego odpowiedzialni. Ekologia to jest dziś zadanie dla nas wszystkich i duża odpowiedzialność, wyzwanie do tego, aby każdego dnia podejmować mądre decyzje w naszym codziennym życiu. Często słyszymy, że nasza jedna decyzja, decyzja pojedynczego człowieka niewiele może zmienić, a to nieprawda, gdyż właśnie od tego się zaczyna. Ekologia to jest bardzo ważny temat i należy go podejmować i przede wszystkim stosować się w życiu do tych ekologicznych zasad. Każdy z nas może w swoim życiu realizować ten temat, we własnym sumieniu podejmować codzienne decyzje, jest to również zadanie dla artystów, aby przekazywać szerszej publiczności te dobre i mądre wartości. Sztuka jest bardzo związana z przyrodą, naturą i światem, w którym żyjemy, dlatego też należy o tym głośno i często mówić – wyjaśniała.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję obejrzeć takie filmy jak m.in. ‘Książę i Smog’, ‘Skąd się biorą produkty ekologiczne’, ‘Nasze miejsce na ziemi’, ‘Przeżyj to! Polskie parki narodowe’, ‘Losy Lubelskich Lasów’ czy ‘Mity na temat jakości powietrza’. Ponadto prezentowano filmy nadesłane w ramach konkursu pt. ‘Film o ekologii’. Projekcjom towarzyszyły degustacje produktów ekologicznych, ozdabianie bawełnianych ekotoreb, gry i zabawy ekologiczne i konkurs loteryjny. Nie zabrakło również różnorodnych stoisk m.in. stoisko z ‘lasem w szkle’, z przyjmowaniem surowców wtórnych i z sadzonkami drzew. Wszystkie przyniesione odpady były wymieniane na drzewko lub ekologiczną torbę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Gaudium et Spes we współpracy z Parafią św. Jana Pawła II w Biłgoraju i działającym przy niej Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Eko Film Festiwal został dofinansowany ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Lublinie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Michał Woś Minister Środowiska i Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, zaś partnerami wydarzenia byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, NSZZ RI Solidarność i regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. Patronat medialny objęła zamojsko-lubaczowska edycja „Niedzieli”.

2020-08-30 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję