Reklama

Kościół

Kraków: Rodzina i przyjaciele pożegnali Józefę Hennelową

Rodzina i przyjaciele pożegnali w poniedziałek Józefę Hennelową, wieloletnią redaktorkę „Tygodnika Powszechnego” i posłankę na Sejm. Urna z prochami publicystki spoczęła na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Józefa Hennelowa zmarła w Krakowie 22 sierpnia, w wieku 95 lat.

Msza żałobna odbyła się w kościele Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Uroczystość złożenia urny w grobowcu na cmentarzu Rakowickim miała charakter prywatny, ze względu na pandemię koronawirusa wzięli w niej udział tylko najbliżsi.

Kard. Stanisław Dziwisz podczas ceremonii w kościele podkreślił zaangażowanie zmarłej w życie społeczne, działalność w krakowskim środowisku katolickim, zwrócił uwagę na jej twórczość, publicystykę. Kardynał wspomniał też o związkach rodziny Hennelów z Janem Pawłem II, który przyjaźnił się z mężem Józefy, Jackiem.

Reklama

Artur Sporniak z „Tygodnika Powszechnego” podkreślił, że Józefa Hennelowa niemal od początku była jednym z filarów pisma, z którym się związała w wieku 23 lat (tygodnik istniał wówczas od trzech lat) i do końca swoich dni interesowała się pismem. Sporniak wymieniał publikacje Hennelowej, wspominając jej działalność polityczną podkreślił, że „rozumiała politykę jako zaangażowanie po coś”, była posłanką w czasach transformacji. Za zaangażowanie polityczne płaciła – zwrócił uwagę redaktor – wysoką cenę, jednak zostało to docenione odznaczeniami.

Organizatorzy

Wśród cech jej dziennikarstwa wymienił zaangażowanie, ponieważ – jak mówił – „tego domagały się czasy”, wrażliwość na ludzką biedę, rzetelność, krytycyzm. Cechą pisarstwa Hennelowej była też - jak mówił Sporniak – delikatność; jej teksty były tak formułowane, że na końcu książki osoba krytykowana nie mogła się poczuć dotknięta.

„Była kobietą zwyczajnie niezwykłą” – powiedział ks. Bogdan Markowski z parafii Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Jak wymieniał, zmarła był m.in. matką trójki dzieci, redaktorką, osobą wierzącą, benedyktyńską oblatką. „Zawsze podążała własną, oryginalną drogą” – mówił dodając, że słowa były dla niej ważne, uważała że można nimi zmieniać świat i robiła to „często stawiając niewygodne pytania i diagnozy”. Markowski przywołał też słowa ks. Adama Bonieckiego, który stwierdził, że dla „Ziuty” pójście pod prąd było czymś normalnym, oczywistym i dobrym.

Reklama

Jak podkreślił ks. Markowski, Hennelowa nigdy nie odstąpiła od wiary, a niejednokrotnie spotykała się z krytyką, także ze strony społeczności katolickiej. „Przez wielu była uważana, delikatnie mówiąc, za katolika gorszego rodzaju” – ocenił i dodał, że zmarła należała też do osób, które potrafiły uderzyć się w pierś.

Józefa Hennelowa urodziła się 1 kwietnia 1925 r. w Wilnie. Podczas II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu, należała do tajnej Organizacji Harcerek - żeńskiej części Szarych Szeregów. Była absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracę w "Tygodniku Powszechnym" rozpoczęła w maju 1948 r. Była kolejno: adiustatorką i korektorką, dziennikarką, sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego - z tej funkcji zrezygnowała w 2008 r.

W latach 1954-56 (gdy wydawanie "TP" przejęło Stowarzyszenie PAX) pracowała w Instytucie Fizyki Jądrowej, a potem w krakowskim oddziale Ossolineum.

Od 1956 r. należała do Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie. Działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Należała do Amnesty International (1990-1996), Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (straciła członkostwo w 2008 r. z powodu niezłożenia oświadczenia lustracyjnego), Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (1990-1996).

Przez dwie kadencje w latach 1989-93 zasiadała w Sejmie, najpierw jako członek Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a potem Unii Demokratycznej. Była członkiem założycielem UD, a potem członkiem Unii Wolności.

Jest autorką m.in. szkicu biograficznego o Juliuszu Osterwie (wspólnie z Jerzym Szaniawskim) oraz książek: "Kim jest dla mnie Jezus Chrystus", "...i nachylił się dzień" (omówienie ankiety "TP" i Znaku), "Powołanie i przygoda: rodzice i wychowawcy o sobie" (omówienie ankiety "TP"), "Obecność", "Nasze sprawy rodzinne" (z Markiem Skwarnickim, 1990), "Votum separatum: publicystyka 1982-1999" (2001), "Bo jestem z Wilna" (wywiad-rzeka Romana Graczyka z Józefą Hennelową, 2001), "Niedowiarstwo moje. Refleksje religijne" (2002), "Otwarty, bo powszechny. O kościele, który może boleć" (2012).

Józefa Hennelowa została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski oraz Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego - odznaczeniem papieskim przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/aszw/

2020-08-31 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O wszystkich mówił dobrze. Pożegnali go jak ojca parafii

[ TEMATY ]

pogrzeb

Msza św. pogrzebowa

sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej

MJscreen

O. Rafał Kupczak głosi kazanie pogrzebowe.

O. Rafał Kupczak głosi kazanie pogrzebowe.

W 69 roku życia i 44 roku kapłaństwa odszedł do Pana ks. kan. Benedykt Fojcik, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Chybiu i kustosz sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej.

Śp. ks. kan. Benedykt Fojcik posługiwał jako proboszcz w Chybiu blisko 14 lat. Z racji obostrzeń epidemicznych sprawowano więcej Mszy św., w tym osobną dla księży z dekanatu i z rocznika, i Mszę św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla z udziałem najbliższej rodziny, przedstawicieli grup parafialnych i samorządu i duchownych Kościoła ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję