Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody upamiętniające likwidację getta

28 sierpnia w Łodzi odbyły się obchody upamiętniające likwidację getta w Łodzi – najdłużej funkcjonującej w niemieckiej machinie terroru dzielnicy zamkniętej.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Cmentarz Żydowski

likwidacja getta łódzkiego

Artur Kamiński

Pierwszą częścią uroczystości było religijne spotkanie na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Głos z początku zabrał naczelny rabin Polski Micheal Schudrich, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że całe zło, tak jak w przypadku Holokaustu zaczyna się od jednego niemieckiego słowa – untermensch (podludzie). Po przemówieniu, w formie modlitw głos zabrali: rabin Łodzi Dawid Szychowski oraz duchowni łódzkich kościołów chrześcijańskich, w tym biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej Ireneusz Pękalski. Wspólnie odmówiono Psalm 130. Następnie odtworzono żydowską modlitwę kadisz, odmówioną w tym miejscu przez Jehudę Widawskiego w 67. rocznicę likwidacji getta w 2011 r. Uroczystości religijne zakończyło złożenie zniczy i kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym tragedię dzielnicy zamkniętej w Łodzi.

Reklama

Druga część uroczystości odbyła się na Stacji Radegast – miejscu wywózki tysięcy ludzi do niemieckich obozów zagłady – Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dzieci ocalałych z getta oraz instytucji kulturalnych, kościołów oraz organizacji pozarządowych. Głos jako pierwsza zabrała Ala Elczewska, córka Haliny Elczewskiej, ocalałej z getta i pomysłodawczyni Parku Ocalałych w Łodzi. Podkreśliła ona, że ocalali do samego końca II wojny światowej zachowali nadzieję i wiarę w to, że kiedyś jeszcze będą mogli żyć w normalny sposób, tworzyć rodziny i spotykać się ze swoimi bliskimi. Następnie głos zabrali wiceprezydent miasta Łodzi – Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. W imieniu Piotra Glińskiego - Wicepremiera Rządu Rzeczypospolitej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przemówienie wygłosiła Dyrektor Biura Poselskiego – Małgorzata Cebulska. Na zakończenie głos zabrał też ambasador Izraela – Ben Zvi. Podobnie, jak na cmentarzu żydowskim, przybyli goście i delegacje złożyły kwiaty i znicze pod budynkiem Stacji Radegast.

W ten sposób Łódź złożyła hołd około 200 tysiącom ofiar założonego przez Niemców w 1940 r., a funkcjonującego najdłużej, bo aż do 1944 r. getta łódzkiego. 76. rocznica likwidacji została upamiętniona pomimo panującej pandemii.

Zobacz zdjęcia: Fotorelacja z obchodów 76 rocznicy likwidacji getta w Łodzi
2020-08-31 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Mamo, ale ja jestem szczęśliwy! Pogrzeb 10-latka zmarłego na nowotwór mózgu

2021-06-25 08:58

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję