Reklama

O czym mówi nam Dawid Rubinowicz

„Pamiętnik Dawida Rubinowicza - reszta nie jest milczeniem” - to niecodzienna publikacja stylizowana na skromny wojenny zeszyt, o jakim nie mają pojęcia współcześni uczniowie

Niedziela kielecka 42/2010

Odnaleziony i opublikowany zapis wspomnień żydowskiego chłopca, urwany w getcie w Kielcach lub w obozie śmierci w Treblince - trafił do rąk wszystkich gimnazjalistów z początkiem roku szkolnego. Co z tym przejmująco prostym, dziecięcym zapisem uczynią uczniowie, jak tę lekcję historii Holokaustu i stosunków polsko-żydowskich na świętokrzyskiej wsi wykorzystają ich nauczyciele? Oby pamiętnik Dawidka nie trafił na dno szuflady…
Dawid Rubinowicz, ur. w 1927 r. w Kielcach, zamordowany 22 lub 23 września1942 r. w Treblince - to żydowski chłopiec i autor pamiętników opisujących dziecięcym językiem Holokaust. Był synem Joska i Tauby, do rodziców należała mleczarnia w Krajnie k. Bodzentyna. Podczas wojny Rubinowiczowie zostali przesiedleni do getta w Bodzentynie, potem do Kielc. We wrześniu 1942 r. zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.
Dzienniki Dawidka Rubinowicza, prowadzone na kartkach pięciu szkolnych zeszytów opisują okres od marca 1940 r. do czerwca 1942 r. Odnalezione po wojnie, zostały opublikowane w wielu krajach świata, posłużyły jako podstawa reportaży czy scenariuszy filmowych i teatralnych.
Pamiętnik to jakby osobista przemowa Dawidka w imieniu tysięcy Żydów żyjących w podobnych mu warunkach w tamtych okupacyjnych czasach. Chłopięce zapiski pokazują, jak w sytuacji rosnącej grozy reaguje dziecko, które dotąd żyło spokojnie na świętokrzyskiej wsi, włóczyło się po łąkach, zbierało jagody, kochało przyrodę, miało polskich przyjaciół i ukochanych polskich nauczycieli. Dawid spokojnie, bez emocji i patosu, ale ze sporą dozą żałości i niezrozumienia niezawinionego losu opisuje przymusowe rejestracje Żydów, zakazy przemieszczania się, bezlitosne egzekwowanie kary grzywny za wymyślone wykroczenia, racjonowanie żywności, rewizje w domach i prace przymusowe w warunkach ciężkiej zimy, konfiskatę mienia, wywózki do obozów zagłady, wreszcie coraz bardziej masowe likwidacje. Raczej nie kwalifikuje, po prostu opisuje. Przez jego dziennik przewijają się informacje o Żydach mordowanych „za nic”, o zmianie stosunków sąsiedzkich na prowincji, gdzie okupant konsekwentnie poprzez wrogą propagandę zohydzał Żydów w oczach polskiej społeczności.
W skład wydania „Pamiętnika”, obok relacji Dawidka, weszło także studium porównawcze opracowane na podstawie 15 innych świadectw.
Pamięć o żydowskim chłopcu podtrzymują na Kielecczyźnie m.in. Towarzystwo im. Dawida Rubinowicza z Bodzentyna (które wydało Pamiętnik), dorocznie organizowane Dni Dawida Rubinowicza czy Teatr Doroty i Wiktora Anyżów.
„Pamiętnik” - prezent książkowy dla uczniów gimnazjów - była to wspólna inicjatywa Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Zdaniem Małgorzaty Muzoł, świętokrzyskiego kuratora oświaty - ta wzruszająca lektura „to lekcja historii Polski i ziemi kieleckiej oraz zachęta do postaw tolerancji, akceptacji, przyjaźni w obrębie innych kultur i religii”.
Pamiętnik ma szansę stać się dobrą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli, a historia żydowskiego chłopca - przestrogą przed przemocą, ksenofobią, nietolerancją. Pod warunkiem, że nie trafi na dno szuflady.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję