Reklama

Tematy niemodne: porozmawiajmy o żywym Kościele

Niedziela rzeszowska 42/2010

Katarzyna Kawa: - Na czym polega specyfika duszpasterstwa akademickiego?

Ks. Daniel Drozd: - Jak sama nazwa wskazuje, duszpasterstwo skierowane jest do całego środowiska akademickiego, czyli do studentów, pracowników naukowych, ale także do absolwentów wyższych uczelni. Duszpasterstwo to nie programowo zamknięta grupa czy też grupa o określonej drodze formacji. Ono ma inicjować życie religijne wśród studentów, tu nie ma listy obecności, na spotkanie może przyjść każdy, kto czuje taką potrzebę i chęć.

- „Wieczernik” to jedno z najbardziej popularnych rzeszowskich duszpasterstw…

- Boję się słowa „popularne duszpasterstwo”, bo kojarzy się ze skupieniem uwagi na sobie. A popularność jest obecnie bardzo powszechna i może być zdobyta w różny sposób - ktoś podniesie 200 kg jedną ręką, nie wiadomo dlaczego i po co i jest popularny, ktoś inny przejdzie się w pidżamie po mieście i też jest już znany - mówi się o nim. Sława i popularność jednak przemijają. Duszpasterstwo ma być znane, ale nie przez jakieś ekstrawagancje tylko przez formę działalności, przez stałość spotkań: przez prawdziwość przekazu, niezmienne głoszenie Chrystusa w różnych formach, np. konferencje, kontemplację, liturgię, ale także dyskusję, śpiew, wyjazdy w góry, które służą integracji, wyjazdy na Taizé czy Światowe Dni Młodzieży. U nas takie spotkania mają miejsce o godz. 19 kilka dni w tygodniu, od niedzieli do czwartku. Tu chodzi o to, żeby wykorzystywać wszystkie dostępne środki do osiągania jednego celu - aby Ewangelia docierała do serc młodych ludzi. Bo naszym charyzmatem jest Pan Jezus, On jest fenomenem tych spotkań i tej „popularności”. Życzę sobie, żeby ludzie o tym właśnie byli przekonani.

Reklama

- Ludzie jednak przyczyniają się do tworzenia fenomenu duszpasterstwa, nie tylko ci tworzący, uczestniczący w spotkaniach, ale także zaproszeni. Powiedzmy może zatem o planach na ten rok akademicki - kogo będzie można posłuchać w „Wieczerniku”?

- Plany są już poczynione, każdego roku pod koniec sierpnia wyruszamy z grupą ok 20 osób z duszpasterstwa do Jamnej (ośrodek rekolekcyjny DA Poznań), żeby tam poprzez wspólną modlitwę dziękować za miniony rok i zaplanować pracę na nadchodzący. Były już tematy o małżeństwie, śledziliśmy św. Pawła, przyglądaliśmy się powołaniu do kapłaństwa. Te zagadnienia podyktowane były latami duszpasterskimi w Kościele. Obecny rok toczyć się będzie u nas pod hasłem: „Tematy niemodne, czyli...porozmawiajmy o żywym Kościele”. Poprzez zapraszanie ludzi z różnych Ruchów i Stowarzyszeń będziemy pokazywać, że Kościół naprawdę żyje! Z corocznego programu powtórzą się na pewno adwentowe Roraty ze śniadaniem, rekolekcje akademickie w pierwszym tygodniu Adwentu i Wielkiego Postu, pielgrzymka studencka oraz wyjazdy w góry. O dokładnych planach spotkań będziemy informować w różny sposób, ale na pewno na stronie www.wieczrenik.rzeszow.pl.

- Kiedy początek spotkań?

- W tym roku rozpoczęliśmy już spotkania 6 października, natomiast inauguracja działalności „Wieczernika” w roku akademickim 2010/11 będzie w czwartek 21 października. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 19, po niej będzie koncert zespołu Manitou.

- A ci, którzy chcieliby przyjść, ale nie wiedzą, czy odnajdą się tu, jak mogą wpisać się w cotygodniowe spotkania duszpasterstwa?

- Trzeba zacząć od tego, że przez kilka wieczorów w tygodniu o godz. 19 dolny kościół rzeszowskiej parafii Chrystusa Króla staje się kościołem akademickim. W poniedziałki spotyka się Oaza studencka, we wtorki trwamy na czuwaniu modlitewnym, można przystąpić do spowiedzi św., pomedytować, tegoroczne wtorki połączone będą z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. W środy Msza św., po niej spotkania z cyklu:...z Jezusem przy herbacie. W czwartki o godz.19 Studencki Krąg Biblijny, a o 20.15 spotkanie grupy modlitewnej „Kana”. Msza św. niedzielna o godz. 20. Wystarczy po prostu przyjść, nikt nie zostanie odesłany do domu, ale w szczególności zapraszamy środowisko studentów, absolwentów i pracowników wyższych uczelni. Wszystkie spotkania odbywają się w dolnym kościele Chrystusa Króla i w salkach przykościelnych (ul. ks. Jałowego 37).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe”

2021-07-27 18:56

mat. pras

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak: pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla Judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję