Reklama

Pod opiekuńczymi skr zydłami patrona

Odpust parafialny ku czci swojego patrona, św. Michała Archanioła oraz poświęcenie nowego ołtarza zgromadziły 2 października w świątyni w Spiach mieszkańców miejscowości oraz gości - bp. Edwarda Frankowskiego oraz ks. Alexandra Audi Golike z Kamerunu

Niedziela sandomierska 42/2010

Zapisana w murach świątyni, w sercach ludzkich, na kartach parafialnych kronik historia - niczym październikowy różaniec - notuje najprzeróżniejsze wydarzenia, w każdym z nich podkreśla hart ducha, ofiarność, pobożność, przywiązanie do Ojczyzny i Kościoła mieszkańców parafii Spie, przynależącej do raniżowskiego dekanatu. Nie wiadomo, myśląc ludzkimi kategoriami, ile w tym zasługi Patrona ich kościoła i całej parafii, rozległej, malowniczo położonej pośród lasów, któremu nie tylko podczas podniosłych uroczystości, ale i w powszednim czasie tak pięknie śpiewają. „Chętnie tutaj przyjeżdżam, żeby posłuchać waszego śpiewu” - podkreślał obecny na odpustowej uroczystości bp Edward Frankowski, a kto w Spiach nigdy nie był, pewnie nie bardzo zrozumie to proste zdanie biskupiej wypowiedzi.
Odpust ku czci św. Michała Archanioła w tym roku w Spiach przeżywano niezwykle podniośle, razem z bp. Edwardem Frankowskim, który tutaj, w licznie wypełnionej wiernymi świątyni, dokonał poświęcenia odnowionego ołtarza głównego, dedykowanego św. Archaniołowi.
Prawie już trzydzieści lat, od 1981 r., w śpiew, w prace, w radości, w wielkie i nieraz czasami trudne momenty codziennego życia włączył się ks. kan. Stanisław Półchłopek - proboszcz tutejszy, który parafialną świątynię w Spiach, wraz z wszystkimi, chce nieustannie piękniejszą czynić. To nie jest jedyna troska proboszczowskiego serca, bo o innych, ważniejszych dla niego publicznie głośno opowiada, ot, choćby jak 2 października, kiedy główna uroczystość odpustowa stała się też miejscem zwieńczenia prac związanych z odnowieniem głównego ołtarza. „Jeszcze bardziej niż pięknem naszego kościoła chcemy zachwycać wewnętrznym pięknem naszych dusz, troszcząc się nieustannie, by szata łaski uświęcającej nie przybrudziła się w nas za często i za bardzo”. Tymi samymi akcentami wypełniały się słowa powitania Biskupa Edwarda, w których młodzież, dorośli zawierzali pasterskiej modlitwie pragnienie dorastania do świętości pod skrzydłami ich świętego Patrona.
Radosne przeżycia odpustowego dnia połączonego z obrzędem poświęcenia ołtarza dzielili mieszkańcy Spiów razem ze wszystkimi kapłanami raniżowskiego dekanatu i obecnym na odpuście gościem z Kamerunu, ks. Alexandrem Audi Golike, który na zakończenie Sumy odpustowej zaprosił wszystkich obecnych do modlitwy w intencjach misji i misjonarzy, dzieląc się świadectwem swoich doświadczeń Kościoła afrykańskiego. Ks. Marian Zaręba, poprzedzając wystąpienie niecodziennego gościa, zachęcał też, aby poświęcić chwilę uwagi wystawie poświęconej pamięci kard. Adama Kozłowieckiego, jaka została przygotowana w ramach Dni Kardynała i która prezentowana była w poszczególnych parafiach raniżowskiego dekanatu.
Dziękując Księdzu Biskupowi, kapłanom obecnym na uroczystościach, wszystkim zgromadzonym, Ksiądz Proboszcz podziękował przedstawicielom władz wojewódzkich i samorządowych za pomoc w finalizowaniu prac renowacyjnych, podkreślając spory wkład i pomoc ze strony Marszałka podkarpackiego i wójta Gminy Dzikowiec Krzysztofa Klechy. Zakończony etap odnowienia głównego ołtarza otwiera dalsze prace, jakie parafia podjęła, związane z renowacją i upiększeniem ołtarzy bocznych. I jak wierzy ks. kan. Stanisław Półchłopek, także i w tych dziełach św. Michał Archanioł będzie nadal swoją opieką i wstawiennictwem Spiom towarzyszył.

Z historii parafii Spie

Pod względem przynależności kościelnej wieś Spie wchodziła w skład dekanatu w Miechocinie, a dalej należała do archidiakonatu sandomierskiego i biskupstwa w Krakowie. Nazwa wsi Spie pochodzi od daniny w zbożu (osep, spie). Po pierwszym rozbiorze Polski nastąpiło wcielenie tych ziem do biskupstwa przemyskiego. 25 stycznia 1773 r. nastąpiła erekcja parafii Spie i uposażenie jej przez krakowskiego biskupa Kajetana Ignacego Sołtyka. W tym samym roku wybudowano drewniany, modrzewiowy kościół, oddając go pod patronat św. Michała Archanioła. W 1775 r. została poświęcona nowo wybudowana świątynia. W latach 1782-83 na mocy porozumienia z lokalnymi władzami cesarskimi w Nisku przyłączono do parafii nowe osady: Gwoździec, Wola Rusinowska, Cisów, Korabina, Laski. W roku 1823 parafia liczyła 4908 mieszkańców. W 1844 r. do parafii należało 9 wsi: Wilcza Wola, Nowy Rusinów, Stary Rusinów, Cisów Las, Stary Nart, Gwoździec, Bojanów, Laski, Korabina. Rok 1847 to wielka tragedia dla tutejszych wiernych. Pożar zniszczył doszczętnie drewniany kościół z 1773 r. Eucharystia i nabożeństwa były czasowo celebrowane w domu księży wikariuszy. W tym samym czasie zaczęto przygotowywać plan budowy nowego kościoła z cegły. Nowo wybudowany kościół został poświęcony przez bp. Jakuba Glazera 13 lipca 1880 r. w czasie kanonicznej wizytacji. Następna tragedia w parafii miała miejsce w roku 1899, kiedy to pożar spowodowany uderzeniem pioruna zniszczył w znacznej części niedawno zbudowaną świątynię. Niedługo potem przystąpiono do odbudowy kościoła, który zasadniczo nie różnił się od obecnego. Jest to więc już kolejno trzecia świątynia z rzędu. Poświęcenia jej dokonał bp Józef Fiszer z Przemyśla 3 lipca 1905 r. W 1980 r. został podjęty gruntowny remont kościoła parafialnego: wykonano nowe okna, dach, zewnętrzną elewację, wzmocniono fundamenty, odwodniono i osuszono teren przykościelny. Odnowiono polichromię i ołtarze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję