Reklama

Niedziela Częstochowska

81 lat temu Niemcy zaatakowali Polskę

Na pamiątkę tragedii, która spotkała Wieluń 1 września 1939 r. o godz. 4.40, 1 września 2020 r. mieszkańcy znowu usłyszeli dźwięk syren. Rozległ się także głos dzwonu „Pamięć i Przestroga”, daru prezydenta Andrzeja Dudy.

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Wyjąca syrena każdego roku 1 września w Wieluniu rozpoczyna uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Tym razem oficjalna część obchodów miała miejsce przy ul. Królewskiej i przy pl. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu odrestaurowanych fundamentów wieluńskiej fary, zbombardowanej 1 września 1939 r.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu przez orkiestrę hymnu narodowego rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia.

Reklama

Każde z przemówień to wspomnienie bolesnej historii Wielunia, Polski i świata spowodowanej emanacją nienawiści niemieckich nazistów do wszystkich innych nacji niż Niemcy. Poległych przywołano Apelem Pamięci.

Nastąpił moment złożenia wieńców i zapalenia zniczy w trzech symbolicznych miejscach miasta zniszczonych 1 września 1939 r., ukazujących prawdziwą twarz niemieckiego agresora. Te miejsca to: obelisk obok fundamentów zniszczonej fary poświęcony 1200 mieszkańcom, którzy zginęli 1 września, obelisk postawiony w miejscu zbombardowanej synagogi i dawny szpital Wszystkich Świętych.

Symbolicznym wydarzeniem stało się otwarcie Miejskiego Żłobka w Wieluniu. – Otwarcie nowego żłobka w rocznicę wybuchu II wojny światowej ma znaczenie symboliczne. Jest wyrazem zwycięstwa życia nad śmiercią, pokoju nad konfliktem oraz nadziei na lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza gdy odbywa się w mieście tak dotkniętym przez historię. Wierzę, że wychowankowie tego żłobka w przyszłości będą mogli cieszyć się bezpieczeństwem i w pełni korzystać z owoców rozwoju naszej ojczyzny – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W uroczystych obchodach udział wzięli żyjący świadkowie wydarzeń z 1939 r., premier Mateusz Morawiecki, chargé d’affaires RFN Knut Abraham, bp Andrzej Przybylski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jerzy Lisiecki, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i starosta łódzki Marek Kieler. W uroczystości uczestniczyła XV Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz młodzież z Burzenina i Sieradza – sztafeta przekazująca Znicz Pokoju.

2020-09-01 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Między niewolą niemiecką i sowiecką

[ TEMATY ]

IPN

wystawa

II wojna światowa

Łukasz Krzysztofka

W przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, który obchodzony jest 23 sierpnia, na pl. Piłsudskiego w Warszawie otwarto plenerową wystawę pt. „Ściany Totalitaryzmów. Polska 1939-1945”.

Wystawa ma formę instalacji inspirowanej dwoma ścianami, oznaczającymi dwa totalitaryzmy - III Rzeszę i Rosję Sowiecką. Teksty na wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do wsparcia Kościoła na Wschodzie

2021-12-01 09:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Do wspierania Kościoła w krajach Europy wschodniej i Azji modlitwą i ofiarami zachęcił papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W najbliższą niedzielę, 5 grudnia, obchodzony będzie 22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Franciszek modlił się w Santa Maria Maggiore

2021-12-01 16:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Copyright: Sala Stampa della Santa Sede

„Dziś po południu, 1 grudnia, Papież Franciszek udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore, aby pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Salus Populi Romani i powierzyć jej swoją nadchodzącą podróż na Cypr i do Grecji. Następnie powrócił do Watykanu" - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Była to 90. ta wizyta Ojca Świętego w bazylice Santa Maria Maggiore od początku pontyfikatu. Franciszek powierza Matce Bożej wszystkie ważne sprawy swej posługi, w tym kolejne podróże zagraniczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję