Reklama

Niedziela Częstochowska

81 lat temu Niemcy zaatakowali Polskę

Na pamiątkę tragedii, która spotkała Wieluń 1 września 1939 r. o godz. 4.40, 1 września 2020 r. mieszkańcy znowu usłyszeli dźwięk syren. Rozległ się także głos dzwonu „Pamięć i Przestroga”, daru prezydenta Andrzeja Dudy.

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Wyjąca syrena każdego roku 1 września w Wieluniu rozpoczyna uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Tym razem oficjalna część obchodów miała miejsce przy ul. Królewskiej i przy pl. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu odrestaurowanych fundamentów wieluńskiej fary, zbombardowanej 1 września 1939 r.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu przez orkiestrę hymnu narodowego rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia.

Reklama

Każde z przemówień to wspomnienie bolesnej historii Wielunia, Polski i świata spowodowanej emanacją nienawiści niemieckich nazistów do wszystkich innych nacji niż Niemcy. Poległych przywołano Apelem Pamięci.

Nastąpił moment złożenia wieńców i zapalenia zniczy w trzech symbolicznych miejscach miasta zniszczonych 1 września 1939 r., ukazujących prawdziwą twarz niemieckiego agresora. Te miejsca to: obelisk obok fundamentów zniszczonej fary poświęcony 1200 mieszkańcom, którzy zginęli 1 września, obelisk postawiony w miejscu zbombardowanej synagogi i dawny szpital Wszystkich Świętych.

Symbolicznym wydarzeniem stało się otwarcie Miejskiego Żłobka w Wieluniu. – Otwarcie nowego żłobka w rocznicę wybuchu II wojny światowej ma znaczenie symboliczne. Jest wyrazem zwycięstwa życia nad śmiercią, pokoju nad konfliktem oraz nadziei na lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza gdy odbywa się w mieście tak dotkniętym przez historię. Wierzę, że wychowankowie tego żłobka w przyszłości będą mogli cieszyć się bezpieczeństwem i w pełni korzystać z owoców rozwoju naszej ojczyzny – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W uroczystych obchodach udział wzięli żyjący świadkowie wydarzeń z 1939 r., premier Mateusz Morawiecki, chargé d’affaires RFN Knut Abraham, bp Andrzej Przybylski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jerzy Lisiecki, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i starosta łódzki Marek Kieler. W uroczystości uczestniczyła XV Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz młodzież z Burzenina i Sieradza – sztafeta przekazująca Znicz Pokoju.

2020-09-01 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By cierpienie się nie zmarnowało

Niedziela łódzka 7/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

sylwetka

Kl. Kamil Gregorczyk

23 stycznia 2017 r. minęła pierwsza rocznica śmierci o. Wojciecha Kowalczyka ze Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (pasjoniści), posługującego w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi-Teofilowie

Ojciec Wojciech przez kilkanaście miesięcy mężnie niósł swój krzyż, zmagając się z chorobą nowotworową. W kontekście obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego warto przypomnieć postawę zmarłego pasjonisty w tej chwili próby, jaką zawsze niesie ze sobą cierpienie – fizyczne czy psychiczne. Warto ją przypomnieć, bo trwanie ojca Wojciecha w godzinach jego próby, było piękną egzemplifikacją słów św. Jana Pawła II: „Cierpienie jest na świecie po to, aby wyzwalało miłość i rodziło uczynki miłości bliźniego. Aby nie zmarnowało się cierpienie!” (Audiencja generalna, 15.11.1978). Ojciec Wojciech zaakceptował i nadał głęboki sens swej chorobie, dał przykład świadomego umierania dla Pana i z Panem.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

2021-10-01 07:00

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Foto: Canva

1 października rozpoczynamy naszą modlitewną akcję #NiezbędnikRóżańcowy. Na początek kilka porad - jak dobrze modlić się na różańcu. Przy takim sposobie odmawiania Różańca każda tajemnica jest jakby małą liturgią słowa. Kto tak będzie odmawiał Różaniec, ten nie popadnie w „klepanie pacierzy”.

#NiezbędnikRóżańcowy to twój przewodnik w tym maryjnym miesiącu. Przez cały październik, każdego kolejnego dnia, na portalu niedziela.pl czekać będą na was wyjątkowe treści, przybliżające sens modlitwy różańcowej, ukazujące jej wielką moc, a także dające do myślenia świadectwa jej łaski!

CZYTAJ DALEJ

Kraków: w sobotę rozpoczyna się akcja „bArką na misje”

2021-10-22 19:30

[ TEMATY ]

Kraków

akcja

Tydzień Misyjny

Adobe Stock

Już jutro na barce „Aquarius” przy Bulwarze Czerwińskim na Wiśle w Krakowie rozpocznie się inicjatywa misyjno-ewangelizacyjna pt. „bArką na misje”. Akcję przygotowano z okazji przypadającej pojutrze Światowej Niedzieli Misyjnej, która w Polsce inauguruje Tydzień Misyjny.

Wydarzenie organizuje Wydział Duszpasterstwa Misyjnego krakowskiej kurii metropolitalnej i będzie ono przebiegać pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!”. - Jezus nauczał, głosił i nawet odpoczywał na łodzi. Stąd właśnie pomysł, by przeprowadzić naszą akcję na barce na wodach Wisły - wyjaśnia s. Bożena Najbar z Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję