Reklama

Niedziela Częstochowska

81 lat temu Niemcy zaatakowali Polskę

Na pamiątkę tragedii, która spotkała Wieluń 1 września 1939 r. o godz. 4.40, 1 września 2020 r. mieszkańcy znowu usłyszeli dźwięk syren. Rozległ się także głos dzwonu „Pamięć i Przestroga”, daru prezydenta Andrzeja Dudy.

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Wyjąca syrena każdego roku 1 września w Wieluniu rozpoczyna uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Tym razem oficjalna część obchodów miała miejsce przy ul. Królewskiej i przy pl. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu odrestaurowanych fundamentów wieluńskiej fary, zbombardowanej 1 września 1939 r.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu przez orkiestrę hymnu narodowego rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia.

Reklama

Każde z przemówień to wspomnienie bolesnej historii Wielunia, Polski i świata spowodowanej emanacją nienawiści niemieckich nazistów do wszystkich innych nacji niż Niemcy. Poległych przywołano Apelem Pamięci.

Nastąpił moment złożenia wieńców i zapalenia zniczy w trzech symbolicznych miejscach miasta zniszczonych 1 września 1939 r., ukazujących prawdziwą twarz niemieckiego agresora. Te miejsca to: obelisk obok fundamentów zniszczonej fary poświęcony 1200 mieszkańcom, którzy zginęli 1 września, obelisk postawiony w miejscu zbombardowanej synagogi i dawny szpital Wszystkich Świętych.

Symbolicznym wydarzeniem stało się otwarcie Miejskiego Żłobka w Wieluniu. – Otwarcie nowego żłobka w rocznicę wybuchu II wojny światowej ma znaczenie symboliczne. Jest wyrazem zwycięstwa życia nad śmiercią, pokoju nad konfliktem oraz nadziei na lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza gdy odbywa się w mieście tak dotkniętym przez historię. Wierzę, że wychowankowie tego żłobka w przyszłości będą mogli cieszyć się bezpieczeństwem i w pełni korzystać z owoców rozwoju naszej ojczyzny – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W uroczystych obchodach udział wzięli żyjący świadkowie wydarzeń z 1939 r., premier Mateusz Morawiecki, chargé d’affaires RFN Knut Abraham, bp Andrzej Przybylski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jerzy Lisiecki, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i starosta łódzki Marek Kieler. W uroczystości uczestniczyła XV Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz młodzież z Burzenina i Sieradza – sztafeta przekazująca Znicz Pokoju.

2020-09-01 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajny komplet prof. Białokurowej

Niedziela warszawska 41/2020, str. V

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Łukasz Krzysztofka

Pomnik ku czci Nauczycieli Tajnego Nauczania znajduje się w Parku Kazimierzowskim

Pomnik ku czci Nauczycieli Tajnego Nauczania znajduje się w Parku Kazimierzowskim

Podczas II wojny światowej z Tajną Organizacją Nauczycielską było związanych ponad 20 tys. nauczycieli. Połowa z nich została zamordowana.

Niewielka tablica z napisem: „Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi założone w roku 1874 przez Jadwigę Sikorską mieściło się tu w latach 1918-1939 w gmachu zburzonym w 1944 r.” – to jedyny ślad po żeńskiej szkole, która w okresie międzywojennym mieściła się przy pl. Trzech Krzyży.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

2021-06-19 12:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Akcja Katolicka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

Pod hasłem „Z Maryją w obronie wiary” odbywa się dwudniowa pielgrzymka Akcji Katolickiej. W duchu przebłagania za wszystkie akty profanacji i zniewagi Kościoła, z prośbą o umocnienie wiary dla wiernych i kapłanów. Pielgrzymkę zakończy Akt poświęcenia Akcji Katolickiej w Polsce Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W piątek, 18 czerwca odbyło się nadzwyczajne wyborcze spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Moderator Ruchu Światło-Życie: postawmy w życiu Boga na pierwszym miejscu

„Oazy wakacyjne mają być rekolekcjami, w których znowu na pierwszym miejscu postawimy Pana Boga” – przypomniał moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, który 19 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu.

Spotkanie zgromadziło około 300 przedstawicieli wspólnoty Ruchu: Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej, Oazy Dorosłych oraz Rodzin Domowego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję