Reklama

Poznanie prawdy jest lepszą cząstką życia

Licznie zgromadzona brać studencka i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej uczcili 13. rok działalności uczelni, a jednocześnie rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Uroczystości zaczęły się Mszą św., a następnie przeniosły do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Inauguracyjna Msza św. została odprawiona przez bp. Stefana Regmunta i księży współpracujących z uczelnią w gorzowskiej katedrze. Tematem przewodnim swego kazania Ksiądz Biskup uczynił dążenie do prawdy i zaznaczył, że jest to naczelnym zadaniem uczelni wobec studentów, gdyż - jak uważa - „studia są miejscem, gdzie zgłębiamy prawdę, dzielimy się prawdą, uczymy się żyć i bronić prawdy”. Pasterz diecezji odwołał się jednocześnie do Listu do Galatów i postaci Pawła z Tarsu, który w swym życiu usilnie dążył do poznania prawdy, co kosztowało go wiele wysiłku. Również Ewangelia według św. Łukasza ukazuje nam spotkanie nauczyciela z uczniami. „Poznanie prawdy jest lepszą cząstką życia” - mówił w swym kazaniu bp Regmunt. Inauguracja to czas, w którym warto zwrócić uwagę na to, że uczelnia jest wizytówką miasta, w którym się znajduje, a jej naczelnym zadaniem jest pobudzanie studentów do działania.
Po Mszy św. władze uczelni, studenci oraz zaproszeni goście przeszli ulicami miasta na dalsze uroczystości do Teatru im. Juliusza Osterwy. Inaugurację w teatrze zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego. Uroczystego otwarcia roku akademickiego dokonał rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. prof. dr hab. Andrzej Bałaban. Rektor powitał zgromadzonych gości, którymi byli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz władz kościelnych, a także gości przybyłych ze szkół partnerskich, tj. Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu i Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Gorzowska uczelnia w tym roku może się poszczycić uruchomieniem trzech nowych kierunków kształcenia - są to kulturoznawstwo, finanse i rachunkowość oraz w stopniu inżynieryjnym mechanika i budowa maszyn. Jak co roku zostały rozdane odznaczenia „Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim”. Odebrali je: Zofia Bednarz, Roman Mizerny oraz Włodzimierz Stępiński. Nie zabrakło również odznaczeń dla pracowników PWSZ, którzy w tym roku uzyskali tytuł doktora, a także medali Komisji Edukacji Narodowej dla prof. Andrzeja Bałabana, dr. Tadeusza Ostrowskiego i mgr Bogny Ferensztajn. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem tradycyjnego „Gaude Mater Polonia”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję