Reklama

Pożegnanie i powitanie

Edyta Hartman
Edycja podlaska 43/2010

1 października po ponad 4 latach pracy zakończył swą posługę w edycji podlaskiej Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. Dariusz Frydrych. Zgodnie z decyzją biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, jego następcą został ks. lic. Mariusz Boguszewski

Ksiądz Dariusz Frydrych urodził się 21 sierpnia 1975 r. w Bielsku Podlaskim. Tam też ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie. Święcenia diakońskie przyjął w Drohiczynie w czerwcu 1999 r., a rok później, 17 czerwca, z rąk bp. Antoniego Dydycza w konkatedrze sokołowskiej - święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim oraz pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. W tym czasie podjął studia podyplomowe w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu z zakresu zarządzania i marketingu, a następnie - od 2003 r. studia specjalistyczne z dziedziny teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Od 2006 r. pełnił funkcję dyrektora Referatu ds. Informacji i Środków Społecznego Przekazu Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Podlaskiej”. Jemu zawdzięczamy dzisiejszy - nowoczesny kształt edycji oraz pozyskanie do współpracy wielu korespondentów parafialnych (na sposób stały z naszą gazetą współpracuje ponad 30 osób, nie wliczając w to kleryków, którzy z inicjatywy ks. Dariusza założyli w diecezjalnym seminarium Koło Przyjaciół „Niedzieli”), stąd też na łamach pisma obecne są wiadomości z wielu zakątków naszej diecezji. Doceniając wkład i zaangażowanie ks. Frydrycha - oddelegowanego do pracy w Diecezjalnym Zespole ds. Pozyskiwania i Wykorzystywania Środków Materialnych z Zewnątrz - w rozwój „Niedzieli”, redaktor naczelny tygodnika ks. inf. Ireneusz Skubiś podczas 14. Pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę 18 września br. uhonorował go medalem „Mater Verbi” - odznaczeniem przyznawanym osobom bądź instytucjom, którym „Niedziela” szczególnie leży na sercu.
Ks. Mariusz Boguszewski urodził się 1 maja 1979 r. w Siemiatyczach. Pochodzi z miejscowości Żale leżącej na terenie parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie. Ma czworo rodzeństwa: trzech braci - Andrzeja, Waldemara i Wojciecha oraz siostrę Agnieszkę. Święcenia diakonatu otrzymał w 2004 r. w katedrze drohiczyńskiej, święcenia kapłańskie z rąk bp. Antoniego Dydycza przyjął 18 czerwca 2005 r. w Bielsku Podlaskim w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. W latach 2005-2007 pracował jako wikariusz w parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce (to pierwsza i zarazem jedyna parafia, w której posługiwał ks. Mariusz) oraz prefekt w Liceum Ogólnokształcącym im. M. C. Skłodowskiej oraz II Liceum Ogólnokształcącym z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce. W sierpniu 2007 r. podjął studia z zakresu komunikacji społecznej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie w czerwcu br. obronił tytuł licencjata. Od 1 października br. pełni funkcję dyrektora Referatu ds. Informacji i Środków Społecznego Przekazu Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i nowego redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Podlaskiej”.
Ks. Dariuszowi dziękujemy za każdy wysiłek i każdą inicjatywę, które podejmował, by „Niedziela Podlaska”, poprzez swoją działalność na polu ewangelizacji, stała się droga i bliska każdemu wierzącemu mieszkańcowi diecezji drohiczyńskiej, życząc, by dalej z odwagą, wytrwałością i zapałem podejmował się zadań, które staną na drodze jego kapłańskiego posługiwania, oraz nieustannej opieki Matki Bożej. Za wszystko dobro, które stało się naszym udziałem dzięki posłudze ks. Dariusza, składamy serdeczne Bóg zapłać!
Ks. Mariuszowi na progu nowej misji w Kościele drohiczyńskim życzymy, by pod jego opieką edycja podlaska „Niedzieli” dalej prężnie się rozwijała, docierając do wszystkich zakątków diecezji, i poprzez swoją działalność coraz mocniej ją integrowała. Niech Pani z Ostrożan wspiera wszelkie inicjatywy, które ks. Mariusz podejmie jako redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Podlaskiej”. Szczęść Boże!

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

2019-10-22 07:08

Krzysztof Bronk - Watykan/Vatican News

Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein.

Mazur/episkopat.pl

Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna. Fakt, że teraz sprawdzają się jego prorocze słowa, bynajmniej nie daje mu satysfakcji. Jedyne pokrzepienie znajduje on w modlitwie za Kościół w Niemczech – powiedział osobisty sekretarz Papieża Seniora i prefekt Domu Papieskiego.

Pochodzący z południowych Niemiec arcybiskup krytycznie wypowiada się o sytuacji swego rodzimego Kościoła. Jego zdaniem panuje w nim zamęt, ponieważ większość wiernych nie chce kierować się Katechizmem i nie uznaje nauczania Apostołów. Nowa ewangelizacja nie może się odbywać kosztem wierności nauczaniu Kościoła – podkreślił abp Gänswein w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem