Reklama

Polska

Jasna Góra: modlitwa za polską szkołę

Z modlitwą za polską szkołę w jej trudnym dziś, zwłaszcza teraz w czasie zmagań również z koronawirusem, z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

Jasna Góra

modlitwa

Twitter/Jasna Góra

W kazaniu bp Andrzej Przybylski przypomniał o służebnej roli, tworzących system edukacji, nauczycieli i rodziców, wobec szkoły, której nikt nie powinien traktować jako swojej własności. Mówił o wychowawczej roli szkoły, podkreślając, że „taki będzie świat i Polska jakich wychowamy młodych ludzi”. Zaznaczył, że wychowywanie to wydobywanie tego, co jest „najzdrowszym pragnieniem dzieci i młodzieży”.

- Jeżeli próbujemy walczyć, żeby ktoś nie skrzywdził naszych dzieci, nie narzucił jakiejś ideologii genderowej, niezdrowego wychowania seksualnego, to nie jest to jakiś nacisk Kościoła, ale przypomnienie o wychowywaniu w duchu prawdziwego pragnienia serca – mówił. Podkreślał, że „przecież nasze dzieci nie chcą być zaburzone, nie chcą być zranione, a jeśli nawet takie czasem są, to chcą, żeby wychowawca, nauczyciel, pokazał im drogę do uzdrowienia a nie pielęgnował ich rany i mówił, że to zranienie wcale nie jest szkodliwe”.

- Modlimy się za polską szkołę, za wszystkich, którzy nią zarządzają, organizują, uczą, wychowują, pracują, którzy się uczą, którzy do szkoły posyłają swoje dzieci, bardzo chcemy wszystkie sprawy polskiej szkoły zawierzyć Maryi i prosić Ją o opiekę. Mamy do tego jeszcze dodatkowe powody i choć sam proces wychowania, kształcenia już sam w sobie jest trudny, to jeszcze dzisiaj szkoła musi się zmierzyć z pandemią, z ograniczeniami, z troską o zdrowie dzieci i dorosłych ludzi. Przychodzimy więc z wiarą, bo wierzymy, że dla Boga nie ma nic nie możliwego – mówił kaznodzieja.

Częstochowski biskup pomocniczy podkreślał, że „Maryja uczy prawdy o wychowaniu i dlatego do niej przychodzimy” i modlił się: "Matko Najświętsza, nie tylko wierzymy w Twoje wstawiennictwo, ale wierzymy w Twoją wychowawczą mądrość i prosimy wyproś, by polska szkoła przynosiła takie owoce swojego wychowania i nauczania, jak Twój owoc, nie tylko łona, ale i Twojego wychowania, Jezus - dojrzały, zintegrowany człowiek, Syn Boży”.

Reklama

- Naszą modlitwą ogarniamy wszystkich pracowników oświaty, a przede wszystkim dzieci i młodzież, która w tym trudnym czasie pandemii powróciła do szkół - podkreśliła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dodała, że „proszą za uczniów, nauczycieli, żeby mieli siłę do pracy, wiarę w to co robią, żeby był ten duch do niesienia dobra, do służenia młodemu człowiekowi”.

Aby szkoła mogła skutecznie realizować swoje zadania na polu dydaktyczno-wychowawczym, w sposób jeszcze bardziej bezpieczny, potrzeba zgody i współpracy wielu podmiotów. Swoją gotowość do realizacji tych celów wyraziła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. - Nikt nie pozostanie sam, jesteśmy gotowi do współpracy i z rodzicami i dyrektorami, będziemy się wzajemnie wspierać, żeby ten rok choć trudny odbył się z powodzeniem – zapewniła.

Śląska Kurator Oświaty podkreśliła, że „to już tradycja, a właściwie nasz wewnętrzny nakaz, rozpoczynamy każdy rok szkolny tutaj, na Jasnej Górze”.

- Ponieważ ten rok, który jest przed nami, to rok trudny, przeżywany w okolicznościach pandemii, więc tym bardziej nie może nas tutaj nie być - dodała.

W uroczystej Mszy św. udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, a także uczniowie. Wystawiono poczty sztandarowe reprezentujące szkoły woj. śląskiego.

W województwie śląskim niemal wszystkie szkoły rozpoczęły nowy rok szkolny stacjonarnie.

2020-09-04 19:02

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski wsparł akcję Caritas „Tornister pełen uśmiechów”

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję