Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rycerze Jana Pawła II w Biłgoraju

Przy Parafii Św. Jana Pawła II w Biłgoraju powstała chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Dziewięciu mężczyzn zadeklarowało chęć przystąpienia do zgromadzenia i złożyło swoje ślubowanie.

Joanna Ferens

Złożenie ślubowania

Złożenie ślubowania

Generał zakonu, Krzysztof Wąsowski w rozmowie wyjaśniał, czym właściwie jest Zakon Rycerzy Jana Pawła II: – Zakon Rycerzy Jana Pawła II, to katolickie stowarzyszenie wiernych, zrzeszające mężczyzn, będące podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. Powstał on niedawno, dokładnie dziewieć lat temu, 14 stycznia 2011 roku, kiedy ówczesny papież Benedykt XVI ogłosił datę beatyfikacji Jana Pawła II. Pierwsza chorągiew powstała 1 kwietnia 2011, a reguła została zatwierdzona 2 kwietnia 2012 roku przez arcybiskupa Henryka Hosera, którego nazywamy naszym ojcem kreatorem. Mężczyźni postanowili się zbierać we wspólnoty dając tym samym wyraz żywego wotum niegasnącej pamięci o tym, kim dla katolików jest Jan Paweł II i czym jest jego nauka. Całą iskra poszła z Polski, z podziemi katedry warszawsko-praskiej, gdzie wtedy arcybiskup Henryk Hoser jako pierwszy nam zaufał, wydał dla nas dekret i pozwolił nam działać i jako człowiek z legendarnej rodziny warszawskich ogrodników powiedział nam wtedy, że „jeżeli będziecie rosnąć, to będę was podlewał” – wyjaśniał.

Głównym celem Rycerzy Jana Pawła II jest dążenie do świętości: – Jest to wspólnota typowo męska, której głównym celem i charyzmatem jest droga do świętości. Chcemy, aby Zakon Rycerzy Jana Pawła II szedł drogą zbawienia. Mamy w zakonie takie hasło, że nie chodzimy za byle kim, a mężczyzna musi mieć w życiu autorytet. Dlatego nasi rycerze w swoim życiu podążają za Panem Jezusem u boku św. Jana Pawła II. Jan Paweł II to wielki wzór dla mężczyzn, nie tylko dla księży, ale też dla tych, którzy żyją w rodzinach czy w samotności, pracują, uczą się lub szukają swojej drogi. Nasze zgromadzenie ma przede wszystkim za zadanie formację katolickich mężczyzn na wzór życia Jana Pawła II, poprzez stawianie sobie wzór osoby patrona - Świętego Jana Pawła II. – zaznaczał.

Reklama

Generał Wąsowski dodaje, iż Zakon bardzo aktywnie działa na polu niesienia pomocy innym: – Swoje powołanie Rycerze Jana Pawła II chcą realizować poprzez zaangażowanie w takie rodzaje aktywności jak: dążenie do świętości swoich członków; obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, życia; dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości Ojczyzny; promocja nauczania Jana Pawła II oraz promowanie katolickiej duchowości świeckich i wspieranie chrześcijan. Na co dzień realizujemy wiele dzieł miłosierdzia, opiekujemy się praktycznie w każdej komandorii, czyli diecezji, domami samotnej matki. Wspieramy głównie kobiety, gdyż uważamy, że mężczyźni powinni wspierać kobiety, dlatego pod naszą opieką są domy samotnej matki, wspieramy i angażujemy się w dzieła pro-life i różnorodne działania wspierające dzieci nienarodzone. Prowadzimy także adopcję serca i wspieramy głodujące dzieci na całym świecie – powiedział.

– Biłgoraj to jest legendarne miejsce dla Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, gdyż stworzyliśmy tu siedemdziesiątą chorągiew w Polsce, zaś diecezja zamojsko-lubaczowska jest naszą osiemnastą komandorią. Bardzo się cieszymy, że bractwo w Biłgoraju otwiera się w czasie niezwykłej daty – stulecia urodzin Papieża Jana Pawła II i stulecia „Cudu nad Wisłą”. Nie ma przypadków, są tylko znaki i dlatego naszą postawą i działalnością chcemy dać świadectwo naszej wiary, świadczyć o Chrystusie i przybliżać nauczanie Jana Pawła II mieszkańcom Biłgoraja – dodał generał Wąsowski.

O swoich motywacjach do przystąpienia do rycerzy Jana Pawła II opowiedział Jan Tochman: – Miałem tą przyjemność, że osobiście spotkałem się z Janem Pawłem II i jego osoba wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Dziś jest on świętym, patronem naszego kościoła w Biłgoraju, warto więc do niego się uciekać, prosić o wstawiennictwo i opiekę nad rodziną. Wstępując w szeregi Zakonu chcę być jeszcze bliżej Jana Pawła II – wyjaśniał.

Reklama

Podobnie Franciszek Malec uważa, że jest to dobra droga do zbawienia: – Ze względu na to, że nasza parafia nosi wezwanie św. Jana Pawła II to chcemy zgłębiać jego naukę. To jest nasz wielki Rodak, a przez czyny miłosierdzia i modlitwę możemy go codziennie naśladować. Chcemy też pogłębiać swoją wiarę i dążyć do świętości – zaznaczył.

– Zakon ma pomóc każdemu członkowi w osobistym uświęcaniu się. Ja po latach chcę powiedzieć za świętym Pawłem Apostołem: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem – przyznał członek Zakonu, Łukasz Łobejko.

Rycerze Jana Pawła II działają również w Kanadzie i na Ukrainie. Reguła Zakonu ustanawia cztery stopnie (charyzmaty) rycerskie takie jak wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm. W Biłgoraju ślubowanie złożyło dziewięciu mężczyzn, którzy zadeklarowali chęć dążenia do świętości, obronę wartości chrześcijańskich, dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości Ojczyzny, promocję nauczania Jana Pawła II, promowanie katolickiej duchowości świeckich, wzajemną pomoc bratnią, wspieranie duchowieństwa i promocję duchowości mężczyzny.

2020-09-06 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję