Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Za obrońców Ojczyzny

Powiatowe obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w kościele pw. WNMP w Biłgoraju. Ze względu na pandemię miały one skromniejszy charakter.

Joanna Ferens

Złożenie wieńców przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej

Złożenie wieńców przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. sprawowanej w intencji obrońców Ojczyzny, której przewodniczył ks. Krzysztof Wawszczak. Już na wstępie zachęcał, aby modlić się za poległych w obronie naszego kraju i prosić Go o błogosławieństwo, aby taka tragedia już nigdy się nie powtórzyła: – Dziś wspominamy wybuch II wojny światowej. Dziś mija 81 lat od tego tragicznego dla Polski i całego świata wydarzenia. Ta tragedia pochłonęła miliony ludzkich istnień, zmieniła porządek świata. My dziś chcemy Bożemu Miłosierdziu polecamy wszystkie ofiary tego strasznego czasu, tych którzy zginęli na frantach, tych, którzy ponieśli śmierć w obozach koncentracyjnych czy publicznych egzekucjach. Chcemy też podziękować za tych, którzy bohatersko bronili naszej Ojczyzny, którzy na miarę swych możliwości i sił wspierali narodowe dążenia do suwerenności. Nasza modlitwa ogarnia także teraźniejszość Polski i jej przyszłość – powiedział.

Po Eucharystii Henryk Skubisz ze Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej wygłosił okolicznościowe przemówienie historyczne, w którym przypomniał wydarzenia z 1939 roku, w szczególności te dotyczące Biłgoraja: – Działania wojenne w okolice Biłgoraja dotarły już 8 września. Tego dnia miasto zostało zbombardowane przez niemieckie lotnictwo. 11 września, Biłgoraj został podpalony przez niemieckich dywersantów, a pożar zniszczył większość zabudowań. 14 września 1939 roku, mimo obrony polskiej artylerii przeciwlotniczej, miasto zostało zbombardowane ponownie. A tego dnia w sąsiedztwie Biłgoraja znalazły się jednostki Armii ‘Kraków’ oraz Armii ‘Lublin’, które pod naporem wroga wycofywały się w stronę Tomaszowa Lubelskiego. Po stronie niemieckiej w działaniach wojennych w okolicach naszego miasta udział brały jednostki 14 Armii, Oddziały 8 Dywizji Piechoty oraz 28 Dywizji Piechoty. Po stronie polskiej uczestniczyły jednostki Armii Kraków oraz 55 Dywizji Piechoty. 16 września rozpoczął się atak na Biłgoraj. Mimo obrony, Niemcy zajęli miasto około godziny 11:00. Jednak w ponad godzinę odbiły go oddziały polskie. Niestety, wojska polskie opuściły miasto po kilku godzinach i ponownie zajęli je Niemcy – wyjaśniał.

Reklama

Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip w rozmowie tłumaczył, iż musimy dziś przede wszystkim wyciągać wnioski z historii, która jest najlepszą nauczycielką: – Pamięć, wdzięczność i cześć do bohaterskich obrońców Ojczyzny to nasz obywatelski obowiązek. To jest budowanie naszej tożsamości jako naród Polski, jako społeczność Ziemi Biłgorajskiej. Mamy swoją historię, która naznaczona jest bohaterstwem, męstwem, honorem, poświęceniem i wiarą. Mimo chwil trudnych, dramatycznych, nigdy nie traciliśmy ducha, nie daliśmy się ciemiężyć, ale ofiarnie stawaliśmy w obronie ideałów i wartości, które przez wieki stanowiły o naszej polskiej wspólnocie. By przetrwać jako naród potrzeba nie tylko rzeczy materialnych ale i jedności ducha skupionych wokół wspólnych ideałów i opartych na pamięci i wdzięczności – zaznaczał.

– Biłgoraj został zniszczony w prawie osiemdziesięciu procentach. Z ośmiotysięcznego miasta pozostało nieco ponad cztery tysiące mieszkańców, a ci pochodzenia żydowskiego w całości zostali wymordowani lub wywiezieni. Dziś, gdy spacerujemy po wyremontowanych chodnikach, jeździmy nowymi ulicami, korzystamy z nowoczesnych budynków i infrastruktury, ciężko nam sobie wyobrazić dramat tamtych dni i grozę, jaka wówczas panowała. Dziś żyjąc w wolnym kraju musimy jednak pamiętać, że ta wolność okupiona jest krwią i poświęceniem naszych przodków. Stąd takie daty jak 1 września czy 8 września oraz 11 listopada to dni symboliczne, dni wdzięczności i pamięci – zaznaczał burmistrz Janusz Rosłan.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz władze samorządowe, harcerze i mieszkańcy powiatu biłgorajskiego.

2020-09-06 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję