Reklama

Europa

Białoruś: :"Nie pchamy się do polityki, ale po prostu modlimy się za swój naród"

Czy gdy mówimy, że chcemy żyć w prawdzie, uczciwości i życzliwości, to to jest polityka? My nie pchamy się do polityki, ale po prostu modlimy się za cały swój naród, bez wyjątku – powiedział wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylowskiej bp Juryj Kasabucki. W sobotę 5 września przewodniczył on w mińskim kościele św. Szymona i św. Heleny (Czerwonym) Mszy św. za poszkodowanych, zabitych i uwięzionych w czasie pokojowych protestów na Białorusi. W świątyni zgromadziło się kilkaset osób, a dalszych ok. 3 tys. śledziło ją na żywo na portalu Catholic.by.

2020-09-06 15:53

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/EPA/STRINGER

Na początku główny celebrans przywitał zebranych, wśród których byli nie tylko katolicy i chrześcijanie innych wyznań, ale także żydzi, a nawet niewierzący, którzy przyszli tu z potrzeby serca. Wezwał wszystkich do wspólnej modlitwy, porównując ją z balsamem, który może zagoić dusze zranione bólem. Następnie biskup powitał krótko po angielsku obecnych w kościele pracowników zagranicznych misji dyplomatycznych (był wśród nich ambasador Polski), którzy zapragnęli modlić się wraz z Białorusinami, wyrażając tym samym solidarność z narodem tego kraju w okresie niespotykanego kryzysu humanitarnego.

W kazaniu, przerywanym wielokrotnie oklaskami, wikariusz generalny archidiecezji (kierujący nią obecnie pod nieobecność metropolity abp. Tadeusza Kondrusiewicza, którego władze Białorusi nie wpuściły 31 sierpnia do kraju) zwrócił uwagę, jak wiele strasznych rzeczy przeżyło wielu uczestników pokojowych demonstracji w różnych miejscach Białorusi, dodając, że niektórzy z nich nigdy już nie wrócą do swych domów. "Wybacz nam, Boże, iż na naszej ziemi ktoś zaginął, bo jest to tragedia całego narodu" – powiedział kaznodzieja. Zauważył, że ludzie zginęli tylko za to, że chcieli prawdy i sprawiedliwości. Wyraził przekonanie, że "ludzi tych, nawet jeśli byli niewierzącymi czy dalekimi od Boga, przygarnie On do swego serca".

Reklama

Mówca podzielił się następnie wstrząsającymi świadectwami osób, które mówiły mu jako kapłanowi o okrucieństwach torturach, jakich doznawały w różnych więzieniach i innych miejscach zatrzymania jedynie dlatego, że wystąpiły przeciw kłamstwu. Zdaniem hierarchy, rany fizyczne, nawet ciężki, kiedyś się zagoją, najgorsze natomiast są skutki urazu psychologicznego, gdyż rani on duszę nie tylko tego, kto doświadczył przemocy, ale również jego bliskich i po prostu ludzi nieobojętnych, siejąc w nich nasiona krzywdy i nienawiści, niezdolności do przebaczenia. "To właśnie chciał zasiać diabeł w sercach naszych ludzi" – stwierdził z mocą bp Kasabucki.

Przypomniał i podkreślił, że Białorusini byli zawsze ludźmi spokojnymi i pokojowymi, zawsze żyli w zgodzie, ale - dodał – "teraz sieją w naszych sercach nienawiść i złość". W związku z tym wezwał do szczególnej modlitwy za wszystkich ludzi, którzy ucierpieli wskutek przemocy: "za studentów, których dzisiaj tak brutalnie i strasznie wyłapywano i skuwano (...), za tę dziewczynę, którą ciągnięto za włosy (...), za nich wszystkich, bo każdy z nich otrzymuje uraz psychiczny, z którym będzie musiał długo żyć".

Biskup wyjaśnił znaczenie chrześcijańskiego przebaczenia, do którego wzywa ludzi Bóg i o czym przypomina abp T. Kondrusiewicz w swym przesłaniu do wiernych z [przymusowego] wygnania. Zauważył, że przebaczenie nie jest czynnością jednorazową, ale jest to ogromna praca. Przywołał słowa św. Jana Pawła II, iż przebaczenie to nie słabość, lecz przejaw siły i zwycięstwa nad złem w samym sobie, umożliwiającego "dotknięcie się" Boga. Jedynym ratunkiem w tej sytuacji jest modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Wskazał, że Jego głos, rozbrzmiewający w sercu i pomagający odróżniać dobro od zła, nazywa się sumieniem i dodał, że obecnie siły zła chcą zmusić do milczenia ten głos, nie mogą jednak całkowicie go zniszczyć, bo on odzywa się się w duszy i sercu człowieka nawet za kratkami.

Przypomniał też słowa Pana Jezusa, który nawoływał do modlitwy za wrogów i stwierdził, że "dziś modlimy się za tych, którzy dopuszczają się nieludzkich czynów, modlimy się o ich nawrócenie, a im bardziej się modlimy, tym więcej ludzi może odkryć tę komórkę swego sumienia". Dodał, że modlitwa "rozmiękcza kamienne serca tak, jak krople wody toczą kamień". Podkreślił, że modlitwa może pomóc człowiekowi odzyskać jego ludzkie oblicze i wezwał wszystkich, łącznie z niewierzącymi, "do znalezienia w sobie siły, aby życzyć dobra tym, którzy wyrządzili nam krzywdę".

Mówca zaproponował następnie spojrzenie na sytuację w kraju przez pryzmat Pisma Świętego, które pomaga zrozumieć, że nawet z wielkiego zła Bóg potrafi wyprowadzić dobro. Jego zdaniem obecny kryzys humanitarny jak nigdy zjednoczył naród i dziś mieszkańcy Białorusi wykazują niespotykaną dotychczas solidarność.

Kaznodzieja nawiązał też do wygnania arcybiskupa Kondrusiewicza i oskarżania go, jakoby "wlazł w politykę". Zapytał: "Czy jeśli mówimy dziś, że sprzeciwiamy się przemocy, biciu, to jest to polityka? Gdy modlimy się codziennie, aby nigdy już nie było w naszym kraju czegoś podobnego, że chcemy żyć w prawdzie, zgodnie z sumieniem i życzliwości, to jest to polityka?". Biskup zapewnił, że Kościół "nie pcha się do polityki", ale po prostu modli się za cały swój naród, bez wyłączenia kogokolwiek. "Nie dajmy się sprowokować tym, którzy chcieliby nas złamać, ale też nie dajmy sobie zakneblować ust, bo nie robimy nic złego poza chęcią zmiany na lepsze naszej ojczyzny" – zaapelował mówca. W imieniu nieobecnego pasterza Kościoła na Białorusi podziękował gorąco wszystkim uczestnikom modlitwy i oddał hołd kobietom białoruskim, które z kwiatami w dłoniach "dokonały bohaterskiego uczynku, wychodząc na ulice z przesłaniem pokoju".

Na zakończenie kazania wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylowskiej powierzył wszystkich mieszkańców kraju Bogu i wstawiennictwu Jego Najświętszej Matki.

Msze w intencji pokojowych zmian na Białorusi mają się odbywać w kościele św. Szymona i św. Heleny o tej samej porze co tydzień.

Podczas Mszy władze kilkakrotnie włączały na pobliskim Placu Niepodległości sowieckie pieśni z głośników, ale gdy ludzie rozchodzili się, zapadła cisza, a milicja zniknęła z placu. Po liturgii wierni przeszli w procesji wokół świątyni, śpiewając pieśń „Święty Boże” z zapalonymi latarkami w telefonach komórkowych. Niektórzy uczestnicy procesji płakali.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

2020-09-29 16:43

[ TEMATY ]

Białoruś

sankcje

Adobe Stock

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.

„Od dzisiejszego dnia, tak jak zapowiadaliśmy, wprowadzamy symetryczne restrykcje wobec każdego z tych krajów” – powiedział rzecznik MSZ Anatol Hłaz we wtorek, komentując sankcje Litwy, Łotwy i Estonii wobec Białorusi.

Jak podkreślił, Białoruś będzie odpowiadać na sankcje, ale nie zamierza ich inicjować.

Wtorkowe rozmowy byłej kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej z prezydentem Francji w Wilnie Hłaz skomentował sarkastycznie.

„Powstaje wrażenie, że na Litwie pojawiła się nowa atrakcja turystyczna, którą wszystkim każą odwiedzać. Z profesjonalnego punktu widzenia powiem, że nie warto żyć złudzeniami. Żadne pośpieszne kontakty z dziwnymi podmiotami nie mają i nie będą mieć żadnego praktycznego sensu” – powiedział Hłaz.

Cichanouska przebywa na Litwie, odkąd została, jak nieoficjalnie wiadomo, zmuszona przez białoruskie władze do opuszczenia kraju. Według wielu Białorusinów Cichanouska była rzeczywistą zwyciężczynią wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Protesty przeciwko ich sfałszowaniu trwają od tego dnia na Białorusi.

Według Hłaza „w dyplomacji jest wystarczająco dużo cywilizowanych instrumentów, za pomocą których można prowadzić dialog i bronić interesów”.

Hłaz ironizował również, że na sankcjach może skorzystać minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius, który „musi zrobić wszystko, by zostać zauważonym przed zbliżającymi się wyborami”.

„Na jego pensję to na pewno nie wpłynie – w odróżnieniu od dochodów litewskiego biznesu i płatników nałogów” – ocenił.

31 sierpnia państwa bałtyckie ogłosiły listy sankcyjne, na których znalazł się Alaksandr Łukaszenka i jeszcze 29 białoruskich urzędników. 25 września listę tę rozszerzono o kolejne ok. 100 osób.

MSZ Białorusi nie poinformowało na razie, kto został objęty jego sankcjami.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do pielęgnowania modlitwy różańcowej

2020-09-30 10:45

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

Karol Porwich

„Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach” - powiedział papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w miesiąc październik, tradycyjnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. Rozważając każdego dnia tajemnice życia Maryi w świetle zbawczego dzieła Jej Syna, pozwólcie Jej uczestniczyć w waszych radościach, w waszych troskach i w chwilach szczęścia. Niech przez Jej ręce Bóg wam błogosławi!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

W minionych tygodniach wspólnie zastanawialiśmy się, w świetle Ewangelii, jak uzdrowić świat cierpiący na chorobę, którą uwydatniła i podkreśliła pandemia. Przemierzyliśmy drogi godności, solidarności i pomocniczości, które są niezbędnymi sposobami promowania ludzkiej godności i dobra wspólnego. Jako uczniowie Jezusa postanowiliśmy iść Jego śladami, podejmując opcję na rzecz ubogich, troskę o wspólny dom i rewidując sposób korzystania z dóbr. Pośród trapiącej nas pandemii zgłębialiśmy zasady nauki społecznej Kościoła, pozwalając kierować się wiarą, nadzieją i miłością.

Pragniemy nadal iść razem, „patrząc na Jezusa” (Hbr 12,2), który zbawia i uzdrawia świat. Jezus, który odnawia i dokonuje pojednania wszelkiego stworzenia (por. 2 Kor 5, 17; Kol 1, 19-20), daje nam dary potrzebne do tego, by kochać i uzdrawiać tak, jak On potrafił to czynić (por. Łk 10, 1-9; J 15, 9-17), by otoczyć troską wszystkich, niezależnie od rasy, języka czy narodu. Możemy odrodzić społeczeństwo i nie powracać do tak zwanej „normalności” – tej normalności, która była chora na niesprawiedliwość, nierówności i degradację środowiska. Normalnością, do której jesteśmy powołani, jest królestwo Boże, gdzie „niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11, 5). Dlatego, aby wyjść z pandemii, musimy znaleźć lekarstwo nie tylko na koronawirusa, ale także na wielkie wirusy ludzkie i społeczno-ekonomiczne.

Zawierzmy ten proces uzdrowienia opiece Dziewicy Maryi. Niech Ta, która nosiła w swoim łonie Jezusa, pomaga nam być ufnymi. Ożywieni Duchem Świętym, będziemy mogli pracować razem dla królestwa, które Chrystus rozpoczął na tym świecie: królestwa światłości pośród ciemności, sprawiedliwości pośród tak wielu zniewag, radości pośród tak wielu cierpień, uzdrowienia i zbawienia pośród chorób i śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Ku prawdziwej wspólnocie. Wizytacja w Olchowcu

2020-10-01 06:58

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia Maksymiliana Marii Kolbego w Olchowcu przeżywała czas wizytacji kanonicznej.

Spotkaniem z radą parafialną, powitaniem w progach świątyni, modlitwą o łaskę Ducha Świętego i obfite błogosławieństwo Boże, w niedzielę 27 września rozpoczęła się wizytacja kanoniczna w Olchowcu (dekanat turobiński). Erygowana w 1984 r. parafia liczy 886 wiernych; proboszczem jest ks. Franciszek Kliza.

Bp Adam Bab rozpoczął swoją pierwszą posługę wizytacyjną od cichej modlitwy u stóp ołtarza. - Wspólnie powierzmy się Duchowi Świętemu, na którego oczekuje młodzież. To jest przyszłość Olchowca, która prawdopodobnie wyjedzie z Olchowca, ale wyniesie stąd dobro, z którego będzie czerpać przez całe życie - powiedział biskup. Wizytacja i uroczystość bierzmowania, która jest „zwieńczeniem dotychczasowych trudów wychowawczych, wynikających ze zobowiązań małżeńskich i rodzicielskich”, przyciągnęła do kościoła wielu parafian. - To jest największa miłość: tym, których kochamy, podarować Boga - przekonywał ich pasterz.

Więcej na łamach „Niedzieli Lubelskiej” w wydaniu z datą 11 października.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję