Reklama

Kościół

Wystawa o Janie Pawle II po raz pierwszy na Google Arts&Culture

Wystawa biograficzna "Karol Wojtyła. Narodziny", przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, od wtorku dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

multimedialna wystawa

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

W ramach jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, zgodnie z wystawienniczą ideą "gotowa do druku" ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na świecie.

  • Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata.
  • Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu.
  • Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

"Dzięki współpracy z placówkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstały również wersje: japońska, bułgarska, rumuńska, ukraińska, włoska i rosyjska. Od wtorku dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej" - poinformowało we wtorek PAP Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Przygotowanie wystawy na Google Arts&Culture – największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów – stało się możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

"Sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19, która ograniczyła przez dłuższy czas możliwość prezentowania wystawy szerszej publiczności skłoniły nas do tego, by przygotować i udostępnić ten zbiór na platformie Google, a tym samym znaleźć się w gronie 2000 instytucji z całego świata, które właśnie tam udostępniają swoje projekty" – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Podziel się cytatem

Reklama

Sekretarz Stanu w MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że w jubileuszowym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki dyplomatyczno-konsularne oraz instytuty polskie aktywnie promują "postać człowieka, który został papieżem, i papieża, który pozostał człowiekiem".

Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II otworzył nowe drogi dialogu między narodami, w tym dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. „Angażował się również na rzecz pokoju i demokracji na świecie, w tym obalenia komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej" - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych" - dodał sekretarz Stanu w MSZ.

Reklama

Ekspozycja "Karol Wojtyła. Narodziny" prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne "narodziny" rozumiane nie tylko, jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Reklama

Instytucje zainteresowane tradycyjną formułą wystawy (plansze +gotowe do druku+) wciąż mogą ją nieodpłatnie pozyskać.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-09-08 16:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed nami wielki dzień

Zbliża się dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Niezwykły to będzie dzień dla całego świata, dzień spełnienia się wielkiego pragnienia wiernych, wyrażonego na Placu św. Piotra już w dniu śmierci Ojca Świętego wspólnym wołaniem: „Santo subito!”. Zapewne też z tego właśnie powodu - wielkiego oczekiwania na tę kanonizację, następuje ona tak szybko, najszybciej ze wszystkich procesów kanonizacyjnych. Czymś niezwykle wyczekiwanym była dla nas już beatyfikacja umiłowanego Papieża w dniu 1 maja 2011 r. Czekał na to nasz naród, czekał świat. Benedykt XVI uczynił wszystko, co było możliwe, i przeżywaliśmy piękny dzień wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Od tej chwili zaczął się czas wielkiej modlitwy do nowego błogosławionego, chrześcijanie widzą w nim bowiem swojego patrona i orędownika. W sposób formalny już bł. Jan Paweł II stał się dla nas przykładem świętości, mamy prawo modlić się do niego i odprawiać Mszę św. z użyciem odpowiedniego formularza. Pamiętajmy też, że ma w bł. Janie Pawle II m.in. ogromne wsparcie nasza ojczyzna, która miała wyjątkowe miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Światło konsekrowanych

2023-02-03 10:41

Magdalena Lewandowska

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

W Dzień Życia Konsekrowanego po raz pierwszy odbyło się we Wrocławiu wydarzenie „Światło w Mieście” ukazujące piękno i aktualność powołania osób zakonnych.

Rozpoczęło się Nieszporami i modlitwą uwielbienia w katedrze wrocławskiej, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbył się panel dyskusyjny „Po co konsekrowani światu”. O swoim powołaniu i codziennym życiu konsekrowanym z wielkim poczuciem humoru i głębią opowiadali o. bp Jacek Kiciński, klaretyn, biskup pomocniczy naszej archidiecezji, s. Władysława Krasiczyńska ze zgromadzenia sióstr józefitek – ceniony psycholog, dominikanin o. Marcin Dyjak i salezjanin ks. Grzegorz Dłużniak – duszpasterze akademiccy oraz Agata Combik, dziewica konsekrowana i dziennikarka. Panel poprowadził Karol Białkowski, redaktor naczelny Gościa Wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję